W bloku sportowym na XXVII Ogólnopolskich Igrzyskach LZS oprócz Mistrzostwa KZ LZS w Lekkoatletyce U16 odbyły się również Ogólnopolskie Zawody LZS w Lekkoatletyce do lat 18. Do Spały przyjechało prawie 200 zawodników i zawodniczek. Rywalizowali w 18 konkurencjach. Choć najważniejsze imprezy lekkoatleci w tej kategorii wiekowej mają już za sobą, czyli mistrzostwa Polski, które rozegrano podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz mistrzostwa Europy w Bańskiej Bystrzycy, gdzie prawie 50% składu polskiej reprezentacji stanowili zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia, to zawody w Spale stały na całkiem niezłym poziomie, mimo doskwierającego wszystkim upału. Pobito wiele rekordów życiowych i uzyskano najlepsze wyniki w sezonie, co dowodzi, że młodzi lekkoatleci są wciąż w niezłej formie, a praca trenerów przynosi zamierzone efekty.
Wśród startujących zawodników byli medaliści mistrzostw Polski, m.in.: Róża Olchawa z Kraków Athletics Team, mistrzyni Polski w biegu na 800 m, Zuzanna Jaroń z MKS-MOSM Bytom, brązowa medalistka MP na 1500 m, Zuzanna Szymańska z LKS Vectra Włocławek, wicemistrzyni kraju w biegu na 2000 m z przeszkodami, Vanessa Michaluk z MKS Bolesłavia Bolesławiec, wicemistrzyni kraju w biegu na 100 m ppł, Hanna Kobacka z UKS Błyskawica Domaniewice, mistrzyni kraju w skoku wzwyż, Iga Wysoczańska z MKL Jurand Szczytno, mistrzyni Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, Emilian Mikuśkiewicz z NKS Start Namysłów, brązowy medalista MP w skoku w dal i srebrny w trójskoku, Łukasz Zaczyk z MKS MOSM Bytom, mistrz kraju oraz kolega klubowy Sebastian Słowikowski wicemistrz w biegu na 800 m, Marcel Piotrowicz z KS Zamek Kurzętnik, wicemistrz kraju w biegu na 3000 m, Krzysztof Rybnik z KS Podlasie Białystok, brązowy medalista MP w trójskoku czy Przemysław Jasiński z WLKS Nowe Iganie, mistrz Polski, Mateusz Margiel z MLKS Nadwiślanin Chełmno, wicemistrz kraju w chodzie na 5000 m.
Medalistki zawodów U18 kobiety
W biegu na 100 m startowało 12 zawodniczek. Wygrała Amelia Sobieraj z MUKS Park Zduńska Wola bijąc rekord życiowy – 12.59, druga była Aleksandra Sobczyńska z Orka Iława Athletics, trzecia Karolina Gąsiorowska z Athletics Team Radomsko. W biegu na 200 m startowało 9 zawodniczek. Wygrała Amelia Sobieraj z MUKS Park Zduńska Wola, druga była Róża Olchawa z Kraków Athletics Team z nowym rekordem życiowym, trzecia Aleksandra Szwedzik z Athletics Team Radomsko. W biegu na 400 m startowało 6 zawodniczek. Wygrała Róża Olchawa z Kraków Athletics Team bijąc rekord życiowy – 56.99, druga była Antonina Czachorowska z MUKS Park Zduńska Wola też z rekordem życiowym, trzecia Aleksandra Szwedzik z Athletics Team Radomsko. W biegu na 800 m startowało 7 zawodniczek. Wygrała Róża Olchawa z Kraków Athletics Team, mistrzyni Polski, druga była Zuzanna Jaroń z MKS-MOSM Bytom, trzecia Natalia Piotrowska z MLUKS Rawa. W biegu na 1500 m startowało 9 zawodniczek. Wygrała Maria Szymczak z ULKS Uczniak Szprotawa bijąc nowy rekord życiowy, druga była Zuzanna Jaroń z MKS-MOSM Bytom, brązowa medalistka MP, trzecia Zuzanna Szymańska z LKS Vectra Włocławek. W biegu na 3000 m startowały 4 zawodniczki. Najlepsza okazała się Zuzanna Szymańska z LKS Vectra Włocławek, wicemistrzyni kraju w biegu na 2000 m z przeszkodami, druga była Weronika Kunicka z LUKS Start Nakło, trzecia Zofia Dróżdż z KLKS Juventa-Cerrad Starachowice z nowym rekordem życiowym. W biegu na 2000 m z przeszkodami startowało 6 zawodniczek. Pierwsze miejsce zajęła bijąc rekord życiowy Nadia Mizgała z CKS Budowlani Częstochowa, druga była Emilia Kaca z CSiR Susz również z nowym PB, rekord życiowy pobiła też trzecia na mecie Martyna Witkowska z LKS Omega Kleszczów.W biegu na 100 m ppł startowało 8 zawodniczek. Najlepsza okazała się Vanessa Michaluk z MKS Bolesłavia Bolesławiec, wicemistrzyni kraju, drugie miejsce zajęła Karolina Gąsiorowska z Athletics Team Radomsko, trzecie Zuzanna Komisarczyk z STS Pomerania Szczecinek. W biegu na 400 m ppł startowało 6 zawodniczek. Wygrała Zuzanna Kornacka z KS LZS Kruszwica, drugie miejsce zajęła Zuzanna Komisarczyk z STS Pomerania Szczecinek, trzecie Aleksandra Januszewska z MKS Osa Zgorzelec.
W skoku wzwyż startowało 6 zawodniczek. Najlepsza była Hanna Kobacka z UKS Błyskawica Domaniewice, mistrzyni kraju, drugie miejsce zajęła Eliza Psiuch z MKS Bolesłavia Bolesławiec wicemistrzyni kraju, trzecia Adrianna Wasilewska z MLKS Agros Żary z nowym rekordem życiowym – 155 cm. W skoku w dal startowało 9 zawodniczek. Wygrała Magdalena Dąbska z KS Agros Zamość, druga była Zofia Gaca z STS Pomerania Szczecinek, trzecia Weronika Stasierska z LKS Orkan Ostrzeszów. W trójskoku startowało 6 zawodniczek. Wygrała Magdalena Dąbska z KS Agros Zamość, druga była jej koleżanka klubowa Roksana Kozłowska, brązowa medalistka MP, trzecia Weronika Stasierska z LKS Orkan Ostrzeszów.
W rzucie dyskiem startowało 5 zawodniczek. Wygrała Iga Wysoczańska z MKL Jurand Szczytno, mistrzyni Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, druga była Aleksandra Cieszewska z MKS Bank BS Płońsk bijąc nowy rekord życiowy, brązowa medalistka MP w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, trzecia Daria Kruszyńska z UKS Tempo 5 Przemyśl. W rzucie oszczepem startowało 10 zawodniczek. Najlepsza okazała się Amelia Gibas z LKS Brzezina Osiek, mistrzyni kraju, drugie miejsce zajęła Antonina Piechota z RLTL GGG Radom, wicemistrzyni kraju, trzecie jej koleżanka klubowa Nadia Adamczyk. W pchnięciu kulą startowało 8 zawodniczek. Pierwsze miejsce zajęła Iga Wysoczańska z MKL Jurand Szczytno, drugie Aleksandra Cieszewska z MKS Bank BS Płońsk z nowym rekordem życiowym, trzecie Aleksandra Koza z UKS Błyskawica Domaniewice również z nowym PB.
W chodzie na 5000 m startowało 5 zawodniczek. Wygrała Aleksandra Zembrowska z WLKS Nowe Iganie bijąc rekord życiowy, mistrzyni kraju, druga była Maja Wawrzyńczak z CKS Budowlani Częstochowa, trzecia Aleksandra Bartczak z STS Pomerania Szczecinek.W sztafecie 4×100 m wystartowały 4 zespoły. Wygrała reprezentacja Województwa Łódzkiego przez STS Pomerania Szczecinek i reprezentacją Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W sztafecie 4×400 m startowały 3 zespoły. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Województwa Łódzkiego, drugie Kujawsko-Pomorskiego, trzecie Dolnośląskiego.
Medaliści zawodów U18 mężczyźni
W biegu na 100 m startowało 16 zawodników. Najlepszy okazał się Igor Łuczyński z MULKS Rawa, który jako jedyny uzyskał wynik poniżej 11 sekund – 10.99, drugie miejsce zajął Kacper Słomski z MLKS Nadwiślanin Chełmno, trzeci był Emilian Mikuśkiewicz z NKS Start Namysłów, brązowy medalista MP w skoku w dal i srebrny w trójskoku. W biegu na 200 m startowało 12 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Kacper Słomski z MLKS Nadwiślanin Chełmno, brązowy medalista MP, drugie Bartłomiej Kulpiński UKS Tempo 5 Przemyśl, trzecie Piotr Frączyk z CKS Budowlani Częstochowa. W biegu na 400 m startowało 9 zawodników. Najlepszy czas uzyskał Adrian Malinowski z UKS Atos Woźnice – 49.46 to jego nowy rekord życiowy, drugi był Łukasz Zaczyk z MKS MOSM Bytom, trzeci jego kolega klubowy Sebastian Słowikowski. W biegu na 800 m startowało 9 zawodników. Wygrał Łukasz Zaczyk z MKS MOSM Bytom, mistrz kraju, drugi był jego kolega klubowy Sebastian Słowikowski wicemistrz Polski, trzeci Szymon Terebun z KS Podlasie Białystok. W biegu na 1500 m startowało 8 zawodników. Wygrał Szymon Terebun z KS Podlasie Białystok, drugi był Jakub Kulpa z PLKS Gwda Piła, trzeci Wojciech Perek z MKS MOSM Bytom. W biegu na 3000 m startowało 6 zawodników. Najlepszy okazał się Marcel Piotrowicz z KS Zamek Kurzętnik, wicemistrz kraju, drugi był Wojciech Walczyński z MKS-MOSM Bytom, trzeci Konrad Kadecki z PLKS Gwda Piła.W biegu na 2000 m z przeszkodami startowało 5 zawodników. Wygrał Mateusz Nijakowski z UKS Skoczek Władysławów, brązowy medalista MP, drugi był Wojciech Szymański z UKS Czapla Białe Błota, trzeci Bruno Doszak z LUKS Podium Kup z nowym PB. W biegu na 110 ppł startowało 9 zawodników. Pierwszy był Oliwier Paluszak z KS LZS Kruszwica, brązowy medalista MP, drugi Maciej Dyja z CKS Budowlani Częstochowa, trzeci Mateusz Rodziewicz z MKS Osa Zgorzelec. W biegu na 400 m ppł startowało 4 zawodników. Wygrał Aleksander Grześkowiak z BOSiR Barcin, drugi był Oskar Żłobikowski z KS Podlasie Białystok, z nowym rekordem życiowym, trzeci Norbert Burkiewicz z UKS Tiki-Taka Kolbuszowa również z nowym PB.
W skoku wzwyż startowało 8 zawodników. Wygrał Patryk Turno z MLKS Nadwiślanin Chełmno z nowym rekordem życiowym – 180 cm, drugi był Maciej Dyja z CKS Budowlani Częstochowa też z nowym PB, trzeci Mikołaj Glaza z UKS Czapla Białe Błota – obaj 175 cm. W trójskoku startowało 6 zawodników. Pierwsze miejsce z nowym rekordem życiowym zajął Krzysztof Rybnik z KS Podlasie Białystok, brązowy medalista MP – 14.58, drugi był Łukasz Rinke z LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle, trzeci Szymon Boć z KS Agros Zamość. W skoku w dal startowało 8 zawodników. Dwa pierwsze miejsca podobnie jak w trójskoku zajęli Krzysztof Rybnik z KS Podlasie Białystok , który pobił rekord życiowy – 6.89, ale wygrał z wynikiem 7.04 – uzyskał go ze zbyt dużym wiatrem i Łukasz Rinke z LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle, trzeci był Bartłomiej Kowalski z nowym PB.
W pchnięciu kulą startowało 9 zawodników. Wygrał Filip Labocha z CKS Budowlani Częstochowa, drugi był Oliwier Grzenkowicz z LKS Ziemi Puckiej Puck z nowym PB, trzeci Michał Jan Suchecki z ULKS Uczniak Szprotawa. W rzucie dyskiem startowało 15 zawodników. Na pierwszym stopniu podium stanął Michał Jan Suchecki z ULKS Uczniak Szprotawa, na drugim jego kolega klubowy Mateusz Huculak, na trzecim Filip Labocha z CKS Budowlani Częstochowa. W rzucie oszczepem startowało 8 zawodników – wszyscy pobili rekordy życiowe. Wygrał Mateusz Szykut z KS Wisła Puławy, drugi był Ignacy Adler z PLKS Gwda Piła, trzeci Artur Dobrzański z ULKS Uczniak Szprotawa.
W chodzie na 5000 m na starcie stanęło 5 zawodników, do mety dotarło 4. Najlepszy był Przemysław Jasiński z WLKS Nowe Iganie z nowym rekordem życiowy, mistrz Polski, drugie miejsce zajął Mateusz Margiel z MLKS Nadwiślanin Chełmno, wicemistrz kraju, trzecie Bartosz Przygodzki z WLKS Nowe Iganie z nowym rekordem życiowym.
W sztafecie 4×100 startowały 4 zespoły, w tym dwie reprezentujące Województwo Kujawsko-Pomorskie – zajęły one 1 i 2 miejsce, na trzecim finiszowała reprezentacja Województwa Wielkopolskiego, a na czwartym NKS Start Namysłów. W sztafecie 4×400 m startowały tylko 3 zespoły. Wygrało Województwo Śląskie, przed Kujawsko-Pomorskim i Zachodniopomorskim. Finał XXVII Ogólnopolskich Igrzysk LZS odbywał się pod Patronatem Honorowym Władysława Kosiniaka-Kamysza, Wicepremiera i Minister Obrony Narodowej, Ireneusza Rasia, Wiceministra Sportu i Turystyki, Czesława Siekierskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Doroty Ryl, Wojewody Łódzkiej, Joanny Skrzydlewskiej – Marszałek Województwa Łódzkiego oraz pod Patronatem Sportowym – TEAM PL – Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Organizatorami byli: Krajowe Zrzeszenie LZS oraz Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Łodzi, a współfinansowało je Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki