Skip to main content

Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu

Kontakt:
Wielkopolskie Zrzeszenie LZS
ul. Starołęcka 36
61-361 Poznań
tel. 61 876-00-20 i 866 93 91
www: www.lzs-wlkp.pl
e-mail: biuro@lzs-wlkp.pl
Organizacja pożytku publicznego
KRS 0000137358
Tel. fax: (061) 866 93 91 i 876 00 20


Władze Wielkopolskie Zrzeszenia LZS w Poznaniu
Najwyższą władzą jest Wojewódzki Zjazd Delegatów, który odbywa się co 4 lata. Wybiera on przewodniczącego, Radę Wojewódzką oraz Komisję Rewizyjną. Rada liczy 19 członków wraz z przewodniczącym. Przewodniczącym Wielkopolskiego Z LZS jest Tadeusz Tomaszewski.  Zastępcami przewodniczącego są: Krzysztof Piasek, Sławomir Gruchała i Mirosław Durczyński, sekretarzem Eligiusz Wachowiak, a skarbnikiem Marzena Skopińska. Prezydium liczy 9 osób.

Historia Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS
W tej relacji historycznej poświęcimy więcej uwagi czasom dawniejszym niż obecnym, gdyż trudno dziś sobie wyobrazić w jak trudnych warunkach rozwijał się sport na wsi, ale też ile zapału i energii mieli nasi ojcowie i dziadkowie by go tworzyć. Przecież pierwsze ludowe zespoły sportowe powstawały tuż po II wojnie światowej, w kompletnie zrujnowanej Polsce.
Właściwie to nie wiadomo, który LZS w Wielkopolsce powstał jako pierwszy – wiadomo, że już w 1945 roku rozgrywały mecze piłkarskie „kluby” w Bukowcu i Borowie, Kłecku i Murowanej Goślinie, Kostrzynie i Miłosławiu. A z upływem miesięcy powstawało ich coraz więcej. W każdym razie w woj., poznańskim pierwszych 29 LZS zarejestrowano 20 czerwca 1946 roku. W 1951 roku było już 1161 ogniw i ponad 35 tysięcy członków. W kwietniu 1952 roku powstało Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Pierwszym przewodniczącym Rady Wojewódzkiej w Poznaniu został Waldemar Waraczyński. W maju 1965 roku we Wrześni odbyły się pierwsze Wojewódzkie Igrzyska Szkół Rolniczych, w dniu ich otwarcia WZ LZS w Poznaniu otrzymało własny sztandar – przez dwa lata członkowie zbierali na niego dobrowolne składki. W 1975 roku wprowadzono nowy podział terytorialny kraju. Tak więc w latach 1975-1998 WZ LZS w Poznaniu, a także w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile realizowały program „na własny rachunek”. Następnie w 1999 roku z połączenia sił i dorobku działaczy z woj. kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego i poznańskiego powstało nowe Wielkopolskie Zrzeszenie LZS. Gdy w 1974 roku dzielono LZS w woj. poznańskim było 1575 ogniw i ponad 80 tysięcy członków, w nowym woj. poznańskim, w 1976 roku tych ogniw było 473 a członków 22,5 tys. W 2001 roku a więc w dwa lata po powstaniu woj. wielkopolskiego ogniw było 847 a członków ponad 23 tys.
To, że Ludowe Zespoły Sportowe istnieją do dziś i nadal prowadzę „pracę u podstaw” w sporcie to zasługa tysięcy działaczy, zapaleńców, którzy cały swój wolny czas poświęcali organizacji różnego rodzaju imprez sportowych, a także trenerów i zwykłych członków, którym chciało się biegać po boiskach. Wymieńmy niektórych działaczy z tysięcy: Ludwik Borowiec z LKS Kicin niestrudzony krzewiciel kultury motoryzacyjnej, Czesław Duszyński z Bukowca, miłośnik łuków, Marian Głuszek, zaczynał od rugby, w LZS był od 1964 roku, Franciszek Gronek, wieloletni przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Urlyk Janke, przez wiele lat przewodniczący RG w Trzciance, Walerian Konieczny z Sulmierzyc kochał zapasy, Hieronim Mazurkiewicz, długodystansowiec, wiele lat był we władzach Zrzeszenia,  Tadeusz Tomaszewski, przez 5 lat przewodniczył Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, ceniony za znajomość problematyki i pracowitość, Janusz Wesołowski, przez pół wieku zajmował się w LZS turystyką, Wojciech Ziemniak, działacz z Racotu, założył słynny dziś Klub Olimpijczyka, były szef Szkolnego Związku Sportowego. Wielkopolskie Zrzeszenie LZS wychowało  wielu znakomitych sportowców, mistrzów świata i Europy, dochowało się ponad 20 olimpijczyków. 8 zawodników z Wielkopolski znalazło się na liście 65 najlepszych sportowców LZS na 65 lecie istnienia Krajowego Zrzeszenia. To niewątpliwie zasługa świetnych trenerów: Adama i Mieczysława Kaczorów oraz Hieronima Mazurkiewicza – LKS Orkan Wielkopolska, Janusza Janiaka z LZS Przygodzice i Krzeszczaka LKS Wielkopolska, Ignacego Krzewińskiego – Gwda Piła, Mirosława Polaka – LKS Nadodrze Powodowo, Roberta Taciaka – UKS Jedynka Kórnik, Lecha Paulińskiego LKS Ceramik Krotoszyn.
Warto jeszcze kilak słów poświęcić turystyce. Ma ona w Zrzeszeniu o wiele krótszą historię. Wszystko zaczęło się w 1960 roku, kiedy w statucie określono LZS jako organizację sportowo-turystyczną. Pierwszą samodzielną imprezą wojewódzką był Zlot Turystów Wiejskich w Sierakowie w 1961 r. (uczestniczyło 805 turystów). Na początku niezwykle popularna była turystyka motocyklowa (nie wszyscy pamiętają czasy gdy w Polsce produkowano motocykle wsk, wfm, junaki, shl, gazele, skutery osy, nadszedł jednak taki czas gdy ich produkcji zaprzestano, i to był koniec turystyki motorowej w LZS) oraz ta odbywająca się po najbliższej okolicy („Na majówki bez złotówki”, „Z wizytą u sąsiadów”). Od 1967 roku turystyka wkroczyła do szkół rolniczych. Ciekawą inicjatywą poznańskich działaczy było opracowanie „Zielonych Szlaków Turystycznych”, formalnie nie były one oznakowane, ale były impulsem do organizacji turystyki kwalifikowanej, było ich 10. Wielkopolskie Zrzeszenie jest nadal organizatorem i współorganizatorem wielu zlotów, rajdów, obozów wędrownych.  Odgrywa czołową rolę w kraju i Krajowym Zrzeszeniu LZS. Od 1999 roku prowadzi Współzawodnictwo Sportowo Turystyczne Powiatów o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Współzawodnictwo to cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczestników i samorządów; dużym zainteresowaniem cieszy się też Współzawodnictwo LZS Młodzieży Szkolnej; od roku 2014 posiada status operatora wojewódzkiego programu nauki pływania MSiT „Umiem Pływać”.
(na podstawie książki „Ludowe Zespoły Sportowe w Wielkopolsce 1946-2006”, Marian Głuszek, Janusz Wesołowski)

Dane Statystyczne
Wielkopolskie Zrzeszenie LZS zrzesza 210 członków prawnych, będących stowarzyszeniami działającymi na rzecz sportu i turystyki (ok. 6800 członków).  Od 2009 roku jest organizacją pożytku publicznego. Co roku organizuje ok. 3200 imprez sportowych i turystycznych, w których udział bierze ponad 120 tys. osób.
Najbardziej popularne dyscypliny sportowe to: piłka nożna, kolarstwo, zapasy, lekkoatletyka, kajakarstwo, podnoszenie ciężarów, żeglarstwo.

Najlepsze kluby:
KS Sobieski Poznań
UKS Jedynka Kórnik
LKS Ceramik Krotoszyn
KKPK Medyk Konin
GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne
WMLKS Nadodrze Powodowo
KS Stella Gniezno
PLKS Gwda Piła
LKS Budowlani Nowy Tomyśl
KS Promień Opalenica

Najbardziej znani zawodnicy i wychowankowie LZS:
Henryk Blaszkażeglarstwo, LKS Kiekrz, wicemistrz świata w klasie Finn, 3. na MŚ w klasie Cadet, olimpijczyk z Moskwy (1980), wielokrotny mistrz Polski w klasie Finn.
Marian Dudziaklekkoatleta, sprinter, dwukrotny olimpijczyk Tokio (1964) i Meksyk (1968). W Tokio zdobył srebrny medal w sztafecie 4×400. Zdobył srebrny medal na 200 m i brązowy w sztafecie 4×100 w ME. Jest naukowcem, specjalistą od konstrukcji maszyn, ma tytuł profesora.
Zenon Jaskułakolarz szosowy, rozpoczynał karierę w LZS Piast Śrem, potem był LKS Wielkopolska, jeden z pierwszych polskich kolarzy zawodowych (1990), w drużynie srebrny medalista IO w Seulu (1988) i wicemistrz świata (1989), wielokrotny mistrz Polski, trzeci kolarz Tour de France (1993).
Benedykt Kocotkolarz torowy, LKS Wielkopolska, brązowy medalista olimpijski (1972) oraz dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata – złoto i brąz, wielokrotny mistrz Polski.
Janusz Kowalskikolarz szosowy, LZS Gniezno i  LKS Wielkopolska, mistrz świata z 1974 r. W 1976 roku wygrał Tour de Pologne.
Paweł Najdekpodnoszenie ciężarów, kategoria super ciężka, zawodnik LKS Budowlanych Nowy Tomyśl, czterokrotny medalista ME – dwa srebrne i dwa brązowe medale, dwukrotny olimpijczyk – Sydney i Ateny.
Katarzyna Pawłowskakolarka szosowa i torowa, UKS Jedynka Limaro Kórnik, rocznik 1989. Wielokrotna złota medalistka mistrzostw świata. Złota, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw Europy. Srebrna medalistka szosowych mistrzostw świata. Reprezentantka Polski na igrzyskach olimpijskich w 2012 roku. Jest pierwszą Polką, która zdobyła złoty medal MŚ na torze. W 2016 roku na MŚ w Dausze zajęła 9 miejsce w jeździe na czas, co jest najlepszym rezultatem Polek w historii tej konkurencji. Obecnie jeździ w zawodowym peletonie.
Jan Pustylekkoatleta, płotkarz, LKS Orkan Wielkopolska Poznań. Wicemistrz Europy na 110 ppł, wielokrotny mistrz Polski na 110 ppł i 60 ppł (hala).