W dniach 17-18 sierpnia w Parku Rozrywki Farma Alexa w Charbrowie k. Łeby Pomorskie Zrzeszenie LZS oraz Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu byli współorganizatorami wydarzenia pod nazwą 1. Pomorskie Święto Ziemniaka. Liczni odwiedzający Łebę i okolicę turyści oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości mieli okazję wziąć udział w wielu konkurencjach sportowo-rekreacyjnych związanych z ziemniakami oraz w warsztatach kulinarnych. Zawody prowadzili Jan Trofimowicz i Rafał Freitag. Mimo upalnej wręcz pogody w ciągu dwóch dni w konkurencjach rekreacyjnych wzięło udział ponad 400 uczestników.
17 sierpnia w konkursie rzutów ziemniakami do celu zwyciężyli: w kategorii kobiet Monika Prokopczyk ze Świecia nad Osą (woj. kujawsko-pomorskie), w kategorii mężczyzn — Krzysztof Kuśtyk z Baryczki (woj. podkarpackie). W wyścigach „gokartów” zwyciężył Dominik Olszak z Wrocławia.
W konkurencji wyścigi taczek — pan wiózł panią — zwyciężyli Daria i Adam Orlita z Krakowa. W konkurencji skoki w workach dla dzieci przedszkolnych najlepsza była Julia Jabcoń z Kędzierzyna Koźla, wśród dzieci starszych Wiktor Tuchowski z Lublina. W konkurencji dojenia sztucznej krowy na czas (panie w jednej kategorii rywalizowały z panami) zwyciężył Radosław Mazur z… Zabrza.
Wiele emocji wzbudziła także konkurencja rzutów oponą samochodową. W tej kategorii zwyciężył Dominik Olszak z Wrocławia. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal z Farmy Alexa a zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z konkurencji puchary w postaci diabelskich skrzypiec — repliki instrumentów z kaszubskich kapel ludowych a także ciekawe nagrody rzeczowe — sprzęt AGD oraz narzędzia samochodowe czy ogrodnicze. Zwieńczeniem rywalizacji było losowanie nagród rzeczowych. Kilka godzin rywalizacji minęło bardzo szybko w świetnej, wręcz rodzinnej atmosferze.
18 sierpnia pierwszą z konkurencji był konkurs kulinarny, a bohaterem ziemniak. Jury oceniało m.in.: zapiekankę ziemniaczaną z dorszem i brokułami, zupę ziemniaczaną, kotlety ziemniaczane, babkę ziemniaczaną, ziemniaki nadziewane farszem, placki i krokiety ziemniaczane z pieczarkami. Komisja oceniała walory smakowe, zapach, prezentację potraw, pomysł ekspozycji i podania. Wygrało Koło Gospodyń Wiejskich Nowęcina przed Kołem Gospodyń Wiejskich ze Szczenurza oraz Restauracją Rosin.
W konkurencji „jazda gokardów”, które napędzano siłą mięśni nóg najlepsi okazali się: Martyna Czech z Kalisza i Maksymilian Piasecki z Konina. W konkurencji wyciskanie ciężarka 10 kg kobiet zwyciężyła Aniela Koch z Łeby, wśród mężczyzn, wyciskających ciężarek o wadze 17,5 kg, najsilniejszym okazał się Bartłomiej Kosater z Lędziechowa, woj. pomorskie. W równie siłowej konkurencji połączonej z biegiem — przenoszenie worków z ziemniakami na czas (worki o wadze, 20, 30, 40 kg) ponownie najlepszym okazał się Bartłomiej Kosater. W konkurencji na najdłuższą łupinę zwyciężył Roman Adamczyk z Tczewa.
W konkurencji skoków w workach dla dzieci przedszkolnych zwyciężył Mikołaj Deja z Kołczygłów, woj. pomorskie, wśród dzieci starszych Wiktor Szymański z Domatowa, woj. pomorskie. W konkurencji rzutów ziemniakami do celu spośród osób dorosłych najlepszy był Łukasz Borkowski z Warszawy. W kategorii dzieci najcelniej ziemniakami do garnków i patelni rzucał Wiktor Piasecki z Konina.
Najmłodsi pod opieką animatorów przygotowywali także figurki z ziemniaków, które następnie pięknie dekorowali i prezentowali na scenie. Zwieńczeniem rywalizacji było wręczenie medali, pucharów — diabelskich skrzypiec, nagród rzeczowych, w których znalazły się m.in.: złote, srebrne i brązowe widły, grabie, szpadle, zestawy garnków i patelni, inny sprzęt gospodarstwa domowego oraz worki z ziemniakami. Zawodników dopingował do walki m.in prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Sklasyfikowano reprezentantów dużych miast i niewielkich miejscowości z następujących województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i łódzkiego.