W Krajowym Zrzeszeniu LZS już od wielu lat realizujemy projekt „Aktywny Senior LZS”. To szkolenie, którego uczestnikami są organizatorzy sportu i animatorzy życia sportowego dla seniorów w środowisku wiejskim, w tym działacze i pracownicy jednostek LZS. Niestety w Polsce wraz w wiekiem maleje częstość podejmowania aktywności pomimo, że rozpoczęcie regularnej gimnastyki nawet po 60 roku życia może przynieść korzyści zdrowotne i poprawę kondycji. Pamiętajmy, aktywny senior ma szansę na zdrowsze życie, pełne energii i uśmiechu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby osoby starsze wykonywały ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności minimum przez 30 minut, 5 razy w tygodniu. Ćwiczyć mogą nawet osoby z przewlekłymi chorobami, po konsultacji z lekarzem i odpowiednim doborze aktywności fizycznej. Na przykład aqua fitness i aqua jogging, nordic walking, turystyka piesza czy gimnastyka poprawiają ogólną sprawność, a przy tym oszczędzają stawy. Podczas szkolenia Aktywny Senior LZS, które odbyło się w dniach 26-29 września w Centralnym Ośrodku Szkolenia LZS w Mielnie staraliśmy się przekazać naszym uczestnikom wiedzę praktyczną i teoretyczną, która pomoże im i zainspiruje w swoich działaniach lokalnych.
W szkoleniu wzięło udział 76 osób, w tym 58 uczestników reprezentujących 10 województw oraz sędziowie, wolontariusze, pracownicy Biura KZ LZS Bogusław Brzozowski i Gabriela Sztukowska odpowiedzialni za organizację szkolenia. Zarząd Krajowego Zrzeszenie LZS reprezentował wiceprezes Jacek Kucybała, kierownikiem i sędzią zawodów była Elżbieta Skalimowska, wiceprzewodnicząca Podlaskiego Zrzeszenia LZS, obecni byli również przedstawiciele Głównej Komisji Rewizyjnej KZ LZS.
Niezwykle interesujące wykłady prowadzili dr n. med. i nauk o zdrowiu Mirosław Bierkus – specjalista rehabilitacji ruchowej i trener nordic walking. Mówił o „Aktywności ruchowej w pięknym wieku później dorosłości”. Poprowadził także zajęcia z nordic walking, które poprzedziła część teoretyczna, gdyż nieumiejętne „chodzenie z kijkami” może przynieść wiele niepożądanych skutków. Nasz wykładowca to osoba znana społeczności uprawiającej nordic walking, kilkanaście lat temu został drużynowym mistrzem świata w tym sporcie, a w 2020 roku w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku z powodzeniem obronił swoją rozprawę doktorską dotyczącą nordic walking. W tym roku zajęcia praktyczne przyniosły uczestnikom szkolenia nie tylko sporo radości, ale także mniej „zakwasów”. Poprzedniego dnia bowiem uczestnicy rywalizowali w 8 konkurencjach rekreacyjnych, które zaproponowali dla nich organizatorzy.
Sędzią głównym tych zawodów był Robert Marszałkowski. Prowadzona była klasyfikacja indywidualna i drużynowa. W tej ostatniej najlepsi okazali się uczestnicy z woj. śląskiego, drugie miejsce zajęło woj. lubuskie, trzecie woj. pomorskie. Poszczególne konkurencje wygrali: zbijanie kręgli – Dorota Kowalska, woj. lubuskie; rzuty na kijek – Ryszard Kamiński, woj. pomorskie; rzuty na krzyż (rzuty obręczami z liny do oddalonego o 4 metry stojaka w kształcie krzyża, każde ramię inaczej punktowane) – Bożena Kamińska, woj. pomorskie; rzut lotką do tarczy – Marek Jarzewski, woj. warmińsko-mazurskie; slalom z piłką lekarską – Adam Bień, woj. małopolskie; rzuty woreczkiem do celu – Ewa Szutkiewicz, woj. podlaskie; bieg kupca (bieg z obciążeniem, tym razem z torbami wypełnionymi butelkami z wodą) – Leszek Matyja, woj. śląskie; slalom na hulajnodze – Aleksander Kowalski, woj. lubuskie.
Uczestnicy znaleźli jeszcze czas by pospacerować nad morzem i zwiedzić Mielno, a niektórzy nawet okolice.
Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki