Skip to main content

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Zapasach Seniorów „Polish Open” — 74 medale naszych zapaśniczek i zapaśników

W dniach 1-3 marca 2024 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” im. Zygmunta Cybulskiego w Dąbrowie Górniczej odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Zapasach Seniorów — „Polish Open”. Rywalizowali zapaśnicy stylu wolnego, klasycznego oraz kobiety. Turniej ten był ostatnim sprawdzianem polskiej kadry przed europejskim turniejem kwalifikacyjnym do IO w Paryżu, który na początku kwietnia rozegrany zostanie w azerskiej stolicy — Baku. Nic dziwnego, że wystartowali w nim najlepsi zawodnicy w kraju. Łącznie zawodniczki i zawodnicy z naszych klubów wywalczyli 74 medale — 27 zdobyły kobiety, 27 mężczyźni w stylu wolnym i 20 mężczyźni w stylu klasycznym.

W turnieju kobiet startowało 60 zawodniczek z 20 krajowych klubów oraz 6 reprezentantek Litwy. Zapaśniczki z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyły łącznie 27 medali — 7 złotych, 8 srebrnych i 12 brązowych. W kilku kategoriach wciąż trwa zacięta rywalizacja o wyjazd na turniej kwalifikacyjny do IO. Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudziły pojedynki w kategorii 53 kg, w której walczyły aż cztery wielce utytułowane zapaśniczki: Katarzyna Krawczyk, Jowita Wrzesień, Magdalena Głodek i Roksana Zasina. Najlepsza okazała się Jowita Wrzesień, ale najwięcej emocji wzbudził pojedynek Katarzyny Krawczyk i Magdaleny Głodek — na 50 sekund przed końcowym gongiem Krawczyk prowadziła 5:1, ale wtedy Głodek popisała się kapitalnym rzutem suplesowym obejmując prowadzenie 6:5, zawodniczka Chełma znana jest z tego, że zawsze walczy do końca i na 14 sekund przed końcem walki zdecydowała się na desperacki atak, który przyniósł jej zwycięstwo. Swoje walki pewnie wygrały m.in. Wiktoria Chołuj (68 kg) i Alicja Nowosad (65 kg). W kategorii 57 kg, pod nieobecność Anheliny Lysak, na najwyższym stopniu podium stanęła Patrycja Strzelczyk.

Złote medale wywalczyły: w kat. 55 kg Angelika Mytkowska ZKS Slavia Ruda Śląska, 57 kg Patrycja Strzelczyk KS Bloczek Team Pelplin, 59 kg Julia Nowicka AKS Białogard, 62 kg Olha Padoshyk MKS Cement-Gryf Chełm, 65 kg Alicja Nowosad MKS Cement-Gryf Chełm, 68 kg Wiktoria Chołuj AKS Białogard, 72 kg Karolina Jaworska ULKS Bizon Milicz.

Srebrne medale zdobyły: 50 kg Agata Walerzak LKS Dąb Brzeźnica, 53 kg Katarzyna Krawczyk MKS Cement-Gryf Chełm, 55 kg  Ilona Valchuk Industria LKS Znicz Chęciny, 59 kg Anastasiia Padoshyk MKS Cement-Gryf Chełm, 65 kg Adelheid Przybylak MULKS Junior Dzierżoniów, 68 kg Natalia Strzałka ZKS Slavia Ruda Śląska, 72 kg Agata Kazanecka GKS Armaty Stoczek Łukowski, 76 kg Patrycja Sperka Industria LKS Znicz Chęciny.

Brązowymi medalistkami zostały: 50 kg Anna Król MKS Cement-Gryf Chełm, 53 kg Magdalena Głodek KS Bloczek Team Pelplin, 55 kg Oliwia Charchalis MLKS Agros Żary i Anastasiia Lebedieva MKS Cement-Gryf Chełm, 57 kg Nikola Wiśniewska AKS Białogard, 59 kg Aleksandra Witoś LKS Orzeł Namysłów, 62 kg  Katarzyna Kosińska AKS Białogard, 68 kg Karolina Domaszuk LUKS Amator Juchnowiec, 72 kg Anna Jakubowska Industria LKS Znicz Chęciny i Paulina Martyka MULKS Junior Dzierżoniów, 76 kg Patrycja Cuber ZKS Slavia Ruda Śląska i Daniela Tkachuk MKS Cement-Gryf Chełm.

W stylu klasycznym wystartowało w mistrzostwach 59 zawodników z 18 klubów. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia wywalczyli łącznie 20 medali — 5 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych. Swoje walki wygrali m.in. Mateusz Bernatek w kat. 77 kg i Gerard Kurniczak w kat. 97 kg. Dopiero trzecie miejsce w tej kategorii wywalczył medalista olimpijski Tadeusz Michalik.

Złoci medaliści z klubów Zrzeszenia: 67 kg Gevorg Sahakyan GKS Cartusia Kartuzy, 72 kg Mateusz Bernatek AKS Piotrków Trybunalski, 77 kg Patryk Bednarz RCSZ Olimpijczyk Radom, 97 kg Gerard Kurniczak KS Sobieski Poznań, 130 kg Artsiom Shumski KS Sobieski Poznań.

Srebrne medale wywalczyli: 55 kg Jakub Miś ZLKS Zagłębie Wałbrzych, 60 kg Olivier Skrzypczak Stowarzyszenie Akademia Zapasów Nowy Tomyśl, 67 kg Arslanbek Salimov KS Wschód Białystok, 77 kg Michał Kośla RCSZ Olimpijczyk Radom, 82 kg Bartłomiej Klimek RCSZ Olimpijczyk Radom, 97 kg Igor Shepetun MKS Cement-Gryf Chełm, 130 kg Marcin Luto UKS Sorga Zamość.

Brązowymi medalistami zostali: 60 kg Grzegorz Kunkel RCSZ Olimpijczyk Radom, 63 kg Mateusz Ropiak ZLKS Zagłębie Wałbrzych, 67 kg Przemysław Piątek RCSZ Olimpijczyk Radom, 72 kg Hubert Sidoruk MKS Cement-Gryf Chełm, 87 kg Mikołaj Dereń ZLKS Zagłębie Wałbrzych, 97 kg Tadeusz Michalik KS Sobieski Poznań, 130 kg Mateusz Kareciński RCSZ Olimpijczyk Radom i Hubert Robaszek AKS Piotrków Trybunalski.

W turnieju mistrzowskim w stylu wolnym udział wzięło 101 zawodników z 18 krajowych klubów oraz zapaśnicy z Litwy, Łotwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Niemiec. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia wywalczyli łącznie 27 medali — 8 złotych, 6 srebrnych i 13 brązowych. Szczególne emocje towarzyszyły rywalizacji w dwóch najcięższych kategoriach wagowych. W kategorii do 97 kg do ścisłego finału bez straty punktów doszli ci, na których wszyscy stawiali, czyli Radosław Baran z LKS Ceramik Krotoszyn i Zbigniew Baranowski z AKS Białogard. Walka o złoto była bardzo zacięta i wyrównana. Tym razem minimalnie lepszym okazał się białogardzianin, który wygrał z na punkty 2:1. W kategorii najcięższej do 125 kg w trzeciej rundzie naprzeciw siebie stanęli główni faworyci — Kamil Kościółek z ZKS Stal Rzeszów i Robert Baran z LKS Ceramik Krotoszyn. Wygrał na punkty 5:1 zapaśnik z Krotoszyna.

Złoci medaliści z naszych klubów: 57 kg Ivan Oksiuk WLKS Nowe Iganie, 61 kg Volodymyr Kornilov KS Bloczek Team Pelplin, 65 kg Dominik Jagusz ZKS Koszalin, 70 kg Krzysztof Bieńkowski AKS Białogard, 74 kg Kamil Rybicki LKS Mazowsze Teresin, 86 kg Damian Korbus ZKS Koszalin, 97 kg Zbigniew Baranowski AKS Białogard, 125 kg Robert Baran LKS Ceramik Krotoszyn.

Srebrne medale zdobyli: 57 kg Adrian Wagner LKS Mazowsze Teresin, 61 kg Rafał Szewc KS Lotnik Wrocław, 74 kg Andrzej Sokalski ZKS Slavia Ruda Śląska, 79 kg Wojciech Wysocki LKS Mazowsze Teresin, 92 kg Sebastian Jezierzański LKS Dąb Brzeźnica, 97 kg Radosław Baran LKS Ceramik Krotoszyn.

Brązowi medaliści: 57 kg Wojciech Skrabucha ULKS Bizon Milicz, 65 kg Jamshed Navruzov ZKS Stal Rzeszów, 70 kg Wiktor Kudyba ZKS Stal Rzeszów i Mateusz Łuszczyński ZKS Koszalin, 74 kg Patryk Ołenczyn LKS Dąb Brzeźnica i Szymon Wojtkowski LKS Ceramik Krotoszyn, 79 kg Bartłomiej Nowakowski i Patryk Ciurzyński — obaj LKS Mazowsze Teresin, 86 kg Konrad Tront ZKS Stal Rzeszów, 92 kg Yarosław Lisiniak ZKS Koszalin i Kacper Śledź UKS Technik Świdwin, 125 kg Kamil Kościółek i Tomasz Kościółek — obaj ZKS Stal Rzeszów.

Fot. PZZ Facebook

Skip to content