Za nami Finał XXVII Ogólnopolskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych, które odbyły się w COS OPO Spała już po raz piąty. Brało w nich udział ponad 1400 zawodników. Rywalizacja toczyła się w bloku sportowym (lekka atletyka, podnoszenie ciężarów, zapasy), rekreacyjnym (piłka nożna, koszykówka, siatkówka plażowa, siatkówka na trawie, trójbój, dwubój, przeciąganie liny, wyciskanie odważnika) oraz integracyjnym (dla osób z niepełnosprawnością intelektualną).
Drugiego dnia punktem kulminacyjnym igrzysk była ceremonia otwarcia z udziałem m.in.: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusza Rasia, Wojewody Łódzkiego Doroty Ryl, Marszałka Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej, przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sport Tadeusza Tomaszewskiego, który przez prawie 30 lat był przewodniczącym Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS.
Trzydziestostopniowe upały wpłynęły na przebieg ceremonii, którą organizatorzy postanowili ograniczyć do minimum. Oprócz zaproszonych gości wzięły w niej udział delegacje wojewódzkich zrzeszeń, działacze, w tym specjalnie zaproszeni na igrzyska nestorzy Ludowych Zespołów Sportowych, których skupiał wokół siebie Honorowy Przewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS Roman Jagieliński oraz kibice.
Jak zwykle ceremonią rozpoczęło wkroczenia na płytę stadionu pocztów sztandarowych wszystkich 16 województw, na czele dumnie kroczyli ze sztandarem Krajowego Zrzeszenia Anna Kocińska-Scholz — skarbnik Zarządu KZ LZS, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu, Grzegorz Supiński, dyrektor COS w Mielnie i Andrzej Cywiński — członek Zarządu KZ LZS oraz wiceprzewodniczący Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS. Następnie wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenie LZS w Łodzi Zdzisław Wawrzewski złożył Prezesowi Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysławowi Kazimierzowi Baszko gotowość organizatorów i uczestników do rozpoczęcia igrzysk. Zgodnie z przyjętym od lat ceremoniałem wszystkich uczestników i zgromadzonych gości powitał Prezes KZ LZS, który zwracając się do sportowców powiedział m.in.: — Mamy dzięki wam wielki dorobek olimpijski, życzę wam, by wasze wyniki owocowały na arenach krajowych i międzynarodowych. Wtórował mu Marek Mazur, I wicewojewoda łódzki i prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi, które było gospodarzem tegorocznych igrzysk. — Jesteśmy największa organizacją sportową w Polsce. To tu, w Spale, trenują sportowcy szykujący się do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata. Dziś tutaj jesteście wy, aby poczuć przedsmak, tego co was czeka — podkreślał gospodarz wydarzenia.
Jeden z patronów honorowych igrzysk Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej, wieloletni prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS nie mógł uczestniczyć w otwarciu, ale połączył się ze sportowcami online mówiąc m.in.: — Od prawie 80 lat LZS-y są integralną częścią rozwoju polskiego sportu. Bez was nie ma mistrzów olimpijskich, świata, Europy. Nie ma animacji sportu na wsi i w mniejszych miejscowościach. Nie ma rzeszy dzieciaków, które cieszą się sportem i kulturą fizyczną.
Po kilku innych krótkich wystąpieniach gości, z dużego wiklinowego kosza wypuszczono w świat 16 gołębi symbolizujących 16 wojewódzkich zrzeszeń LZS. Potem na maszt wciągnięto flagi i zapłonął znicz olimpijski, który zapaliła Hanna Kobacka z ULKS Błyskawica Domaniewice, mistrzyni Polski w skoku wzwyż do lat 18. W imieniu sportowców ślubowanie złożyła Aleksandra Bartosik z UMLKS Radomsko — wicemistrzyni Europy i młodzieżowa mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów, zaś w imieniu sędziów Jacek Góralski — sędzia klasy międzynarodowej podnoszenia ciężarów.
Ponieważ od kilku już lat nie prowadzi się oficjalnie generalnej klasyfikacji igrzyskowej, to zaproszeni goście wręczyli prezesom wojewódzkich zrzeszeń pamiątkowe puchary — w tym roku były to statuetki z logo igrzysk.
Finał XXVII Ogólnopolskich Igrzysk LZS odbywał się pod Patronatem Honorowym Władysława Kosiniaka-Kamysza, Wicepremiera i Minister Obrony Narodowej, Ireneusza Rasia, Wiceministra Sportu i Turystyki, Czesława Siekierskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Doroty Ryl, Wojewody Łódzkiej, Joanny Skrzydlewskiej — Marszałek Województwa Łódzkiego oraz pod Patronatem Sportowym — TEAM PL — Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Organizatorami byli: Krajowe Zrzeszenie LZS oraz Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Łodzi, a współfinansowało je Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki