Skip to main content

Podlaskie Zrzeszenie LZS w Białymstoku

Kontakt:
ul. Lipowa 20/19
15-427 Białystok
tel. 85 653-79-68
e-mail: ela-skalimowska@tlen.pl


Władze Podlaskiego Zrzeszenia LZS w Białymstoku
Najwyższą władzą jest Wojewódzki Zjazd Delegatów, który odbywa się co 4 lata. Wybiera on przewodniczącego, Radę Wojewódzką oraz Komisję Rewizyjną. Rada liczy 16 członkówPrzewodniczącym Podlaskiego  Z LZS jest Mieczysław Kazimierz Baszko. Zastępcami przewodniczącego są: Tomasz Dąbrowski i Elżbieta Skalimowska, funkcję sekretarza pełni Jan Zalewski, a skarbnikiem jest Lech Józef Szargiej.

Dane statystyczne
Obecnie do podlaskiego  Zrzeszenia należy 12 700 osób (zrzeszonych w ponad 500 jednostkach organizacyjnych), ponad 8 tysięcy nie przekroczyło 18 roku życia. Zrzeszenie organizuje corocznie  prawie 3 tysiące imprez sportowych i turystycznych, w których uczestniczyło  ponad 120 tysięcy osób. Do wiodących dyscyplin sportu w podlaskiej organizacji należą: piłka nożna, lekkoatletyka, tenis stołowy, biegi przełajowe, zapasy kobiet i mężczyzn, badminton i szachy.

Najlepsze kluby:
KS Podlasie Białystok
UKS Hubal Białystok
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
LKS Narew Kurpiewski Łomża
LUKS Hańcza Suwałki
KSz Javena Hańcza Suwałki
SKB Suwałki
MUKS Gim-Net Mońki
MLUKS gwiazda Szczuczyn
MLUKS MOSiR Grajewo

Najbardziej znani zawodnicy z Podlasia startujący w barwach LZS lub jego wychowankowie:
Krystyna Danilczyk-Zabawska – KS Podlasie Białystok, świetna kulomiotka, wielokrotna mistrzyni Polski, halowa wicemistrzyni Europy i świata, czterokrotnie startowała na igrzyskach olimpijskich (1996, 2000, 2004, 2008).
Nadia Zięba/Robert Mateusiak – UKS Hubal  Białystok, dyscyplina: badminton, wielokrotni mistrzowie Polski, w Londynie dotarli do ćwierćfinału, podobnie było w Pekinie i Rio de Janeiro. W 2012 roku zdobyli tytuł mistrzów Europy – to największy sukces w historii polskiego badmintona, ponadto wywalczyli na ME jeszcze dwa srebra i brąz.  Robert Mateusiak ma na swym koncie jeszcze 4 medale brązowe ME w parze z Michałem Łagoszem.
Kamil Kryński – sprinter Podlasia Białystok, biega 100 i 200 m, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, biegł w sztafecie 4×100 m w Londynie, która pobiła 32-letni rekord Polski.
Kamila Lićwinko – lekkoatletka specjalizująca się w skoku wzwyż. Zawodniczka Podlasia Białystok. Halowa mistrzyni świata z 2014 roku, w 2016 roku wywalczyła brązowy medal. Ma na swoim koncie także brązowy medal Halowych Mistrzostw Europy i złoto na Uniwersjadzie. Olimpijka z Rio de Janeiro (9 miejsce).
Wojciech Nowicki – lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. Zawodnik KS Podlasie Białystok. Brązowy medalista IO w Rio de Janeiro. Brązowy medalista MŚ w Pekinie (2015) i ME (2016). Wielokrotny medalista mistrzostw Polski.

Skip to content