Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy dla zawodników do lat 18 zadebiutowały w kalendarzu w sezonie 2016. Dotychczas gospodarzami zawodów były Tbilisi (2016), Győr (2018) oraz Jerozolima (2022). W trzech rozegranych edycjach reprezentacja Polski zdobyła 17 medali, w tym cztery złote.
W tym roku ME U18 odbyły się w Bańskiej Bystrzycy w dniach 18-21 lipca. Reprezentanci Polski zdobyli na nich 8 medali — 4 złote, 3 srebrne i 1 brązowy, 5 z nich wywalczyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS — prawie 50% składu reprezentacji stanowili zawodnicy i zawodniczki z naszych klubów (o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich postów). Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Najlepsi byli Włosi, którzy wywalczyli 15 medali. Kolejna edycja imprezy odbędzie się latem 2026 roku w Rieti.
Tytuł mistrza Europy zdobył nasz dyskobol Jakub Rodziak z LUKS Orkan Września, który w trzeciej serii rzucił 64.21 i zdecydowanie pokonał rywali. Uzyskał trzeci najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki w kategorii U18 oraz przede wszystkim rzucił najdalej na świecie w tym sezonie. Rodziak startował też w pchnięciu kulą, gdzie wynikiem 18.91 zajął piąte miejsce, szóste miejsce zajął w kuli inny nasz zawodnik Dominik Armstrong z LKS Ziemi Puckiej Puck (18.75), brązowy medalista mistrzostw Zrzeszenia LZS. Jakub Rodził to mistrz Zrzeszenia LZS w pchnięciu kulą i w rzucie dyskiem.
Złoty medal w biegu na 400 m wywalczył Stanisław Strzelecki z MKS Bolesłavia Bolesławiec (mistrz Zrzeszenia LZS na 200 m), który zaimponował świetnym finiszem. Uzyskał czas 46.50. Został liderem światowych tabel i rekordzistą Polski. Strzelecki z tabel wymazał rekord kraju Patryka Dobka, który ten ustanowił w 2011 podczas mistrzostw globu kadetów w Lille (Francja).
W ostatnim dniu mistrzostw Nikodem Dymiński z BKL Bełchatów, Jakub Foremny z MKS Bolesłavia Bolesławiec (mistrz Zrzeszenia LZS), Bartłomiej Adamczyk z TL Pogoń Ruda Śląska i Stanisław Strzelecki z MKS Bolesłavia Bolesławiec w świetnym stylu wygrali rywalizację sztafety szwedzkiej (100-200-300-400 metrów). Polacy uzyskali czas 1:51.62 — to drugi najlepszy wynik w historii europejskiej lekkiej atletyki. Szybciej niż dziś pobiegli od nich jedynie… ich rodacy podczas rozegranych w 2001 roku w Debreczynie mistrzostw świata juniorów młodszych. W eliminacjach w sztafecie biegł także Aleksander Wojtasik z KS Stal LA Ostrów Wlkp. (wicemistrz Zrzeszenia w biegu na 100 i 200 m).
Czwarty złoty medal zdobyła w biegu na 400 m Anastazja Kuś z KS AZS UWM Olsztyn, o której coraz głośniej w lekkoatletycznym świecie. Faworytka mistrzostw, liderka europejskich tabel, nie zawiodła. Pewnie wygrała z czasem 51.89, lepszym od dotychczasowego rekordu mistrzostw Europy. Dodatkowo Kuś poprawiła własny rekord Polski juniorek młodszych i jako pierwsza polska zawodniczka z kategorii wiekowej U18 pokonała 400 metrów w czasie poniżej 52 sekund. Anastazja jedzie do Paryża — w wieku 17 lat została olimpijką. Piąta w tym finale była Zofia Tomczyk z UMLKS Pegaz Opoczno (53.46).
Srebrny medal wywalczyła nasza szwedzka sztafeta w składzie: Oliwia Kasprzak z WLKS Wrocław, Aleksandra Jeż z AZS AWF Gorzów Wlkp, Zofia Tomczyk z UMLKS Pegaz Opoczno i Anastazja Kuś. Polski uzyskały znakomity czas 2:05.54 i o blisko 3 sekundy poprawiły dotychczasowy rekord kraju. W eliminacjach biegły też Maja Woźniak z LKS Vectra Włocławek (mistrzyni Zrzeszenia LZS na 100 i 200 m) i Lena Pajęcka z UKS Olimpijczyk Wrocław, do niedawna WLKS Wrocław.
Wicemistrzynią Europy została w biegu na 100 m przez płotki Zofia Rojek z AZS AWF Gorzów, która musiała uznać wyższość jedynie znakomicie dysponowanej w Bańskiej Bystrzycy faworytki gospodarzy Laury Frličkovej. Polka uzyskała czas 13.33.
W dniu swoich 17. urodzin na mistrzostwo Europy miał ochotę oszczepnik Roch Krukowski z KS Warszawianka Warszawa. Lider europejskich tabel doznał jednak niespodziewanej porażki. Polak rzucił 74.84 i musiał uznać wyższość dużo niżej notowanego przed mistrzostwami Włocha. Pietro Villa rzucił 76.04 i złoto zdobył z rekordem kraju. Srebro to też wielki sukces.
Świetny był finisz Łukasza Zaczyka z MKS MOSM Bytom w biegu na 800 metrów. Polak na ostatnich metrach odrobił stratę do rywali i w imponującym stylu finiszował trzeci. Brąz zdobył z czasem 1:53.60.
Na wyróżnienie zasługują również inni zawodnicy z naszych klubów: czwarty w rzucie młotem był Jan Delewski z LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz (mistrz Zrzeszenia LZS), w biegu na 200 m piąte miejsce zajął Jakub Foremny (21.34), Oliwia Kasprzak z WLKS Wrocław z czasem 11.90 zajęła szóste miejsce w biegu na 100 m, w biegu na 1500 m Oksana Pestka z AML Słupsk była 7 z rekordem życiowym, w trójskoku Szymon Wziątek z AML Słupsk (mistrz Zrzeszenia LZS) zajął 6 miejsce z rekordem życiowym 15.04, w chodzie na 5000 m Przemysław Jasiński z WLKS Nowe Iganie był szósty.
Fot. Facebook PZLA