Już po raz trzeci Krajowe Zrzeszenie LZS zorganizowało III Ogólnopolskie Igrzyska „Aktywna Wieś”. Po Krasnobrodzie (woj. lubelskie) i Augustowie (woj. podlaskie) gospodarzem był Wolsztyn (woj. wielkopolskie). Igrzyska odbyły się w dniach 20-22 września. Honorowy patronat nad imprezą sprawowali Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Uczestniczyło w niej prawie 600 osób. Swoje reprezentacje przysłały wszystkie Wojewódzkie Zrzeszenia LZS.
Projekt pod nazwą ,,Aktywna Wieś” realizowany jest od 2022 roku na terenie całego kraju. Imprezy z tego programu w tym roku ruszyły dopiero w czerwcu, do końca grudnia odbędzie się ich 89, weźmie w nich udział ponad 23 tysiące osób, odbędą się w 16 województwach. Celem projektu jest popularyzacja sportu i rekreacji, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia, głównie w środowisku wiejskim. W programie imprez są różne konkurencje sportowe i rekreacyjne. Ich wybór zależy od możliwości infrastruktury sportowej, koncepcji organizatorów oraz tradycji danego regionu. Do współpracy zapraszane są m.in.: Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne. Najważniejsze jest jednak, aby zachęcić ludzi do wyjścia z domu, spędzenia aktywnie czasu wolnego. Nawet ci, którzy czasami wpadają na taką imprezę, bo wypada, bo sąsiad poszedł, potem cieszą się i chwalą zdobytymi trofeami. Aktywność fizyczną można pobudzić nawet wśród dotychczasowych sceptyków.
Nagrodą dla najaktywniejszych jest udział w Ogólnopolskich Igrzyskach „Aktywna Wieś”. W tym roku Krajowe Zrzeszenie LZS powierzyło zorganizowanie tej imprezy Powiatowemu Zrzeszeniu LZS w Wolsztynie. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami i sponsorami igrzysk byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Obrony Narodowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Wolsztyński, Gmina Wolsztyn, Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, Rady Sołeckie, Koła Gospodyń Wiejskich, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, Fundacja Wespół (sporty ludowe), Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu oraz firma Biegpol z Chorzemina.
Ekipy wojewódzkie zaczęły zjeżdżać do Wolsztyna 20 września. Jedni mieli do przejechania 150-200 km, inni nawet 600. Jechali z radością i śpiewem na ustach, liczyli na dobrą zabawę i emocjonującą rywalizację. I nie zawiedli się, tym bardziej, że sprzyjała im pogoda.
Wieczorem na Rynku w Wolsztynie odbyło się uroczyste otwarcie igrzysk. Zanim na arenę wkroczyli główni bohaterowie, czyli uczestnicy i zaproszeni goście, rozpoczął się koncert Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej, któremu towarzyszyły występy mażoretek Aura. Orkiestra powstała w 1971 roku jako Chłopięca Orkiestra Dęta przy Szkole Podstawowej nr 3 w Wolsztynie, od 2003 roku nosi obecną nazwę. Zaś zespół Mażoretek Aura to grupa wywodząca się z formacji tanecznej przy wspomnianej orkiestrze. Na początku dziewczęta tańczyły do muzyki orkiestrowej i towarzyszyły orkiestrze podczas przemarszy ulicami miast. Od kilku lat koncertują same, tańczą już nie tylko do muzyki marszowej, ale również mechanicznej. W tym roku zespół liczy 96 tancerek.
Godzinę później na rynek wkroczyły poczty sztandarowe Wojewódzkich Zrzeszeń LZS wraz z delegacjami, a scena zaczęła zapełniać się gośćmi. Spiker redaktor Krzysztof Ratajczak krótko informował o składzie pocztów oraz uczestnikach, tabliczki z nazwami województw niosły pięknie przystrojone mażoretki z Aury. W poczcie sztandarowym Krajowego Zrzeszenia dumnie kroczyli jego pracownicy – Gabriela Sztukowska, Damian Dworniczak i Paweł Romanowicz.
W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in.: olimpijczycy Piotr Stępień, Tadeusz Michalik, Mateusz Surwiłło (paraolimpijczyk) – mieszkaniec Wolsztyna, Jarosław Maciejewski, Wicewojewoda Wielkopolski, Marek Mazur, I Wicewojewoda Łódzki, przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi, Jacek Skrobisz, Starosta Wolsztyński, Andrzej Wilkoński, Starosta Nowotomyski, Dominik Tomiak, Burmistrz Wolsztyna, Adam Czycz, Burmistrz Mielna, Stanisław Szewczyk, Burmistrz Chociwla, Ryszard Bugiel, Wójt Gminy Kamień, Artur Walczak –Mortezaei, Wójt Gminy Siedlec, Roman Jagieliński – Honorowy Przewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS, Stanisław Kopeć – Członek Honorowy Krajowego Zrzeszenia LZS, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysław Kazimierz Baszko, wiceprezesi Jacek Kucybała i Józef Poterucha oraz gospodarz imprezy, wiceprezes KZ LZS, wiceprzewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS Krzysztof Piasek. Po krótkich wystąpieniach niektórych gości i prezesa KZ LZS – Mieczysław Kazimierz Baszko i Krzysztof Piasek wspólnie wygłosili formułkę rozpoczęcia Igrzysk przy dźwiękach sygnałówki „Sportowcy wiejscy na start…”.
Następnego dnia przyszła pora na rozpoczęcie rywalizacji. Organizatorzy przygotowali dla uczestników 10 drużynowych konkurencji rekreacyjnych i jedną indywidualną. Każda była emocjonująca. Oto zwycięzcy poszczególnych konkurencji. W wyścigu okrężnym na rowerze miejskim najlepsza okazała się ekipa z województwa kujawsko-pomorskiego w składzie: Patrycja Frąckowska, Amelia Becmerowicz, Bartłomiej Lengling i Michał Frąckowski, na drugim miejscu uplasowało się woj. opolskie, na trzecim podkarpackie. W dojeniu sztucznej krowy 5 drużyn uzyskało wyniki powyżej dwóch litrów udoju – każda drużyna składała się z 3 osób, w tym obowiązkowo jeden mężczyzna. Miano „mistrzów dojenia” uzyskali zawodnicy z woj. wielkopolskiego – Paulina Kapska, Paulina Klecha i Wojciech Frankowski – wynik 2,595 l. Drugie miejsce zajęło woj. podkarpackie, trzecie woj. warmińsko-mazurskie. Slalom z taczką pełną kapusty wygrało woj. lubelskie – Helena Lizak, Tomasz Lizak, Teresa Błaszczak, Marcin Błaszczak, na drugim stopniu podium stanęło woj. podkarpackie, na trzecim wielkopolskie.
W rzucie podkową do celu najlepsze było woj. śląskie – Piotr Urbański, Katarzyna Wróbel i Jacek Staniewski. Drugie miejsce zajęło woj. dolnośląskie, trzecie woj. wielkopolskie. Strzelanie rzutów karnych wygrało woj. małopolskie – Lidia Ścibor, Ireneusz Juras, Józef Dudzik i Paweł Ścibor, na drugim miejscu uplasowało się woj. śląskie, na trzecim zachodniopomorskie. W zbijaniu kręgli najlepsze okazało się woj. podkarpackie – Elżbieta Sędłak, Krystyna Majka, Krzysztof Sędłak i Robert Sędłak. Drugie miejsce zajęła ekipa woj. podlaskiego, trzecie woj. dolnośląskiego. Slalom z oponą samochodową to dla niektórych zapewne już sport ekstremalny. Najlepiej w tej konkurencji poradzili sobie zawodnicy z woj. świętokrzyskiego – Katarzyna Herbuś, Ewa Gibalska, Rafał Herbuś i Robert Mucha. Drugie miejsce zajęli reprezentanci woj. małopolskiego, trzecie przypadło woj. podkarpackiemu. Każdy zawodnik toczył oponę na dystansie ok. 20 metrów. Bieg z workiem ziemniaków był konkurencją indywidualną, wygrał go Rafał Fudali z woj. podkarpackiego, drugi był Marek Kacprzyk z woj. łódzkiego, trzeci Marek Kucbor z woj. podlaskiego. Worek ważył ok. 30 kg. Bieg w workach wygrało woj. śląskie – Krzysztof Rogozik, Jakub Urbański, Michał Skalik. Drugie miejsce zajęła ekipa woj. mazowieckiego, trzecie woj. wielkopolskiego. Zawodnicy mieli do pokonania ok. 15 metrów.
W konkurencji zwanej „Jak Henio został strażakiem” najlepsze okazało się województwo opolskie – Aneta Globisz i Marcin Łyżnik, drugie miejsce zajęli Lidia Nagórka i Mirosław Sójka z woj. łódzkiego, trzecie Paweł Zamożniewicz i Sebastian Stefanek z woj. świętokrzyskiego. Przy tej konkurencji należało najpierw ubrać pas strażacki i hełm, pokonać dwie przeszkody, dobiec do hydronetki i oddać „strzał wodny” do specjalnej tarczy. Jedną z ciekawszych konkurencji było strzelanie laserowe, które odbyło się na obiekcie powstałym w wyniku realizacji programu „Strzelnica w powiecie”. Zawodnicy strzelali z dwóch rodzajów broni – z broni długiej (atrapa Ak 47) – dwie osoby i z broni krótkiej (atrapa pistoletu CM 127) – też dwie osoby. Wygrało woj. wielkopolskie – Wojciech Frankowski, Felicja Dubisz, Rafał Kupś, Krzysztof Paździor . Drugie miejsce zajęło woj. opolskie, trzecie woj. dolnośląskie. W konkurencji „ od sadzeniaka do kopca” najlepsze okazało się woj. kujawsko-pomorskie – Agnieszka Krawczyk, Arkadiusz Jasionek, Jerzy Nesterowicz, drugie miejsce zajęło woj. wielkopolskie, trzecie podkarpackie.
Po zliczeniu punktów okazało się, rywalizację województw w konkurencjach rekreacyjnych wygrało woj. podkarpackie przed lubelskim i wielkopolskim – te dwa województwa dzielił tylko jeden punkt. Na czwartym miejscu uplasowało się woj. kujawsko-pomorskie, na piątym wspólnie podlaskie i śląskie.
Po południu na terenie Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski odbyła się druga niezwykle atrakcyjna część imprezy, czyli ,,Kulinarna Bitwa Regionów”. Swoje namioty rozstawiło 18 Kół Gospodyń Wiejskich reprezentujących 10 Wojewódzkich Zrzeszeń LZS (5 kół reprezentowało gospodarzy – Wielkopolskie Zrzeszenie LZS, 3 Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS, po 2 Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie i Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu). Na stołach pojawiły się przysmaki kuchni regionalnych, m.in.: jeleń w opałach, maczanka krakowska, rosół z węgorza, warmińska kapusta na golonce, szagówki w sosie pieczarkowym z kapustą, bigos kasztelański i wiele innych. Do konkursu na najlepszą potrawę każda reprezentacja mogła wystawić jedną potrawę. Komisja konkursowa w składzie: dr inż. Monika Przeor z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – przewodnicząca, dr Justyna Korycka-Korwek, dyrektor ds. rozwoju Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kinga Dechnik przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Wolsztynie, Teresa Pietruszyńska z Urzędu Miejskiego w Wolsztynie oraz Weronika Pluskota z Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Powodowie oceniała walory degustacyjne potraw, wykonanie i sposób prezentacji, regionalne elementy dekoracyjne i estetykę podania.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich ze Ścinawy w woj. dolnośląskim – doceniono jego roladki drobiowe w sosie jabłkowym, na drugim miejscu uplasowało się KGW „Ach te Baby” w Bukowcu, woj. wielkopolskie, które przygotowało zrazy po wielkopolski w otulinie z boczku, trzecie miejsce zajęło KGW Złote Rybki z woj. pomorskiego za śledzia pospolitego.
Zainteresowanie stoiskami regionalnymi było tak ogromne, że już po kilkudziesięciu minutach wszystkie przysmaki zniknęły ze stołów. ,,Kulinarnej Bitwie Regionów” towarzyszyły również występy zespołów ludowych. Cieszy nas współpraca z kołami gospodyń wiejskich, które nie tylko dbają o lokalne tradycje, ale aktywizują swe społeczności, podejmują ciekawe i potrzebne przedsięwzięcia ważne z punktu widzenia ich małych ojczyzn. Ten dzień zakończyło wspólna rozdanie nagród i wyróżnień.
Ostatniego dnia wizyty w Wolsztynie uczestnicy III Igrzysk Aktywna Wieś wzięli udział w wycieczkach po okolicy. Nie mogło zabraknąć wizyty w największej dumie Wolsztyna, czyli 117-letniej parowozowni, skąd wciąż wyprawiane są rozkładowe pociągi prowadzone przez lokomotywy parowe. Odwiedzili także prowadzoną przez Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni Stację Muzealną Świętno, gdzie mogli przejechać się drezyną oraz zwiedzić kolejową izbę muzealną.
Jednym z punktów na ich trasie były także Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze, gdzie część ekspozycji stanowią zabytki sztuki sakralnej pozostałe po pobycie cystersów w Obrze, jednak większość eksponatów to pamiątki ofiarowane przez misjonarzy oblatów, którzy prowadzą działalność ewangelizacyjną w ponad sześćdziesięciu krajach, na niemal wszystkich kontynentach. Kolejnym był przystankiem był Pałac we Wroniawach, gdzie działa Dom Wczasów Dziecięcych. Pałac pochodzi z ok. 1820 roku, otacza go 12-hektarowy park, jego pierwszym właścicielem był hrabia Adam Gajewski z Wolsztyna, później trafił w niemieckie ręce, wykupił go z nich Polak Józef Draheim. Dom Wczasów Dziecięcych znajduje się tu od 1958 roku.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Fot. KZ LZS, Wojewódzkie Zrzeszenia LZS, Kropidłowscy
Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki