Skip to main content

51 medali zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na PZLA Mistrzostwach Polski U16. Mały Memoriał Janusz Kusocińskiego

We wrześniu uwaga lekkoatletycznych kibiców skupiona jest na startach młodzików. To zwykle wtedy odbywa się ich najważniejsza impreza w sezonie — PZLA Mistrzostwa Polski U16. Mały Memoriał Janusz Kusocińskiego. W tym roku prawie 1000 młodzików z ponad 260 klubów z całego kraju przybyło do Słubic w dniach 23-24 września, by walczyć o tytuły mistrzowskie. Organizatorem mistrzostw był nasz klub LKS Lubusz Słubice, a zawody odbyły się na stadionie miejscowego SOSiR, dobrze znanego członkom Krajowego Zrzeszenia LZS. Koordynator mistrzostw był dyrektor ds. sportu i rekreacji Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Ryszard Chustecki, działacz naszego Zrzeszenia. To nie pierwszy raz Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego gościł w tym nadodrzańskim mieście — poprzednio młodzi lekkoatleci rywalizowali tu w 2003, 2012 oraz 2016 roku.

Lekkoatleci i lekkoatletki z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli łączne 51 medali — 18 złotych, 17 srebrnych i 16 brązowych. Rywalizowano w 36 konkurencjach. Ustanowiono cztery rekordy Polski młodzików, wszystkie ustanowili zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS. Krystian Prus z KS Podlasie Białystok pobił wynikiem 10.78 rekord Polski w eliminacjach biegu na 100 m, wygrał bieg finałowy z czasem 10.80 i został mistrzem kraju, Michał Gajdus z LKB im. Braci Petk Lębork ustanowił rekord Polski w biegu na 1000 m przez przeszkody — 2:39.17, Dawid Czapka z KS Agros Zamość pobił rekord Polski w wieloskoku — wynosi on obecnie 13.34 m, Vanessa Michaluk z MKS Bolesłvia Bolesławiec ustanowiła rekord Polski w biegu na 80 m ppł — 11.30. Klasyfikację klubową wygrało MLKS Agros Żary (5 medali) przed KS Podlasie Białystok (4 medale).

Młodziczki

W biegu na 100 m srebrny medal wywalczyła Hanna Piątkowska z MOSiR Sieradz, która zaledwie o jedną sekundę przegrała z Wiktorią Biskup z KS Sprint Bielsko Biała. Nasza zawodniczka zdobyła też brązowy medal w biegu na 300 m bijąc rekord życiowy. Mistrzynią Polski w biegu na 600 m została Maria Szymczak z ULKS Uczniak Szprotawa bijąc rekord życiowy, srebrny medal w tej konkurencji wywalczyła Klaudia Piotrowska z MUKS Szok Bojanowo. Złoty medal w biegu na 1000 m zdobyła Oksana Pestka z AML Słupsk, brązowy Zuzanna Jaroń MKS MOSM Bytom. Podobnie jak w ubiegłym roku brązowy medal w biegu na 2000 wywalczyła Weronika Dudzińska z KS Stal LA Ostrów Wlkp. Mistrzynią Polski w biegu na 80 m ppł została Vanessa Michaluk z MKS Bolesłvia Bolesławiec bijąc rekord kraju, brązowy medal tym biegu wywalczyła Aleksandra Belniak z WLKS Nowe Iganie. Vanessa Michaluk wygrała też bieg na 300 m ppł bijąc rekord życiowy, srebrny również z rekordem życiowym wywalczyła Zuzanna Kornacka KS LZS Kruszwica. W biegu na 1000 m przez płotki brązowy medal wywalczyła Barbara Wąsik z LKS Brzezina Osiek poprawiając swój rekord życiowy. W chodzie na 3000 m wystartowało aż 20 zawodniczek, wyniki medalistek były lepsze niż w zeszłym roku, ale dalekie od rekordu Polski — brązowy medal zdobyła Hanna Chodur z WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz. W skoku w wzwyż najlepsza była Hanna Kobacka z UKS Błyskawica Domaniewice bijąc rekord życiowy 170 cm, brązowy medal wywalczyła Julia Jesielon LUKS Hańcza Suwałki skacząc o 2 cm niżej. W wieloskoku srebrny medal zdobyła Magdalena Dąbska z KS Agros Zamość z nowym rekordem życiowym, brązowy medal wywalczyła również bijąc rekord życiowy Maria Cytlał z UKS MOSiR Działdowo. W pchnięciu kulą na podium stanęły tylko zawodniczki z naszych klubów — złoty medal wywalczyła Kinga Jackowska z MKL Jurand Szczytno, srebrny Julia Piotrowska MLKS Nadwiślanin Chełmno (rekord życiowy), a brązowy Nikola Lewandowska CKS Budowlani Częstochowa (też rekord życiowy). W rzucie dyskiem mistrzynią kraju została Aleksandra Cieszewska MKS Bank BS Płońsk, wicemistrzynią Maja Walczak LKS Lubusz Słubice. Rzut młotem wygrała Gabriela Skalska MUKS Park Zduńska Wola bijąc rekord życiowy 51.70. Rekord Polski U16 należy do niezapomnianej Kamili Skolimowskiej i jest od lat nieosiągalny — 65.10 (rok 1997). Na podium w rzucie oszczepem zameldowały się tylko zawodniczki z klubów Zrzeszenia — mistrzynią została Adrianna Wasilewska MLKS Agros Żary (rekord życiowy), wicemistrzynią Antonina Piechota RLTL Optima Radom, brązowy medal wywalczyła Zuzanna Szylder MKS Czechowice-Dziedzice.

Młodzicy

Bieg na 100 m wygrał Krystian Prus z KS Podlasie Białystok, który w eliminacjach pobił rekord Polski. Srebrny medal wywalczył Michał Kiernożycki z MLKS Agros Żary, który w ostatnich tygodniach poprawiał nieoficjalne rekordy Polski w biegach na 200 (21.88 w Łodzi), 300 (34.20 w Poznaniu) oraz 300 metrów przez płotki (36.79 w Karpaczu), ostatni z tych wyników uzyskał debiutując w rywalizacji płotkarskiej. Jego renerem jest Mateusz Wisz. Kiernożycki wygrał też bieg na 300 uzyskując czas 34.50, drugi był mistrz 100 metrów Krystian Prus, trzeci Oskar Ożóg z MLKS Lubusz Barlinek. Mistrzem kraju w biegu na 600 m został Iwo Urbanowicz GUKS Asy Dywity, wicemistrzem Karol Kolasa AML Słupsk, trzeci był Jan Jarmoszewicz MKS Żak Biała Podlaska. W biegu na 1000 m wszystkie miejsca na podium również zajęli zawodnicy z klubów Zrzeszenia — złoty medal zdobył Mikołaj Wielogórski MKS Pogoń Siedlce, srebrny Szymon Terebun KS Podlasie Białystok (rekord życiowy), brązowy Błażej Frączak LKB im. Braci Petk Lębork. Srebrny medal w biegu na 2000 m wywalczył Bartłomiej Strzygocki MLKS Agros Żary. W biegu na 110 m ppł srebrnym medalistą został Oliwier Paluszak KS LZS Kruszwica, brązowym Adam Rydlewski MULKS Juvenia Głuchołazy z nowym rekordem życiowym. Michał Gajdus z LKB im. Braci Petk Lębork wygrał bieg na 1000 m z przeszkodami bijąc rekord Polski. Mistrzem kraju w chodzie na 5000 m został Kryspin Garski ULKS Talex Borzytuchom. W sztafecie 4×100 najlepszy okazał się zespół MLKS Agros Żary, drugie miejsce zajęła KS Stal LA Ostrów Wlkp. Brązowy medal w skoku wzwyż wywalczył Marcel Kałużyński AML Słupsk. W wieloskoku mistrzem został Dawid Czapka z KS Agros Zamość, który pobił rekord Polski, srebrny medal zdobył Filip Kuśmierczyk PUKS Jedynka Łosice. Dwa medale zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia w pchnięciu kulą — mistrzem został Dawid Faszczewski z KS Podlasie Białystok, wicemistrzem Filip Labocha CKS Budowlani Częstochowa (rekord życiowy). Wicemistrzem w rzucie dyskiem został Dawid Kujawa LKS Lubusz Słubice. Brązowy medal w rzucie młotem wywalczył Piotr Bielak MKS Osa Zgorzelec.