W naszych klubach sportowych szkoleni są głównie zawodnicy z młodszych roczników – w wieku młodzieżowca lub seniora często przechodzą do klubów AZS (bo zaczynają studia) lub do największych klubów w Polsce w danej dyscyplinie (gdyż przeważnie mają zagwarantowane lepsze warunki finansowe). Szkolenie najlepszych zawodników odbywa się w Wiodących Ludowych Klubach Sportowych lub w Ośrodkach Szkolenia Sportowego Młodzieży LZS.
W 1997 roku powstały w naszym Zrzeszeniu „Internaty Sportowe” objęto w nich szkoleniem najbardziej utalentowaną młodzież uprawiającą sport w Ludowych Zespołach Sportowych. W internatach stworzono im optymalne warunki szkoleniowe, socjalne i do nauki. Szkolenia prowadzili najlepsi trenerzy, a internaty powoływano tam, gdzie już byli zawodnicy zasługujący na objęcie ich tą formą pomocy. W 2003 roku zmieniono ich nazwę na Ośrodki Szkolenia Sportowego Młodzieży LZS. Przez te 21 lat z OSSM LZS „wyszło w świat” wielu późniejszych mistrzów Polski i Europy i świata, a nawet medalistów olimpijskich jak np. Daria Pikulik. Od początku ośrodki te finansowane są przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
W 2024 roku szkolimy 668 zawodników w 79 OSSM LZS w 8 wiodących sportach w Zrzeszeniu – lekkoatletyka 26 OSSM LZS, kolarstwo – 12, zapasy mężczyzn – 12, podnoszenie ciężarów – 11, narciarstwo klasyczne – 6, zapasy kobiet, łucznictwo i tenis stołowy – po 4.
Szkoleniem objętych jest wielu znakomitych zawodników, mistrzów Polski, medalistów mistrzostwa świata w swoich kategoriach wiekowych. Oto kilka przykładów.
Wśród szkolonych zawodników i zawodniczek są m.in.: juniorki z RLTL GGG Radom Wiktoria Gadajska, srebrna medalista Mistrzostwa Świata U20 w biegu na 400 m ppł, rekordzistka Polski, najlepsza zawodniczka w kraju w tej kategorii wiekowej oraz Julia Adamczyk, brązowa medalistka MŚ U20 w skoku w dal, Łukasz Zaczyk z MKS MOSM Bytom, brązowy medalista ME U18 w biegu na 800 metrów; Marek Zakrzewski AML Słupsk, ubiegłoroczny podwójny (100 i 200 m) mistrz Europy U20, mistrz Polski seniorów na 200 m, Igor Bogaczyński — MKL Jarocin, olimpijczyk z Paryża, wicemistrz Polski seniorów na 400 m, Gabriela Kaczmarczyk KK Ziemia Darłowska, wicemistrzyni świata w kolarstwie torowym (wyścig eliminacyjny); Miłosz Redzimski KS Bogoria Grodziska Mazowiecki, tenisista stołowy, najmłodszy uczestnik w polskiej reprezentacji na Igrzyska w Paryżu, mistrz i wicemistrz Europy w kategorii kadetów i juniorów, Samuel Kulczycki KS Dekorglass Działdowo, też tenisista stołowy wielokrotny medalista ME – obaj zawodnicy są młodzieżowcami i startują już tylko z seniorami; junior młodszy Aleks Pakuła KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki, medalista ME w tenisie stołowym; srebrna medalistka ME U17 w podnoszeniu ciężarów Julia Wałęsa z UKS Talent Wrocław i brązowa Iga Burda z CLKS Mazovia Ciechanów oraz złoty medalista ME U17 i brązowy MŚ Dawid Lisiak z Budowlani Kucera Nowy Tomyśl; Mairbek Salimov z KS Wschód Białystok brązowy medalista ME U23 w zapasach, świetnie zapowiadający się młodzi skoczkowie narciarscy – junior młodszy Kacper Tomasiak LKS Klimczok Bystra czy junior Wiktor Szozda z WSS w Wiśle.
W dolnym menu klikając na plik OSSM LZS znajdziecie pełną listę szkolonych w 2024 zawodników i zawodniczek, listę OSSM LZS oraz zaplanowane akcje szkoleniowe.
Zadanie dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki
z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej