W dniach 26-28 lipca w Radomiu odbyły się 78. PZLA Mistrzostwach Polski U20, w których startowało 650 zawodników z całego kraju. Duży sukces odnieśli lekkoatleci z klubów Zrzeszenia zdobywając 66 medali — 26 złotych, 18 srebrnych i 22 brązowe, co stanowi 55% wszystkich możliwych do zdobycia! Klasyfikację medalową wygrał AML Słupsk zdobywając 8 medali, kolejne miejsce zajęły KS Stal LA Ostrów Wlkp. — 5 medali, RLTL GGG Radom — 9 i TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski — 4. Ozdobą mistrzostw był klubowy rekord Polski pobity przez zawodniczki TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski w sztafecie 4×100 w składzie: Joanna Fus, Wiktoria Gajosz, Julia Kawałek, Małgorzata Pojęta — 45.12. Rekord Polski wynosi 44.81 i został ustanowiony w czerwcu tego roku, a w składzie tej sztafety biegła Joanna Fus. Po tych mistrzostwach zostanie ustalony skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata U20, które odbędą się w Peru, była to chyba ostatnia szansa na wypełnienie minimum PZLA. Ma je już kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek. W Radomiu do tego grona dołączyli: Inga Kanicka z KS Stal LA Ostrów Wlkp. w biegu na 100 m, Michał Kijewski z UKS Sokół Węgorzewo i Jakub Szarapo z BKS Bydgoszcz w biegu na 400 m.
Medalistki mistrzostw z klubów Zrzeszenia
Wielką niespodziankę w finale biegu na 100 metrów sprawiła Inga Kanicka z KS Stal LA Ostrów Wlkp. zdobywając złoty medal z czasem 11.65, który jest równy wskaźnikowi PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata U20. Drugie miejsce zajęła Julia Adamczyk RLTL GGG Radom. Drugi złoty medal Inga Kanicka wywalczyła w biegu na 200 m, srebrny medal zdobyła Małgorzata Pojęta TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski. Wiktoria Gajosz z TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski wygrała rywalizację na dystansie jednego okrążenia z czasem 52.94. Do ostatnich metrów musiała jednak bronić się przed atakująca ją Dominiką Duraj z LKS Ziemi Puckiej Puck. Gadajska okazała się też najlepsza w biegu na 100 m przez płotki, brązowy medal wywalczyła w tej konkurencji jej koleżanka klubowa Nikola Brożyna. W biegu na 1500 m odbyły się dwie serie, złoty medal zdobyła zwyciężczyni drugiej serii, czyli Lena Suchowolak z RLTL GGG Radom. Była też faworytką w biegu na 800 m, ale skończyło się tylko brązowym medalem, złoty zdobyła niespodziewanie Jagoda Bochenek z MKS MOSM Bytom. Złoty medal w biegu na 3000 z przeszkodami zdobyła Roksana Piechowska z ULKS Talex Borzytuchom. Bieg na 3000 m wygrała Amelia Pawelus z LKS Omega Kleszczów, bijąc rekord życiowy.
Świetnie spisała się w trójskoku Olga Szlachta KS Stal LA Ostrów Wlkp., która mimo ulewnego deszczu uzyskała wynik 13.45, to zaledwie 10 centymetrów gorzej od rekordu Polski Anny Jagaciak sprzed 15 lat oraz dziesiąty wynik w tegorocznych tabelach światowych. Srebrny medal zdobyła Maja Murach UKS z Atos Woźnice, a brązowy Wiktoria Knutowicz z MKS Baszta Szamotuły. Swój drugi złoty medal Olga Szlachta wywalczyła w skoku w dal poprawiając rekord życiowy — 6.21. Brąz zdobyła obrończyni tytułu Julia Adamczyk z RLTL GGG Radom. W chodzie na 10000 m na podium stanęły tylko zawodniczki z naszych klubów — złoty medal zdobyła od początku nadająca ton rywalizacji Paulina Tomaszewska z UKS 12 Kalisz. Liderka tabel pobiła rekord życiowy i uzyskała najlepszy wynik w tym roku w kraju. Druga była jej koleżanka klubowa — Emilia Wiśniewska, brązowy medal z rekordem życiowym zdobyła Natalia Szydłowska z STS Pomerania Szczecinek.
Skok wzwyż wygrała Emilia Twardowska z AML Słupsk, drugie miejsce we konkursie zajęła jej klubowa koleżanka Hanna Grabowska, brąz wywalczyła Martyna Konieczko z MLUKS Mokasyn Płoty. Brązowy medal w rzucie dyskiem wywalczyła Oliwia Lemanowicz z KS Ciechan Ciechanów. Brązowy medal w rzucie oszczepem zdobyła Małgorzata Miedziewska z AML Słupsk. W pchnięciu kulą brązowy medal wywalczyła Klaudia Kucińska z LKS Lubawa. W rzucie młotem mistrzynią została Aneta Orzechowska, brązowy medal wywalczyła Kinga Pecyna z MLKS Agros Żary.
Po świetnym biegu złoty medal w sztafecie 4×100 m zdobyły, wzmocnione mistrzynią kraju na 400 metrów Wiktorią Gajosz, sprinterki TKS Tomasova Tomaszów Lubelski, brązowy medal wywalczyły biegaczki CKS Budowlani Częstochowa. Zawodniczki z Tomaszowa Lubelskiego wywalczyły też złoty medal w sztafecie 4×400 m, srebrny zdobyły biegaczki KS Stal LA Ostrów Wlkp.
Medaliści mistrzostw w klubów Zrzeszenia
W biegu na 100 m nie było niespodzianki — Marek Zakrzewski z AML Słupsk w połowie dystansu mocno odskoczył od rywali i obronił tytuł mistrza kraju juniorów, brązowy medal wywalczył Tomasz Bajraszewski z LKS Vectra Włocławek. Podobnie było w biegu na 200 m, wygrał zdecydowanie, srebrny medal zdobył Wiktor Wróbel z LKS Orkan Ostrzeszów, brązowy podobnie jak na 100 m Tomasz Bajraszewski. Bieg na 110 m przez płotki odbywał się z dużym wiatrem, wyniki nie były rewelacyjne — brązowy medal zdobył Nikodem Kwiatkowski z LKS Zantyr Sztum. W biegu na 1500 m dwa medale zdobyli nasi zawodnicy — srebrny Paweł Rafiński LKS Lubawa, brązowy Karol Makiła z GKS Carusia Kartuzy, obaj pobili rekordy życiowe. W chodzie na 10000 m srebrny medal wywalczył Ernest Przestrzelski z WLKS Nowe Iganie. Już w biegu eliminacyjnym na 400 m Michał Kijewski UKS Sokół Węgorzewo wypełnił minimum na mistrzostwa świata. W finale nie dał szans rywalom i wygrał z rekordem życiowym 46.30. To daje mu też pozycję wicelidera europejskich tabel w kategorii U20. Brązowy medal zdobył Wiktor Wróbel z LKS Orkan Ostrzeszów też z rekordem życiowym. W biegu na 800 m srebrny medal zdobył Tomasz Czubak z MKS MOSM Bytom, bijąc rekord życiowy. Srebrny medal w biegu na 3000 m wywalczył Maksymilian Zawiślak z LKS Omega Kleszczów.
Mistrzem w trójskoku został lider krajowych tabel, czyli Jonasz Lewandowski z WLKS Wrocław. W najlepszej próbie zawodnik z Wrocławia uzyskała 15.10 (z wiatrem +2,2 m/s). Drugie miejsce zajął Kewin Małek z AML Słupsk. W rzucie młotem brązowy medal zdobył Wiktora Kruszwica z MUKS Park Zduńska Wola. Prezentujący w tym sezonie wyborną formę wieloboista Hubert Trościanka z ULKS Uczniak Szprotawa nie miał problemów by zdobyć złoty medal w rzucie oszczepem. Drugie miejsce zajął Mateusz Żyliński z LUKS Hańcza Suwałki, trzeci Marek Kościelniak z ULKS Sprinter Zielona Góra — dwaj ostatni pobili rekordy życiowe. Srebrny medal w skoku w dal zdobył Jakub Ptasiewicz z MKS Bank BS Płońsk. Srebrny medal w biegu na 400 m przez płotki zdobył Aleksander Nurkowski z LKS Jantar Ustka, bijąc rekord życiowy. Na podium w biegu na 3000 m z przeszkodami zameldowali się tylko zawodnicy z naszych klubów — złoty medal zdobył Krzysztof Zieliński z ULKS Talex Borzytuchom, srebrny Jakub Abramczyk, brązowy Wiktor Janduła — obaj z RLTL GGG Radom.
Walka o medale w skoku wzwyż rozegrała się na poziomie 2.07 m, dość niespodziewanie wygrał Kacper Włodarczyk z MKS Pułtusk, bijąc rekord życiowy. Drugie miejsce zajął Jakub Walecki z WLKS Nowe Iganie, a brązowe medale podzielili między siebie Kewin Małek z AML Słupsk oraz Mateusz Rebejko z MKS Osa Zgorzelec. Mistrzem kraju w pchnięciu kulą został Karol Kijewski z MKL Jurand Szczytno. Męski bieg rozstawny 4×100 wygrała ekipa AML Słupsk, w której biegł Marek Zakrzewski, sztafetę 4×400 m wygrali biegacze UMLKS Pegaz Opoczno, brązowy trafił do WLKS Wrocław.
Fot. PZLA