Historia Ludowych Zespołów Sportowych to po części historia polskiego sportu. Dla wielu naszych mistrzów – Polski, Europy i świata, olimpijczyków – pierwsze zetknięcie ze sportem miało miejsce na boisku zbudowanym przez członków i działaczy LZS, bądź w sali jednego z naszych klubów sportowych. Wielu z nich do końca kariery reprezentowało barwy LZS, inni co naturalne, przechodzili do klubów spoza naszego Zrzeszenia.
Ale by osiągnąć najwyższy poziom sportowy – zostać mistrzem – od najmłodszych lat trzeba ciężko pracować. Zrzeszenie prowadzi dwa programy szkoleniowe dla uzdolnionej sportowo młodzieży. Są to Ośrodki Szkolenia Sportowego Młodzieży LZS i Wiodące Ludowe Kluby Sportowe.
Każda systematyczna aktywność sportowa prowadzi do rywalizacji. Zrzeszenie w celu usystematyzowania tego dążenia, objęcia go merytorycznymi ramami organizuje Mistrzostwa Zrzeszenia LZS w dyscyplinach, w których zawodnicy osiągaj najlepsze wyniki sportowe i tych, które są tradycyjne w środowisku wiejskim. A są to – kolarstwo, podnoszenie ciężarów, zapasy styl wolny i klasyczny, zapasy kobiet, tenis stołowy, łucznictwo, lekka atletyka, kajakarstwo. Prowadzenie systematycznych rozgrywek rangi mistrzowskiej doprowadziło do specjalizacji klubów i środowisk w określonych dyscyplinach.
Jak inaczej sprawdzamy swoje osiągnięcia, te organizacyjne i szkoleniowe – Krajowe Zrzeszenie LZS co roku uczestniczy w ogólnopolskim współzawodnictwa sportowym dzieci i młodzieży prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (obejmuje ono ok. 70 różnych sportów). Do wyników rocznych zalicza się punkty uzyskane przez zawodników w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Od wielu już lat zawodnicy naszego Zrzeszenia zdobywają w tym współzawodnictwie ponad 20% wszystkich możliwych do zdobycia punktów, a punktuje ponad 700 naszych klubów.