All Posts By

KZ LZS

Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS juniorów „Złote Koło”. 44. Wyścig kolarski Juniorów Dobczyce 2026

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

Już od kilkudziesięciu lat Mistrzostwa KZ LZS w kolarstwie szosowym juniorów odbywają się w okolicach  Dobczyc podczas Wyścigu Kolarskiego Juniorów, który w tym roku odbył się po raz 44. Wyścig jest bardzo intensywny – w ciągu trzech dni kolarze rywalizują na czterech etapach. W tym roku do wyścigu, który odbył się w dniach 29-31 maja zgłosiło się 74 zawodników, w tym kilku kolarzy z Niemiec i Czech. Kolarze przejechali łącznie 260 kilometrów. Mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS w kategorii junior wygrywając cały wyścig został Bartłomiej Jędrysek z WMKS Olsztyn, wicemistrzem Adam Drozdowski z UKS Copernicus – SMS Toruń (drugie miejsce w całym wyścigu), podium uzupełnił Łukasz Rutkowski z UKS Avatar Silesia Team Kobielice (trzeci w całym wyścigu). Przypominamy, że od lat sponsorem żółtej koszuli lidera i zwycięzcy wyścigu jest nasz znakomity kolarz, medalista olimpijski Rafał Majka, wychowanek WLKS Krakus, który zakończył w ubiegłym roku sportową karierę. Rafał Majka nie omieszkał w tym roku pojawić się osobiście na wyścigu, wspierając swego pierwszego trenera Zbigniewa Klęka, który jest pomysłodawcą tego wyścigu.

Organizatorami mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, Małopolskie Zrzeszenie LZS i WLKS Krakus, współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starosta Powiatu Myślenickiego, Urząd Gminy i Miasta Dobczyce, Urzędy Gmin Jodłownik, Łapanów, Trzciana, Raciechowice oraz sponsorzy. Zawody dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Krajowe Zrzeszenie reprezentował Jacek Kucybała, członek Zarządu KZ LZS i wiceprzewodniczący Małopolskiego Zrzeszenia LZS.

Klasyfikację klubową Zrzeszenia LZS wygrał UKS Avatar Silesia Team Kobielice przed UKS Copernicus – SMS Toruń i KTK Kalisz. Podczas wyścigu prowadzonych jest dodatkowo 7 klasyfikacji. Oto ich zwycięzcy i sponsorzy. Koszulka różowa — najlepszy zawodnik z Małopolski — Maciej Topa WLKS Krakus — sponsor Jan Sędzik SKALNEX. Koszulka żółta — klasyfikacja generalna — Bartłomiej Jędrysek WMKS Olsztyn — sponsor Rafał Majka. Koszulka błękitna — klasyfikacja punktowa — Adam Drozdowski UKS Copernicus CCC-SMS Toruń — sponsor Arkadiusz Kogut Way2Champ. Koszulka biała — klasyfikacja awansujących — Maciej Topa WLKS Krakus — sponsor FACTOR.  Koszulka zielona — najlepszy zawodnik rocznika 2009 — Adam Drozdowski UKS Copernicus CCC-SMS Toruń — sponsor hoteldobczyce. Koszulka czarna — klasyfikacja aktywnych — Antoni Komór MKS Cyclo Korona Kielce — sponsor Raso. Koszulka w grochy — klasyfikacja górska — Adam Drozdowski UKS Copernicus CCC-SMS Toruń — sponsor LOOK.

Dodajmy, że na całej trasie, w tym szczególnie na matach poszczególnych etapów kolarzy witały tłumy kibiców.

Przebieg wyścigu

Rywalizacja rozpoczęła się jak zwykle w Szczyrzycu – tu był start i meta pierwszego etapu, który liczył 80 km, a suma podjazdów na całej trasie wynosiła 1150 metrów. Do mety dojechało 70 z 74 kolarzy. O zwycięstwie zadecydował finisz z 48-osobowej grupy – najlepszy okazał się Maksymilian Ginter z UKKS Team Imielin, drugi był Adam Drozdowski z UKS Copernicus – SMS Toruń, trzeci Wojciech Cierpicki z STC Stargard.

Kolejnego dnia zawodnicy rywalizowali na dwóch etapach. Przed południem odbyła się jazda indywidualna na czas na trasie o długości 4,2 km. Start wyznaczono w Drogini, skąd kolarze pojechali wzdłuż Jeziora Dobczyckiego do mety w Brzezowej. Przewyższenie na tej trasie wynosiło 163 metry. Najlepiej w tej indywidualnej konkurencji poradził sobie Adam Drozdowski z UKS Copernicus CCC —SMS Toruń, który o 12 sekund wyprzedził Bartłomieja Jędryska z WMKS Olsztyn i o 17 sekund Macieja Topę z WLKS Krakus. Zwycięzca jechał w prędkością 33,304 km/h, wystartowało 68 kolarzy.

Po południu kolarze przystąpili do następnego etapu, który liczył 80 km – start i meta znajdowały się na rynku w Łapanowie. Suma podjazdów na tej trasie wynosiła 1031 metrów. Na mecie pojawiała się 11-osobowa grupka kolarzy, którzy uzyskali minutę przewagi na kolejną 30-osobową grupą – z tej pierwszej najszybciej finiszował Wojciech Cierpicki z STC Stargard. Na drugim miejscu etap ukończył Wiktor Lutowski z Velotalent Cycling Team (klub znanego kolarza Bartosza Huzarskiego), a trzeci był Jakub Śledziński z UKS Copernicus CCC — SMS Toruń.

Do ostatniego etapu tego wyścigu w koszulce lidera wystartował Wojciech Cierpicki, który miał zaledwie 4 sekundy przewagi nad Łukaszem Rutkowskim z UKS Avatar Silesia Team Kobielice. Kolarze rozpoczęli rywalizację z rynku w Raciechowicach. Łączny dystans tego etapu wynosił 96 km, na co składały się dwa okrążenia po 45 km oraz 6-kilometrowy dojazd do linii mety, która znajdowała się w Dobczycach na ulicy Przedbronie. Na tej trasie znajduje się bardzo trudny odcinek – to przejazd przez Górę Św. Jana o wysokości 432 m n.p.m. i legendarny Kobielnik (wysokość miejscami 650 metrów) ze średnim nachyleniem 10%. W ubiegłym roku ten fragment przejazdu był częścią wyścigu ze startu wspólnego na mistrzostwach Polski, wielu zawodników miało wówczas duże problemy z jego pokonaniem. Nic dziwnego, że na metę w Dobczycach wpadali pojedynczy kolarze, a np. różnica między czasem zwycięzcy a dziesiątym zawodnikiem wyniosła 3 minuty i 4 sekundy. Jako pierwszy linię mety przeciął Bartłomiej Jędrysek z WMKS Olsztyn, który o 43 sekundy wyprzedził Adama Drozdowskiego z UKS Copernicus CCC-SMS Toruń i o minutę i 33 sekundy Macieja Topę z WLKS Krakus.

Cały wyścig wygrał Bartłomiej Jędrysek z WMKS Olsztyn, który z 7 miejsca po trzecim etapie awansował na pierwsze, drugie miejsce zajął Adam Drozdowski z UKS Copernicus – SMS Toruń5  po trzecim etapie, trzecie Łukasz Rutkowski z UKS Avatar Silesia Team Kobielice drugi po trzecim etapie. 

Fot. Dariusz Krzywański i WLKS Krakus Facebook

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

LZS Aktywna Wieś – Imprezy regionalne – czerwiec 2026

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W czerwcu odbędzie się 38 imprez regionalnych w ramach projektu „LZS – Aktywna Wieś”, które dofinansowuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jego celem jest popularyzacja sportu, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia, głównie w środowisku wiejskim. Tym razem możecie się z nami spotkać w 14 województwach. To świetna okazja do sportowej rywalizacji, integracji, wymiany pomysłów oraz wspólnej zabawy. Zapraszamy!

6 czerwca

  • Turniej Piłki Nożnej Młodzików z okazji Dnia Dziecka, Nawojowa, gmina Nawojowa, powiat nowosądecki, woj. małopolskie.

6-7 czerwca

  • Memoriał im. Tadeusza Szybińskiego, Staniątki, gmina Niepołomice, powiat wielicki, woj. małopolskie.

7 czerwca

  • Aktywna Wieś Polski Świętów „Turniej Uśmiechu i Sportu”, Polski Świętów, gmina Głuchołazy, powiat nyski, woj. opolskie.
  • Turniej piłki nożnej dla dzieci na powitanie lata, Niedźwiedź, gmina Słomniki, powiat krakowski, woj. małopolskie.

9 czerwca

XX Gminna Spartakiada Sportowa, Pustynia, gmina Dębica, powiat dębicki, woj. podkarpackie.

11-12 czerwca

  • Piłka Nożna Aktywnych Wsi (dla dzieci i dorosłych) – Finał, Nidzica, gmina Nidzica, powiat nidzicki, woj. warmińsko-mazurskie.

12 czerwca

  • Powiatowe Igrzyska LZS Aktywna Wieś „Moja ojczyzna, mój sport, moja duma i radość”, Miłocin, gmina Wojciechów, powiat lubelski, woj. lubelskie.
  • Szkolne Igrzyska Zrzeszenia LZS, Baranówka, gmina Kocmyrzów, pow. krakowski, woj. małopolskie.

12-13 czerwca

  • Wojewódzki Festyn Rekreacyjno-Sportowy „Aktywna Wieś”, Goleszyn, gmina Sierpc, powiat sierpecki, woj. mazowieckie.

13 czerwca

  • Piknik Rodzinny „Dzień Dziecka”, Rusiec, gmina Nadarzyn, powiat pruszkowski, woj. mazowieckie.
  • Aktywna Wieś Byczyna „Sąsiedzkie Potyczki”, Proślice, gmina Byczyna, powiat kluczborski, woj. opolskie.
  • X Wojewódzkie Igrzyska LZS, Linia, gmina Linia, powiat wejherowski, woj. pomorskie.

14 czerwca

  • Rodzinna Aktywna Wieś, Gorzkowice, gmina Gorzkowice, powiat piotrowski, woj. łódzkie.
  • Turniej Piłki Nożnej Orlików z okazji Dnia Dziecka, Rzeszotary, gmina Świątniki Górne, powiat krakowski, woj. małopolskie.
  • Turniej Piłki Nożnej Trampkarzy z okazji Dnia Dziecka, Sułoszowa, gmina Sułoszowa, powiat krakowski ziemski, woj. małopolskie.
  • Aktywna Wieś Rudniki „Gminna Olimpiada Sołectw”, Rudniki, gmina Rudniki, powiat oleski, woj. opolskie.
  • II Turniej Rekreacyjny Sołectw Gminy Mielec „Feblik Gminny 2026”, Książnice, gmina Mielec, powiat kolbuszowski, woj. podkarpackie.
  • Aktywna Wieś – Sportowo-rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka, Luzino, gmina Luzino, powiat wejherowski, woj. pomorskie.
  • Zawody Sportowo-Rekreacyjne „LZS Aktywna Wieś” – Memoriał Józefa Przybyły w skokach narciarskich na igielicie dzieci, Bystra, gmina Wilkowice, powiat bielski, woj. śląskie.
  • Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne Kół Gospodyń Wiejskich, Jarocin, gmina Jarocin, powiat jarociński, woj. wielkopolskie.

20 czerwca

  • Festyn Podlaska Aktywna Wieś, Zwierki, gmina Zabłudów, powiat białostocki, woj. podlaskie.
  • VIII Pomorska Spartakiada Kulturalno-Rekreacyjna KGW, gmina Chmielno, powiat kartuski, woj. pomorskie.
  • Festiwal Smaków „Sport & Energia”, Gołańcz, gmina Gołańcz, powiat wągrowiecki, woj. wielkopolskie.
  • Zajączkowo na Sportowo, Zajączkowo, gmina Połczyn Zdrój, powiat świdwiński, woj. zachodniopomorskie.

21 czerwca

  • Letnie Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne LZS Województwa Łódzkiego – Aktywna Wieś, Spała, gmina Inowłódz, powiat tomaszowski, woj. łódzkie.
  • Festyn Sportowo-Rekreacyjny Aktywna Wieś,  Górno, gmina Sokołów Małopolski, powiat rzeszowski, woj. podkarpackie.
  • Wojewódzkie Zawody Szachowe LZS, Biskupiec, gmina Biskupiec, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie.

26 czerwca

  • Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy – Tour de Kowalewo Pomorskie, Kowalewo Pomorskie, gmina Kowalewo Pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie.

27 czerwca

  • Biesiada dla Przyjaciół – Piknik dla zdrowia, Redecz Kruk, gmina Brześć Kujawski, powiat włocławski, woj. kujawsko-pomorskie.
  • Powitanie Lata – Festyn Rodzinny „Aktywna Wieś”, Sławno, gmina Sławno, powiat opoczyński, woj. łódzkie.
  • Wojewódzkie Igrzyska LZS, Hajnówka, gmina Hajnówka, powiat hajnowski, woj. podlaskie.
  • Wakacje z LZS, Nida, gmina Morawica, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie.

27-28 czerwca

  • Gminny Turniej Wsi LZS – Aktywna Wieś, Lubasz, gmina Lubasz, powiat czarnkowsko-trzcianecki, woj. wielkopolskie.

28 czerwca

  • Aktywna wieś – sport i rekreacja dla każdego, Rososz, gmina Ryki, powiat rycki, woj. lubelskie.
  • Festyn Rekreacyjno-Sportowy LZS „Aktywna Wieś”, Włodawa, powiat włodawski, woj. lubelskie.
  • IV Powiatowa „Aktywna Wieś”, Jacnia, gmina Adamów, powiat zamojski, woj. lubelskie.
  • Festyn Podlaska Aktywna Wieś, Szudziałowo, gmina Szudziałowo, powiat sokólski, woj. podlaskie.
  • Festiwal Smaków „Sport & Energia”, Gołańcz, gmina Gołańcz, powiat wągrowiecki, woj. wielkopolskie (kontynuacja z 20 czerwca)

30 czerwca

  • Aktywna Wieś Kotórz Mały „Rodzinne Zmagania”, Kotórz Mały, gmina Turawa, powiat opolski, woj. opolskie.

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U23 w podnoszeniu ciężarów kobiet i mężczyzn – 31 medali zawodników z klubów Zrzeszenia

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 30-31 maja w Ciechanowie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U23 w podnoszeniu ciężarów kobiet i mężczyzn. Do rywalizacji przystąpiło 129 zawodniczek i zawodników – 58 kobiet i 71 mężczyzn z 46 klubów. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli łącznie 31 medali – kobiety zdobyły ich 16 (5-5-6), mężczyźni 15 (4-7-4). Czwórka zawodników pobiła rekordy Polski: Małgorzata Myjak z LUKS Nowosądeczanin Powroźnik w kategorii 53 kg ustanowiła rekordy Polski U23 i seniorów w rwaniu (85 kg) i dwuboju (186 kg), a Oliwia Drzazga z UMLKS Radomsko w podrzucie (102 kg), Konrad Łazuga z KS Budowlani Opole w kategorii 75 kg ustanowił rekord Polski U23 w rwaniu (142 kg) i w dwuboju (314 kg) oraz w podrzucie rekord Polski U23 i seniorów (172 kg), Michał Jaworski z CLKS Mazovia Ciechanów w kategorii 95 kg ustanowił rekord Polski U23 w podrzucie (194 kg) i dwuboju (349 kg).

Klasyfikację Sinclair’a wśród kobiet wygrała Martyna Dołęga z LKS EkoSport Siedlce przed Małgorzatą Myjak i Oliwią Drzazgą, wśród mężczyzn triumfował Konrad Łazuga przed Michałem Jaworskim i Hubertem Pietrzakiem TS Nida Nidzica. Klasyfikację klubową kobiet wygrał LKS EkoSport Siedlce, na trzecim miejscu uplasowała się CLKS Mazovia Ciechanów, w klasyfikacji mężczyzn na drugim miejscu CLKS Mazovia Ciechanów, na trzecim LKS Dobryszyce.

Gratulacje dla działaczy CLKS Mazovia Ciechanów, którzy po raz kolejny gościli ogólnopolską mistrzowską imprezę!

Kobiety

W kategorii 49 kg startowało 6 zawodniczek. Wicemistrzynią została Wiktoria Głuszczak z LKS Znicz Biłgoraj, która poprawiła swój rekord życiowy w dwuboju. Brązowy medal zdobyła Nina Poniatowska z CLKS Mazovia Ciechanów, która jednak obniżyła loty i daleka jest od swoich rekordów życiowych.

W kategorii 53 kg startowały 4 zawodniczki. Złoty medal zdobyła Małgorzata Myjak z LUKS Nowosądeczanin Powroźnik, srebrny wywalczyła Oliwia Drzazga z UMLKS Radomsko, która w podrzucie o jeden kilogram pokonała Myjak, ale miała o wiele słabsze rwanie, na trzecim stopniu podium stanęła Patrycja Górna z LKS Budowlani-Kucera Nowy Tomyśl, jednak jej wynik w dwuboju znacznie odbiegał od mistrzyni i wicemistrzyni. W kategorii 57 kg startowało 5 zawodniczek, żadna atletka z naszego klubu nie stanęła na podium. Wygrała Zuzanna Połka z KS AZS AWF Biała Podlaska, do niedawna zawodniczka naszego klubu KS Promień Opalenica. W kategorii 61 kg startowały cztery zawodniczki. Wicemistrzynią została Roksana Bukarz z LKS Budowlani Nowy Tomyśl, która przegrała o 5 kg w dwuboju z Marią Połką z KS AZS AWF Biała Podlaska, podobnie jak siostra byłą zawodniczką KS Promień Opalenica.

W kategorii 69 kg startowało najwięcej zawodniczek, bo aż 10. Klasą dla siebie była Martyna Dołęga z LKS EkoSport Siedlce, uzyskując w dwuboju 224 kg (rekord Polski wynosi 227 kg). Brązowy medal wywalczyła Natalia Kurzac z HKS Szopienice. W kategorii 77 kg startowało 6 zawodniczek, całe podium zajęły przedstawicielki naszych klubów. Mistrzynią została Maria Karolak z KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, którą gorąco z trybun dopingowała rodzina, w tym kilku jej członków, którzy także uprawiali lub uprawiają podnoszenie ciężarów. Tytuł wicemistrzyni przypadł w udziale Marcie Klimek z MKS Atleta Gdańsk, a brązowy medal wywalczyła Wiktoria Gabis z LUKS Meyer Elbląg. W kategorii 86 kg startowało 6 zawodniczek. Wygrała ją zdecydowanie Weronika Nowak z LKS EkoSport Siedlce, dwa pozostałe medale „zgarnęły” zawodniczki KS Wisła Puławy – srebrny Karolina Sobczyk, brązowy Wiktoria Słotwińska. W kat. +86 kg, w której rywalizowało 8 zawodniczek mistrzynią została Izabela Podlipna z UKS Talent Wrocław, brązowy medal zdobyła Dominka Najdowska z MGLKS Tarpan Mrocza, ale z wynikiem daleko odbiegającym od jej możliwości.

Mężczyźni

Lżejsze kategorie wagowe nie cieszyły się zbyt dużą frekwencją – w kat. 60 kg startowało 3 zawodników, w kat 65 – też trzech, a w kat. 70 kg tylko dwóch. W kat. 60 kg mistrzem został Mateusz Sprawka z GLKS POM Iskra Piotrowice z wynikiem gorszym od rekordu życiowego w dwuboju zaledwie o 1 kg, wicemistrzem Jakub Gdula z GULKS Niemce, brązowy medal zdobył Kacper Popielewski z KS Agros Zamość. W kat. 65 kg złoty medal wywalczył Hubert Pietrzak z TS Nida Nidzica z  bardzo dobrym rezultatem 269 kg – był klasą dla siebie, drugi zawodnik czyli wicemistrz miał wynik gorszy aż o 95 kg! Został nim Klaudiusz Zoracki z GKS Zamek Gołańcz. W kategorii 70 kg nie startował żaden zawodnik z naszego klubu. W kategorii 75 kg startowało 8 zawodników – wicemistrzem został Dawid Majsy z LKS Dobryszyce, brązowy medal wywalczył Marcin Wiatrowicz z MGLKS Tarpan Mrocza. Jedynym zawodnikiem, który w tej wadze przekroczył 300 kg i zdobył tytuł mistrza był świetnie dysponowany Konrad Łazuga z KS Budowlani Opole – jego wynik 314 kg w dwuboju jest nowym rekordem Polski U23. W kategorii 85 kg startowało 10 zawodników, mistrzem został Mateusz Zawisza z KS Wisła Puławy, wicemistrzem Dominik Sieńko z LKS Budowlani-Kucera Nowy Tomyśl. W kategorii 95 kg startowało 12 zawodników. Całe podium zajęli zawodnicy z klubów Zrzeszenia – złoty medal wywalczył Michał Jaworski z CLKS Mazovia Ciechanów, który ustanowił rekord Polski U23 w dwuboju (349 kg), srebrny Kamil Michalak KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, brązowy Patryk Brański LKS Dobryszyce. W kategorii 110 kg startowało 10 zawodników, wicemistrzem został Kacper Dziamski LKS Budowlani-Kucera Nowy Tomyśl. W kategorii +110 kg srebrny i brązowy medal zdobyli zawodnicy CLKS Mazovia Ciechanów – odpowiednio Marek Gugała i Szymon Ziółkowski.

Na zdjęciu najlepsze zawodniczki w punktacji Sinclair’a. Fot. PZPC Facebook

Lekkoatletyka – powrót na rzutnię Wojtka Nowickiego i 5 medali naszych zawodników na Mistrzostwach Polski U20 i U23 w biegu na 5000 metrów

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

Młociarz Wojciech Nowicki z KS Podlasie Białystok poprzedni sezon lekkoatletyczny zakończył przedwcześnie z powodu urazu nogi. Kilka miesięcy spędził w domu, zajmował się rodziną i domem, leczył kontuzję. Pod koniec 2025 roku wznowił treningi. Nasz mistrz olimpijski z 2021 roku chce wrócić do dalekiego rzucania. Wyzwaniem są oczywiście Mistrzostwa Europy w Birmingham, które odbędą się w sierpniu, kwalifikację już ma jako mistrz Europy. Wojciech Nowicki ma 3 złote medale z mistrzostw Europy, zdobywał je kolejno w 2018, 2022 i 2024 roku, ma też medal brązowy z 2016 roku. W  dalszej perspektywie myśli o Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Po 10 miesiącach przerwy w startach nasz mistrz pojawił się 31 maja na mitingu w Dreźnie – rzucił 74,52 i zajął piąte miejsce, wygrał Niemiec Merlin Hummel, uzyskując 76,90. Pierwsze „koty za płoty”. Trzymamy kciuki panie Wojtku!

A teraz o biegach. 31 maja w Gliwicach rozegrano Mistrzostwa Polski U20 i U23 w biegach na 5000 metrów. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli 5 medali. W biegu na 5000 mężczyzn U23 rywalizowało 38 zawodników. Srebrny medal zdobył Adam Bajorski z RLTL GGG Radom bijąc rekord życiowy, brązowy medal wywalczył Krzysztof Zieliński z ULKS Talex-Borysław Borzytuchom. Mistrzem po raz trzeci z rzędu został Kamil Herzyk z SLS Just Team Bielsko-Biała. W biegu mężczyzn U20 startowało 33 zawodników – mistrzem został Michał Gajdus z LKB im. Braci Petk Lębork, wicemistrzem Antoni Jarosz z WMLKS Pomorze Stargard bijąc rekord życiowy. Wśród kobiet w tej kategorii wiekowej rywalizowały 23 zawodniczki – brązowy medal zdobyła Julia Liebenthal z SMKS Parasol Wrocław.

Fot. Facebook

Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet – Dąbki/Jarosławiec 2026

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 30-31 maja w Dąbkach i Jarosławcu odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet, któremu towarzyszył Puchar Polski (w tym eliminacje do OOM). W zawodach wystartowało prawie 400 zawodniczek i zawodników, w tym także kolarze i kolarski z Litwy i Czech. Drugiego dnia gościem wydarzenia był poseł Jarosław Rzepa, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS.

W mistrzostwach Zrzeszenia zawodniczki walczyły o tytuły mistrzyń w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego w kategoriach młodziczka, juniorka młodsza, open (orliczki i juniorki). Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim organizatorem KK Ziemia Darłowska Darłowo, współorganizatorami Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Urząd Gminy Darłowo, Urząd Gminy Postomino, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Związek Kolarski, Centrum Kultury i Sportu w Postominie oraz sponsorzy, dzięki którym zawodnicy i zawodniczki otrzymali nagrody finansowe – firmy Folta, EXPAND, Aliot i ProX. Mistrzostwa Zrzeszenia zostały dofinansowane przez MSiT.

Organizatorzy skierowali podziękowania do Komendy Powiatowej Policji w Sławnie, jednostek OSP z terenu Gminy Postomino, wolontariuszy oraz wszystkich osób czuwających nad bezpieczeństwem i sprawnym przebiegiem zawodów. A my dziękujemy zawodniczkom, zawodnikom, trenerom, działaczom, kibicom oraz mieszkańcom za uczestnictwo w tym wspólnym kolarskim święcie. Szczególne podziękowania kierujemy do działaczy naszego klubu KK Ziemia Darłowska, w tym Artura Sarycza, dyrektora wyścigu i Emila Gawędy.

W mistrzostwach Krajowego Zrzeszenia startowały łącznie 124 zawodniczki. Oprócz klasyfikacji indywidualnej nagrodzono również najlepsze drużyny klubowe i województwa. W klasyfikacji klubowej pierwsze miejsce Klub Kolarski Ziemia Darłowska, drugie MAT Atom Developer Wrocław, trzecie UKS Avatar Silesia Team, w wojewódzkiej najlepsze kujawsko-pomorskie przed zachodniopomorskim i dolnośląskim.

W kategorii Open w jeździe indywidualnej na czas tytuł mistrzyni Zrzeszenia wywalczyła Maja Tracka MAT Atom Deweloper Wrocław, która o 37 sekund wyprzedziła Zuzannę Chylińską z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team Toruń (ubiegłoroczna mistrzyni) i o 40 sekund brązową medalistkę Annę Długaś z KK Ziemi Darłowskiej Darłowo (ubiegłoroczna wicemistrzyni). W kategorii open rywalizowały razem juniorki i orliczki, było ich 40. W równocześnie rozgrywanym Pucharze Polski najlepsza była zawodniczka elity Karolina Kołkowicz z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team Toruń, a najlepszą juniorką okazała się Julia Pośpiech z MAT Atom Deweloper Wrocław.

Do rywalizacji o tytuł mistrzyni LZS w jeździe indywidualnej na czas w kategorii juniorka młodsza stanęło 36 zawodniczek. Najlepsza okazała się Antonina Cieślikiewicz z GKS Cartusia Kartuzy, druga była Barbara Łońska z GKK Stawiguda, która przegrała złoty medal o tysięczne sekundy, brązowy medal wywalczyła Oliwia Łyżwa z UKS Avatar Silesia Team Kobielice, która do mistrzyni straciła 8 sekund. W Pucharze Polski startowały także zawodniczki z Litwy i wśród juniorek młodszych najlepszy czas uzyskała reprezentantka tego kraju.

W kategorii młodziczka o tytuł mistrzyni Zrzeszenia rywalizowały 44 zawodniczki. Złoty medal zdobyła Marta Sekta z UKS Avatar Silesia Team Kobielice (trzeci w ubiegłym roku), która o 20 sekund wyprzedziła Gabrielę Skrzypczak z GKS Cartusia Kartuzy, prawie taki sam czas jak srebrna medalistka uzyskała Weronika Sieradzka z UKS Koźminianka Koźminek, meldując się na trzecim stopniu podium. W Pucharze Polski kolejność była taka sama.

W Pucharze Polski rywalizowały również żakinie, żacy, młodzicy i juniorzy młodsi. Wśród żakiń, a startowało ich 24, całe podium zajęły kolarki z klubów Zrzeszenia – wygrała Hanna Czodrowska z GKK Stawiguda, druga była Maja Kolaszt KK Ziemi Darłowskiej Darłowo, trzecia Nadia Romanik z KS Klif Chłapowo. Wśród żaków rywalizowało 38 zawodników. Tu również całe podium dla kolarzy z naszych klubów. Wygrał Mikołaj Stokłos z GKK Stawiguda przed Janem Prusinowskim z UKS Copernicus Toruń i Tymonem Pawlickim KTK Kalisz. Aż 86 młodzików wystartowało do rywalizacji wśród młodzików – pierwsze miejsce zajął Krzysztof Leończyk z UKS Ratusz Maszewo, drugi był Oskar Jelonek z ALKS Stal Grudziądz, trzeci Igor Kędziora z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne – wszyscy z klubów Zrzeszenia. Jeszcze więcej, bo 96 zawodników rywalizowało w kategorii junior młodszy i znowu całe podium zajęli zawodnicy z klubów Zrzeszenia. Wygrał Leon Janikowski z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, drugi był Ksawery Nowicki z UKS TFP Jedynka Kórnik, trzeci Stanisław Jackowiak z UKS Copernicus Toruń

Najlepszych zawodników i zawodniczki w tym dniu dekorowali Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo, Daria Pikulik, srebrna medalistka olimpijska w kolarstwie torowym z Paryża (2024), była zawodniczka KK Ziemia Darłowska, która niejednokrotnie w swoim rodzinnym mieście stawała na podium mistrzostw Zrzeszenia, oraz Artur Szarycz, prezes Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego.

rugiego dnia w Jarosławcu uczestnicy wydarzenia wystartowali do wyścigów ze startu wspólnego. Wśród 47 młodziczek z lekko porozrywanego peletonu najszybciej finiszowała Agata Kalinowska UKS Copernicus Toruń (nie startowała w czasówce), drugie miejsce zajęła zwyciężczyni jazdy indywidualnej na czas Marta Sekta UKS Avatar Silesia Team Kobielice, trzecia była Łucja Stelmach KK Ziemia Darłowska Darłowo (5 w czasówce).

W wyścigu juniorek młodszych o miejscach również decydował finisz – mistrzynią Zrzeszenia została Wiktoria Madejska LMGKK Ziemia Brzeska Brzeg (9 w czasówce, ubiegłoroczna mistrzyni wśród młodziczek), wicemistrzynią Kornelia Szylko z LKS POM Strzelce Krajeńskie (12 w czasówce), brązowy medal zdobyła jej koleżanka klubowa Natalia Jaros (16 w czasówce).

W kategorii open rywalizowało 41 zawodniczek – na metę przyjechał cały peleton, najszybciej finiszowała Agata Sekta z MAT Atom Deweloper Wrocław (6 w czasówce), druga była Rozalia Dutczak z  ALKS Stal Grudziądz (dopiero 30 w czasówce), trzecia Nikola Ledzion z KK Ziemia Darłowska Darłowo (5 w czasówce).

W Pucharze Polski wśród żakin najlepsza była triumfatorka jazdy na czas Hanna Czodrowska GKK Stawiguda, drugie miejsce zajęła Laura Łowisz CZ.K.K.S. Kolejarz- Jura Częstochowska, trzecie Nadia Romanik KS Klif Chłapowo (3 w czasówce). Wśród żaków pierwszy finiszował Mikołaj Stokłos GKK Stawiguda, zwycięzca czasówki, drugi był Aleksander Sosik ALKS Stal Grudziądz, trzeci Jakub Szarycz KK Ziemia Darłowska Darłowo. Wśród młodzików zwyciężył Igor Kędziora KK Tarnovia Tarnowo Podgórne (trzeci w czasówce), drugie miejsce zajął Oskar Jelonek ALKS Stal Grudziądz (drugi w czasówce), trzecie Aleks Skowroński KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Wśród juniorek młodszych drugie i trzecie miejsce zajęły zawodniczki z Litwy, wygrała jak już pisaliśmy Wiktoria Madejska, wśród juniorów młodszych pierwszy linię mety przerwał zawodnik z Litwy, tuż za nim byli Szymon Stokłos GKK Stawiguda i Ksawery Nowicki UKS TFP Jedynka Kórnik. W Pucharze Polski oddzielnie prowadzona jest klasyfikacja juniorek, kolejność była następująca: Agata Sekta MAT Atom Deweloper Wrocław, Nikola Ledzion KK Ziemia Darłowska Darłowo i jej koleżanka klubowa Oliwia Majchrzak. W kategorii open wyniki takie jak w mistrzostwach Zrzeszenia.

Premie specjalne ufundowane przez Restaurację Jackowo oraz Muzeum Ziemi Sławieńskiej zdobyli:

młodzicy: Marta Sekta UKS Avatar Silesia Team Kobielice i Igor Kędziora KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, juniorzy młodsi: Oliwia Łyżwa UKS Avatar Silesia Team Kobielice, Kaja Machowska UKS Copernicus Toruń, Kacper Tyczka GKS Cartusia Kartuzy, Nikodem Dankowski UKS Copernicus Toruń i Aleksander Modrakow Podlaski Klub Kolarski Falcon Białystok. Gratulujemy!

Fot. KK Ziemia Darłowska Darłowo

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

Projekt uchwały sejmowej w sprawie uczczenia 80-lecia działalności Ludowych Zespołów Sportowych trafił do Marszałka Sejmu

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

Na posiedzeniu w dniu 28 maja sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki podjęła inicjatywę uchwałodawczą, przygotowując projekt uchwały Sejmu w sprawie uczczenia 80-lecia działalności Ludowych Zespołów Sportowych. Tego samego dnia projekt wpłynął oficjalnie na ręce Marszałka Sejmu RP Włodzimierza Czarzastego, a 29 maja skierowano go do I czytania w komisjach.

Inicjatorami podjęcia tej uchwały byli poseł Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Sejmowej Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, honorowy przewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS i poseł Jarosław Rzepa, prezes KZ LZS.

Oto treść projektu uchwały.

W 2026 roku przypada 80. rocznica powstania Ludowych Zespołów Sportowych – jednego z największych i najważniejszych ruchów społeczno-sportowych w historii Polski. Utworzone w 1946 roku Ludowe Zespoły Sportowe od początku swojej działalności jako LZS a od 1952 r. jako Zrzeszenie LZS, pełniły szczególną rolę w upowszechnianiu kultury fizycznej i tworzeniu warunków do aktywności sportowej dzieci, młodzieży oraz mieszkańców terenów wiejskich i małych miejscowości.

Powstanie LZS było odpowiedzią na potrzebę budowy życia społecznego i sportowego po zniszczeniach II wojny światowej. W trudnych realiach powojennej Polski Ludowe Zespoły Sportowe stały się przestrzenią integracji lokalnych społeczności, wychowania młodego pokolenia oraz budowania więzi opartych na współpracy, solidarności i aktywności obywatelskiej, Sport organizowany przez LZS często był pierwszą i jedyną możliwością uczestnictwa dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich w zorganizowanej aktywności fizycznej i rywalizacji sportowej.

Na przestrzeni ośmiu minionych dekad Ludowe Zespoły Sportowe odegrały ogromną rolę w rozwoju polskiego sportu powszechnego i wyczynowego. W klubach zrzeszonych w strukturach LZS swoje kariery rozpoczynało wielu wybitnych reprezentantów Polski, późniejszych mistrzów kraju, medalistów mistrzostwa świata i Europy oraz uczestników i medalistów Igrzysk Olimpijskich. Działalność LZS przyczyniła się do odkrywania i rozwijania talentów sportowych w miejscach oddalonych od dużych ośrodków miejskich, dając tysiącom młodych ludzi szansę rozwoju, edukacji i realizacji sportowych marzeń.

Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe od lat organizuje zawody, turnieje, mistrzostwa i wydarzenia sportowe o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Integrując kolejne pokolenia uczestników. Istotnym elementem działalności LZS jest także pielęgnowanie tradycji sportowych, promocja zdrowego stylu życia oraz budowanie odpowiedzialności za lokalną wspólnotę.

Historia Ludowych Zespołów Sportowych to również historia społecznego zaangażowania dziesiątków tysięcy działaczy, trenerów, nauczycieli, instruktorów i wolontariuszy, którzy przez dziesięciolecia poświęcali swój czas i energię na rozwój sportu w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. Dzięki ich pracy Zrzeszenie LZS stało się trwałym elementem polskiego życia społecznego i sportowego.

Dorobek Ludowych Zespołów Sportowych stanowi ważną część historii polskiego sportu i aktywności obywatelskiej. Jubileusz 80-lecia jest okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim osobom współtworzącym ruch LZS oraz podkreślenia jego znaczenia dla rozwoju kultury fizycznej, wychowania młodzieży i integracji społecznej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyrażając uznanie dla pokoleń działaczy, trenerów, zawodników i społeczników związanych z Ludowymi Zespołami Sportowymi, oddaje hołd ich pracy oraz wkładowi w rozwój polskiego sportu, wychowanie młodzieży i budowę silnych lokalnych wspólnot.

Z niecierpliwością będziemy oczekiwać głosowania posłów nad projektem tej uchwały.

Zwiększono budżet Rządowego Programu KLUB – wszystkie kluby z listy rezerwowej otrzymają dofinansowanie!

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

Mamy świetną wiadomość dla klubów sportowych! Decyzją Jakuba Rutnickiego, ministra sportu i turystyki zwiększono budżet Rządowego Programu KLUB, dzięki czemu wszystkie kluby, które pozytywnie przeszły ocenę formalną, otrzymają dofinansowanie. To bardzo ważna informacja dla środowiska sportowego i dodatkowe wsparcie dla klubów, które każdego dnia pracują na rzecz rozwoju sportu dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że coraz więcej środków trafia do lokalnych organizacji sportowych, wspierając ich codzienną działalność, szkolenie zawodników i rozwój sportowych pasji.

Przypominamy, że w edycji Programu Klub 2026 pozytywnie oceniono 7 736  wniosków, z czego 7 539 klubów zakwalifikowano do otrzymania dofinansowania na łączną kwotę 99 743 000 zł.  Utworzono również listę rezerwową obejmującą 197  klubów, dla których wnioskowana kwota dofinansowania wynosi łącznie 2 499 000 zł. I właśnie te 197 dostanie dofinansowanie!

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w zapasach w stylu klasycznym mężczyzn – 17 medali zapaśników z klubów Zrzeszenia

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 29-30 maja w Radomiu odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (U23) w zapasach w stylu klasycznym mężczyzn. Startowało 65 zawodników z 27 klubów, w tym 23 kluby Zrzeszenia. Rywalizowano w 6 kategoriach olimpijskich, stoczono 103 walki. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli łącznie 17 medali –  4 złote, 5 srebrnych i 8 brązowych medali. Na matach w Radomiu zobaczyliśmy wielu utytułowanych zawodników, reprezentantów kraju, uczestników mistrzostw Europy i świata. Klasyfikację drużynową wygrał RCSZ Olimpijczyk Radom, na trzecim miejscu uplasował się ZKS Granica Gdańsk.

W kategorii 60 kg o złoty medal walczyli Oliwier Skrzypczak ze Stowarzyszenia Akademia Zapasów Nowy Tomyśl, mistrz Polski seniorów w kg 60, uczestnik mistrzostw Europy i  świata seniorów i młodzieżowców, w 2025 mistrz Polski seniorów w kat. 63 kg oraz Kacper Berejowski z ZTS Sokół Lublin, brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów w kat. 55 kg, wicemistrz w tej samej wadze w 2025 i 2024 roku, a także wicemistrz Zrzeszenia LZS z 2023 roku. Wygrał bardziej doświadczony Oliwier Skrzypczak. Brązowe medale zdobyli Gracjan Jedut z MLKS Agros Żary, wicemistrz Polski seniorów w kat. 60 kg, obrońca tytułu z ubiegłego roku, uczestnik mistrzostw Europy i świata oraz Andrzej Górecki z GLUKS Invictus Sicienko, który zwykle występuje w stylu wolny, jest m.in. aktualnym mistrzem Polski U23 w kat. 57 kg i piątym zawodnikiem mistrzostw Polski seniorów w tej wadze.

W kategorii 67 kg  wicemistrzem został Bartosz Szafraniak z ZKS Granica Gdańsk, który zanotował olbrzymi postęp, na ubiegłorocznym mistrzostwach U23 był dopiero 10 (kat. 77 kg), w tym samym roku na mistrzostwach LZS był trzeci. Mistrzem został Jakub Suchecki z WKS Śląsk Wrocław, w 2005 roku był trzeci.

W kategorii 77 kg całe podium zajęli zapaśnicy z naszych klubów. Mistrzem został Hubert Sidoruk z MKS Cement-Gryf Chełm, wicemistrz z 2025 roku w kat. 72 kg U20, siódmy na MP seniorów w tym roku, uczestnik MŚ i ME U20 w 2025 roku. Srebrny medal zdobył Piotr Skalik z ZKS Granica Gdańsk, w 2025 roku też był drugi, brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów (72 kg). Brązowe medale wywalczyli Konrad Cudnik z RCSZ Olimpijczyk Radom, aktualny mistrz Zrzeszenia LZS, brązowy medalista MP U23 w 2026 roku oraz Nikodem Godun z KS Wschód Białystok, brązowy medalista MP U20 z 2025 roku w stylu wolnym.

W kategorii 87 kg na podium stanęło dwóch zawodników RCSZ Olimpijczyk Radom – wicemistrzem został Oskar Kucharczyk, ubiegłoroczny złoty medalista, piąty zawodnik MP seniorów; brązowy medal zdobył Michał Puchalski, dziesiąty na MP seniorów. Mistrzem został Kevin Metel z UKS Olimpijczyk Kędzierzyn-Koźle.

Kategorię 97 kg ponownie zdominowali zawodnicy z naszych klubów zapełniając całe podium. Mistrzem został Jakub Korcz z RCSZ Olimpijczyk Radom, piąty na MP seniorów, złoty medalista MP U20 w kat. 130 kg, wicemistrzem Filip Szucki z MLUKS Karlino, który zwykle staruje w stylu wolnym i w tym stylu jest aktualnym wicemistrzem Polski seniorów i wciąż aktualnym mistrzem U23. Brązowe medale zdobyli Patryk Robaszek z AKS Piotrków Trybunalski, siódmy na MP seniorów, wicemistrz Zrzeszenie LZS oraz Taron Shahinyan z LKS łódzka Akademia Zapasów, który preferuje styl wolny.

Mistrzem Polski w kat. 130 kg został Sebastian Warchoł z KS Sobieski Poznań. mistrz Polski seniorów w tej wadze, dziewiąty junior świata w 2025 roku, trzeci na ME w tym samym roku w kat. 97 kg. Brązowy medal zdobył Jakub Obłękowski z RCSZ Olimpijczyk Radom, który w ubiegłym roku był piąty.

Fot. RCSZ Olimpijczyk Radom Facebook

Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w zapasach styl klasyczny, wolny i kobiet U14 – Pelplin 2026

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 22-24 maja w Hali Sportowej przy ZKiW nr 1 w Pelplinie odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w zapasach U14, rywalizowano w stylu wolnym i klasycznym mężczyzn oraz w zapasach kobiet. Startowało 264 zawodników i zawodniczek z ponad 30 klubów z całego kraju. Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, gospodarzem KS Bloczek Team Pelplin przy wsparci Miasta i Gminu Pelplin oraz Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Współorganizatorami: Polski Związek Zapaśniczy, Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorski Okręgowy Związek Zapaśniczy i Powiat Tczewski. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W zapasach kobiet startowały 84 zawodniczki, w zapasach w stylu wolnym 107 zawodników, a w klasycznym 73. Klasyfikację klubową w zapasach kobiet wygrał KS Bloczek Team Pelplin przed ZKS Gogolin i MKS Cement-Gryf Chełm, w stylu klasycznym najwięcej punktów zgromadził RCSZ Olimpijczyk Radom, na drugim miejscu uplasowała się Akademia Sportów Walki Nelson Pabianice, na trzecim ZKS Miastko, w stylu wolnym klasyfikacja klubowa przedstawia się następująco: 1. ZKS Gogolin, 2. ZKS Slavia Ruda Śląska, 3. ZKS Koszalin. Wybrano również najlepszych zawodników turnieju – wśród kobiet najlepsza okazała się Alicja Netkowska, wśród mężczyzn Filip Jakiel, oboje są zawodnikami KS Bloczek Team Pelplin. Wśród zapaśników i zapaśniczek było sporo uczestników Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski młodzików, a także kilkoro, którzy uczestniczyli w Mistrzostwach Polski U15. Jak twierdzą trenerzy poziom zawodów był zadowalający, frekwencja również. Turniej został bardzo bobrze przygotowany przez KS Bloczek Team Pelplin. Emocji nie brakowało, zawodnicy walczyli z dużym zaangażowaniem.

Styl wolny

W zapasach w stylu wolnym rywalizowano w 12 kategoriach wagowych. Stoczono 173 walki, z których 49% zakończyło się położeniem na łopatki, 19% na punkty, 32% na przewagi.

W kategorii 35 kg mistrzem Zrzeszenia został Patryk Mycio z ZKS Koszalin (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A zajął pierwsze miejsce), wicemistrzem Michał Wichman z UKS Zapasy Plewiska (na wspomnianych wyżej mistrzostwach też był drugi), brązowe medale zdobyli Kacper Cypko z LMUKS Olimpik Suwałki i Wojciech Rybarczyk z UKS Zapasy Plewiska. W kategorii 38 kg złoty medal zdobył Bartosz Misztela z ZKS Koszalin (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A był trzeci), srebrnym medalistą został Wiktor Rosowski z ZKS Gogolin (trzeci zawodnik Mistrzostw Polski U15), brązowe medale wywalczyli Paweł Tkocz ZKS Slavia Ruda Śląska i Filip Żbik z LKS Piast Sieradz (piąty na MP U15). W kategorii 41 kg mistrzem został Kacper Scheibel z ZKS Gogolin (trzeci na MP U15), wicemistrzem Aleksander Wcisłowski ZKS Koszalin (drugi na MP U15), brązowe medale wywalczyli Gabriel Wysocki z LUKS Amator Juchnowiec i Tymon Bolik ZKS Slavia Ruda Śląska (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B zajął pierwsze miejsce). W kategorii 44 kg na najwyższym stopniu podium stanął Gabriel Szustak z UKS Spartakus Pyrzyce (trzeci na MP U15), srebrny medal zdobył Bartosz Depta ZKS Slavia Ruda Śląska, brązowe medale wywalczyli  Aleksander Kabziński UKS Spartakus Pyrzyce (piąty na MP U15) i Jakub Kowalski MULKS Platan Borkowice. W kategorii 48 kg mistrzem został Igor Modrzyński LMKS Krasnystaw (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C zajął pierwsze miejsce), wicemistrzem Kajetan Gołdyn ZKS Gogolin (trzeci na MP U15), brązowe medale zdobyli Filip Leśniewski KS Tytani Giżycko i Denys Holivets ZKS Koszalin. W kategorii 52 kg złoty medal zdobył Filip Jakiel KS Bloczek Team Pelplin (drugi na MP U15), srebrny medal wywalczył Adam Karaś LKS Mazowsze Teresin (piąty na MP U15), brązowe medale zdobyli Mikołaj Kończyński MLKS Krasnystaw (trzeci na MP U15) i Olivier Maślankiewicz UKS Master Łódź. W kategorii 57 kg mistrzem został Filip Klym LKS Feniks Pesta Stargard, wicemistrzem Bartosz Klimas ZKS Slavia Ruda Śląska, brązowe medale zdobyli Adam Jośko STZ Orzeł Bełżyce i Szymon Koryciński KS Metalowiec Białystok. W kategorii 62 kg złoty medal zdobył Piotr Słomka UKS Master Łódź, srebrny Alan Dobroć LKS Orzeł Namysłów, brązowe Oliwier Pietrowski UAKS Podlasie Białystok i Bartłomiej Szuliński ZKS Gogolin. W kategorii 68 kg triumfował Wiktor Komło KS Metalowiec Białystok, srebrny medal zdobył Szymon Piotr Smykowski LMUKS Olimpik Suwałki, brązowe Maciej Myśliński Industria LKS Znicz Chęciny i Marcel Bogdański LMKS Krasnystaw. W kategorii 75 kg mistrzem został Oleksandr Loianich LKS Orzeł Namysłów (trzeci na MP U15), wicemistrzem Olaf Herbszt KS Metalowiec Białystok, brązowe medale wywalczyli Gabriel Stelmach AKS Białogard i Patryk Falęcki MLUKS Karlino. W kategorii 85 kg złoty medal wywalczył Kacper Cienskowski ZKS Slavia Ruda Śląska, srebrny Adam Pluta LKS Ceramik Krotoszyn, brązowe Dariusz Domański Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom i Wojciech Tomczyk MLUKS Karlino. W kategorii 100 kg mistrzem został Jakub Dulak LMKS Krasnystaw, wicemistrzem Sergiusz Huber LKS Spartakus Pyrzyce, brązowe Adrian Grabowski LKS Mazowsze Teresin i Bartosz Leszko UAKS Podlasie Białystok.

Zapasy kobiet

W zapasach kobiet rywalizowano w 11 kategoriach wagowych. Stoczono 127 walki, z których 75% zakończyło się położeniem na łopatki, 13% na punkty, 14% na przewagi.

W kategorii 33 kg mistrzynią Zrzeszenia została Ewa Maciejuk ZKS Gogolin (trzecie miejsce na MP U15), wicemistrzynią Anna Kierznikiewicz KS Kamienica, Kamienica Królewska (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A zajęła pierwsze miejsce), brązowe medale zdobyły Aleksandra Stachyra LUKS Stróża i Gabriela Sabok LKS Orzeł Namysłów. W kategorii 36 kg złoty medal wywalczyła Maja Blok KS Bloczek Team Pelplin (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A zajęła pierwsze miejsce), srebrny medal zdobyła Nadia Kaliska ZKS Slavia Ruda Śląska (druga na MP U15), brązowe medale wywalczyły Maja Szachta i Ivana Ilich – obie KS Bloczek Team Pelplin. W kategorii 39 kg mistrzynią została Klaudia Walicka ZKS Gogolin (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B była druga), wicemistrzynią Izabela Wawron MKS Cement-Gryf Chełm (trzecia na MP U15), brązowe medale wywalczyły Lena Południak LKS Orzeł Namysłów i Mila Sufryd UKS Zapasy Plewiska. W kategorii 42 kg złoty medal zdobyła Michalina Wrzeszcz LKS Feniks Pesta Stargard (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A była pierwsza), srebrny Amelia Biniek ZKS Slavia Ruda Śląska (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B była druga), brązowe medale zdobyły Maria Lusina Stowarzyszenie Akademia Zapasów Nowy Tomyśl (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A była trzecia) i Nikola Popa MLKS Wisła Świecie (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B była pierwsza). W kategorii 46 kg mistrzynią została Freya O’Connor KS Bloczek Team Pelplin, dla której był to chyba pierwszy występ na ogólnopolskiej imprezie, wicemistrzynią Alicja Zapała Industria LKS Znicz Chęciny (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C była druga), brązowe medale wywalczyły Martyna Głodek (kolejna zapaśniczka w tej znanej rodzinie) z KS Bloczek Team Pelplin i Hanna Barcka z LKS Feniks Pesta Stargard (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A była druga). W kategorii 50 kg złoty medal wywalczyła Alicja Netkowska KS Bloczek Team Pelplin (na MP U15 była 3 na MMM Region A Pierwsza), srebrny Iga Trejda UKS Zapasy Plewiska (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A była trzecia), brązowe medale wywalczyły Zuzanna Wielgus LUKS Stróża (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C była trzecia) i Nina Komendantowa Akademia Młodego Sportowca Wrestling Morena Żukowo (to jej pierwszy występ na tak dużej imprezie). W kategorii 54 kg złoty medal wywalczyła Lena Chołaścińska KS Victoria Osielsko (trzecia na MP U15), srebrny Aleksandra Kępa LUKS Stróża, brązowe Wiktoria Wojtyła RCSZ Olimpijczyk Radom (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D była trzecia) i Sara Hulin ZKS Gogolin (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B była druga). W kategorii 58 kg najlepsza okazała się Hanna Nowakowska LKS Mazowsze Teresin (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D była pierwsza), drugie miejsce zajęła jej koleżanka klubowa Lena Lebioda (piąta na MP U15), brązowe medale wywalczyły Kornelia Bąk MKS Cement-Gryf Chełm i Kalina Domagała Industria LKS Znicz Chęciny (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C była trzecia). W kategorii 62 kg startowały tylko dwie zawodniczki – złoty medal zdobyła Julia Sobala „Z pasją do zapasów” Pabianice (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C była pierwsza), srebrny Nicola Pacławska ZKS Slavia Ruda Śląska (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B była trzecia). W kategorii 66 kg mistrzynią została Karolina Rzepka LUKS Stróża (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C była pierwsza), wicemistrzynią Justyna Jaworska ZKS Gogolin (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B była pierwsza), brązowe medale zdobyły Lena Kutarba MKS Cement-Gryf Chełm (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C była trzecia) i Jessica Wołoszyn LKS Spartakus Pyrzyce (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A była druga). W kategorii 70 kg mistrzynią została Zuzanna Chojnowska MLUKS MOSiR Grajewo (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D była druga), wicemistrzynią Alicja Wawrzycka Industria LKS Znicz Chęciny (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C była druga), brązowy medal zdobyła Jagoda Czułkin ZKS Gogolin (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B była trzecia w kat. 66 kg).

Styl klasyczny

W stylu klasycznym rywalizowano w 12 kategoriach wagowych. Stoczono 110 walki, z których 51% zakończyło się położeniem na łopatki, 6% na punkty, 43% na przewagi.

W kategorii 35 kg mistrzem został Filip Luft RCSZ Olimpijczyk Radom (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był trzeci w kat. 38 kg)wicemistrzem Piotr Wiktorczyk ZKS Miastko, brązowe medale zdobyli Stanisław Rosiński LUKS Warmia Lidzbark Warmiński i Kuba Feledyn ZLKS Zagłębie Wałbrzych. W kategorii 38 kg złoty medal zdobył Igor Tomczak LUKS Kłobuk Lidzbark Warmiński (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był drugi), srebrny Krzysztof Kazimierczak Akademia Sportów Walki Nelson Pabianice, brązowe medale zdobyli Kacper Szydło RCSZ Olimpijczyk Radom (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był trzeci)  i Michał Dyjach JLKS Olimp Janów Lubelski (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C był trzeci). W kategorii 41 kg mistrzem został Filip Lejkowski GKS Cartusia Kartuzy (na MP U15 w kat. 38 kg był trzeci), wicemistrzem Szymon Kozłowski ZKS Miastko (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A był trzeci), brązowe medale wywalczyli Oliwier Fryziel RCSZ Olimpijczyk Radom (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był trzeci) i Piotr Dąbrowski RCSZ Olimpijczyk Radom (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był pierwszy). W kategorii 44 kg złoty medal zdobył Jakub Treder GKS Cartusia  Kartuzy (na MP U15 drugi), srebrny Kacper Bielewicz ZKS Miastko (na MP U15 trzeci), brązowe wywalczyli Piotr Środa MLUKS Orlik Wierzbica (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był trzeci) i Wiktor Skrzypczak Stowarzyszenie Akademia Zapasów Nowy Tomyśl. W kategorii 48 kg mistrzem został Amin Bouzaabia Stowarzyszenie Akademia Zapasów Nowy Tomyśl (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A był pierwszy), wicemistrzem Nazar Ravliuk Akademia Młodego Sportowca Wrestling Morena Żukowo, brązowe medale wywalczyli Dominik Karliński ZKS Bielawianka Bielawa  (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B był drugi) i Oliwier Ragan MKS Cement-Gryf Chełm (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C był drugi). W kategorii 52 kg mistrzem został Antoni Rutka RCSZ Olimpijczyk Radom  (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był trzeci), wicemistrzem Tymoteusz Tymoszuk ZKS Granica Gdańsk, brązowe Noaryr Harutyunyan PTC Pabianice i Oliwier Waśniewski MLKS Sokół Lubawa (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był pierwszy). W kategorii 57 kg złoty medal zdobył Franciszek Kowalski ZKS Granica Gdańsk (MP U15 drugi w kat. 52 kg), srebrny Filip Pietrzak PTC Pabianice, brązowe Dawid Jarosz RCSZ Olimpijczyk Radom  (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był pierwszy) i Marek Kowalewski ZKS Miastko. W kategorii 62 kg złoty medal zdobył Julian Majchrzak Akademia Sportów Walki Nelson Pabianice (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C był trzeci), srebrny Grzegorz Iwaszkiewicz PTC Pabianice  (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C był pierwszy), brązowe medale wywalczyli Ludwik Wojtakowski RCSZ Olimpijczyk Radom (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był pierwszy) i Wojciech Purwin MLUKS MOSiR Grajewo. W kategorii 68 kg  mistrzem został Szymon Pokojski MLKS Sokół Lubawa (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C był drugi), wicemistrzem Jan Madej Akademia Sportów Walki Nelson Pabianice (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C był trzeci), brązowe medale zdobyli Szymon Harbaczonek LUKS Warmia Lidzbark Warmiński (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był trzeci) i Jakub Antczak Akademia Sportów Walki Nelson Pabianice. W kategorii 75 kg mistrzem został Adam Gąsiorowski MKS Cement-Gryf Chełm (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C był drugi), wicemistrzem Bartosz Kaim PTC Pabianice (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region C był trzeci), brązowy medal zdobył Filip Markiel ZKS Bielawianka Bielawa. W kategorii 85 kg złoty medal wywalczył Marcel Formela KS Kamienica, Kamienica Królewska (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region A był drugi), srebrny Miłosz Lasota ZKS Bielawianka Bielawa (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region B był drugi), brązowe medal zdobyli Mikołaj Jóźwik RCSZ Olimpijczyk Radom i Paweł Kościński LUKS Warmia Lidzbark Warmiński (na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski – Region D był trzeci). W kategorii 100 kg startowało dwóch zawodników – mistrzem został Kacper Głębocki MLUKS MOSiR Grajewo (na MP U15 trzeci), wicemistrzem Natan Fąs ZKS Granica Gdańsk.

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

Przemysław Konecki wicemistrzem Europy w łukach bloczkowych

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

25 maja w tureckiej Mistrzostwa Europy Antalayi odbyły się Mistrzostwa Europy Seniorów w Łukach. Rywalizowano w łukach klasycznych i bloczkowych. Polska reprezentacja liczyła w sumie 10 zawodników, w tym 8 z klubów Zrzeszenia. Największy sukces odniósł Przemysław Konecki z LUKS Orlik Goleszów zostając wicemistrzem Europy w łukach bloczkowych. Konecki to utytułowany łucznik, ma na swoim między innymi drużynowe mistrzostwo świata czy siódme miejsce indywidualnie, jest też brązowym medalistą ubiegłorocznej Uniwersjady. W eliminacjach nasz zawodnik uplasował się na 11 miejscu z wynikiem 707 punktów, jednak to nie przeszkodziło mu dotrzeć do finału. W pierwszy pojedynku pokonał reprezentanta Finlandii, w 1/16 finału łatwo pokonał Hiszpana, w 1/8 Holendra. W 1/4 finału wygrał z rozstawionym na trzeciej pozycji Francuzem. W półfinale jego przeciwnikiem był utytułowany Holender Mike Schloesser. Po niezwykle wyrównanym pojedynku o zwycięstwie naszego zawodnika zadecydował baraż. W wielkim finale Przemysław Konecki stanął naprzeciw reprezentanta gospodarzy, Emircana Haneya. Także tym razem kibice byli świadkami emocjonującego i zaciętego pojedynku, którego losy rozstrzygnął dopiero baraż. Minimalnie skuteczniejszy okazał się Turek.

W łukach bloczkowych indywidualnie rywalizowała także Marzena Nowak z naszego klubu UKS Tramp Jarosław, która zajęła 30. miejsce. Po cichu liczyliśmy na wspólny medal jej i Przemysława Koneckiego w mikście. Jednak nasi zawodnicy niespodziewanie w 1/12 finału uległ zespołowi Słowenii 152:153, zajmując miejsce poza najlepszą szesnastką czempionatu.

W łukach klasycznych reprezentowało Polskę trzech zawodników i trzy zawodniczki – wszyscy z klubów Zrzeszenia. Nasz junior Nikodem Marszalik z MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska zajął 38 miejsce indywidualnie, Karol Rokita z KS Stella Kielce był 32, a jego kolega klubowy Mikołaj Walczyk zakończył zawody na 76 miejscu. Wśród kobiet najlepiej spisała się Karina Kozłowska z LKS Łucznik Żywiec, która była 29, Łucja Wesołowska z UKS Talent Wrocław była 53, a Martyna Stach z MLKS Czarna Strzała Bytom 54. Odległe miejsce zajęły też nasze drużyny kobiet i mężczyzn.

Fot. PZŁ Facebook

Przejdź do treści