Skip to main content

Szymon Szymonowicz brązowym medalistą Młodzieżowych Mistrzostwa Świata w zapasach w stylu klasycznym

W dniach 23-29 października w Tiranie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w zapasach. O medale walczyli zapaśnicy w stylu wolnym i klasycznym oraz kobiety. Mimo, że pojechało na nie aż 19 sportowców wróciliśmy tylko z jednym medalem. Wywalczył go w stylu klasycznym w kat — 87 kg Szymon Szymonowicz z MKS Cement-Gryf Chełm. W ostatnim dniu mistrzostw nasz zawodnik najpierw w repasażach przed czasem pokonał Ormianinina Samvela Sargsyana, a w starciu o brązowy medal zmierzył się z Finem Waltterim Latvalą, którego pokonał 9:0 — obronił w ten sposób medal, który wywalczył w ubiegłym roku. Dodajmy, że zawodnik z Chełma jest aktualnym mistrzem Polski seniorów, ale przegrał rywalizację o wyjazd na mistrzostwa świata seniorów z Arkadiuszem Kułynyczem (RCSZ

Olimpijczyk Radom). W stylu klasycznym startowało jeszcze 7 innych zawodników, w tym 3 z klubów naszego Zrzeszenia. Mairbek Salimov (KS Wschód Białystok) rywalizujący w kategorii do 63 kg przegrał swoją walkę w 1/8 finału, podobnie jak w kategorii do 77 kg Konrad Kozłowski (RCSZ Olimpijczyk Radom). Swoją repasażową walkę przegrał Grzegorz Kunkel (RCSZ Olimpijczyk Radom) w kategorii do 60 kg.

W stylu wolnym nasz kraj reprezentowało 5 zawodników, w tym 4 z klubów Zrzeszenia. Tytuły najlepszych zawodników w kraju nie wystarczają obecnie do walki o medale MŚ, a nawet ME. Nasi wolniacy kończyli swoją przygodę z matą w Tiranie dość szybko. Jedynie w repasażach zameldowali się Igor Szucki (MLUKS Karlino) i Mateusz Pędzicki (ZTA Zgierz), ale też przegrali swoje walki.

Zawsze najwięcej medali z takich imprez przywoziły zapaśniczki, ale te najlepsze przeszły już do kategorii seniorek. Ostała się jeszcze tylko Wiktoria Chołuj (AKS Białogard), która w Tiranie broniła tytułu wicemistrzyni z ubiegłego roku. Skończyło się na 5 miejscu. Wiktoria uległa w walce o brązowy medal w kategorii wagowej do 72 kg, walczącej pod neutralną flagą, Viktorii Radzkovej z Białorusi. Nasza zawodniczka stoczyła z Białorusinką bardzo wyrównaną walkę. Jako pierwsza dwa punkty zdobyła Radzkova. Później jednak nasza zawodniczka wykonała dwie akcje za jeden punkt. W drugiej rundzie to Chołuj dała się wypchnąć poza matę i było 3:2. Na 10 s przed końcem Chołuj wykonała akcję rozpaczy i wyrzuciła Białorusinkę poza matę. Niestety Polka otrzymała za tę akcję 1 punkt, ponieważ rzut, za który mogła otrzymać dwa punkty, został wykonany już poza zoną. Przy remisie 3:3 brązowy medal przypadł Radzkovej, która miała wyżej punktową pierwszą akcję. Z dobrej strony pokazała się zawodniczka LKS Orzeł Namysłów Patrycja Słomska, która zajęła piąte miejsce w kategorii do 76 kg — w walce o brązowy medal przegrała z Litwinką Kamilą Gaucaite, aktualną młodzieżową wicemistrzynią Europy. Na 1/8 finału w kategorii do 50 kg zmagania zakończyła Amanda Tomczyk (MLUKS Karlino), Paulina Danisz (ZKS Slavia Ruda Śląska) odpadła w rundzie eliminacyjnej. W mistrzostwach startowało 6 zawodniczek, w tym 5 z klubów Zrzeszenia.