W dniach 5-6 października na trasach wokół Sokółki i Krynek rozegrany został Ogólnopolski Wyścig Kolarskim LZS – XXXIX Memoriał Stanisława Kirpszy. Organizatorem wyścigu było Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe i Podlaskie Zrzeszenie LZS, współorganizatorami: UKS „Feniks” w Krynkach i SKK „Sokół” Sokółka, partnerami: OSiR w Sokółce, OSiR w Krynkach, Podlaski Okręgowy Związek Kolarski. Na starcie zjawiła się ponad setka przedstawicieli klubów m.in. z: Ełku, Pabianic, Piaseczna, Białegostoku, Puław, Grajewa, Grudziądza, Kluczborka, Sokółki i Krynek, byli też zawodnicy z Litwy i Łotwy. Uczestnicy rywalizowali w 12 różnych kategoriach, do wyścigu głównego wystartowało około 40 zawodników.
Memoriał Stanisława Kirpszy organizowany był przez 38 lat, jednak z powodu epidemii covidowej nie odbył się w 2020 roku i potem trudno było do niego powrócić, tym bardziej, że kolarstwo na Podlasiu nie jest sportem pierwszego wyboru. Działaczom z Sokółki i rodzinie Stanisława Kripszy postanowiły pomóc Ludowe Zespoły Sportowe, w szczególności prezes KZ LZS Mieczysław Kazimierz Baszko, który jest mieszkańcem Sokółki i dobrze pamięta czasy świetności tego wyścigu.
– Cieszymy się z faktu, że Memoriał Stanisława Kirpszy powrócił na nasze tereny, że młodzi kolarze, ale nie tylko młodzi, mogą ścigać się tu ponownie. Fakt, że wyścig nie odbył się przez ostatnie cztery lata tym bardziej powoduje, iż ta rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta i jeszcze bardziej sentymentalna – powiedział lokalnej prasie Mariusz Bykowski, prezes SKK Sokół.
Stanisław Kirpsza, którego upamiętnia rozgrywany wyścig, pochodził z podsokólskich Igrył. Był zawodnikiem Gwardii Białystok i Legii Warszawa. Dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w drużynowym wyścigu szosowym na 100 km (1978 i 1979 w barwach Legii Warszawa) i wyścigu torowym na 4000 m. Również dwukrotnie sięgał po brązowy medal mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas (1974 i 1979). Zginął tragicznie 8 października 1980 roku.
Zawody w Sokółce otworzył Mieczysław Kazimierz Baszko, prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS. W poszczególnych kategoriach zwycięzcami I etapu zostali: wśród żaków Szymon Jezierski z UKS Stobrawa Kluczbork, wśród żakiń Lena Kalinowska KS Kulesze Koście, wśród młodzików Łotysz Everts Bulins, wśród młodziczek Litwinka Gabija Aliukeviciute, wśród juniorek młodszych Łotyszka Leva Jurevica, wśród juniorów młodszych Konrad Biczyk LUKS Trójka Piaseczno, wśród juniorów Łotysz Markuas Lagzdins, wśród juniorek Zuzanna Marecka ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz. Kategorię open kobiet wygrała Łotyszka Anita Antone, wśród mężczyzn najlepszy był Antoni Sokół z KS Kujawy Pomorze.
Sportowych emocji nie zabrakło też w wyścigach towarzyszących, zorganizowanych dla przedszkolaków, uczniów klas 1-3, 4-6, odbyły się też Mistrzostwa Szkoły Podstawowej Nr 3. Organizatorzy zapewnili również dodatkowe atrakcje, w postaci konkurencji rekreacyjnych dla wszystkich chętnych, które przeprowadzali instruktorzy OSiR Sokółka czy zabaw na dmuchańcach. Każdy mógł liczyć na ciepły posiłek i przekąski.
Drugi etap tego wyścigu rozegrany został w Krynkach. Tu najlepsi okazali się: żak Oskar Choiński KS Kulesze Koście, jednak po dwóch wyścigach najlepszy okazał się Szymon Jezierski z UKS Stobrawa Kluczbork; żakini Marcelina Sawicka z UKS Juvenia Białystok, generalkę wygrała Lena Kalinowska KS Kulesze Koście; młodzik Oleksandr Mordakov z UKS Wygoda Białystok, który okazał się także najlepszy po dwóch wyścigach; młodziczka Litwinka Gabija Aliukeviciute i najlepsza w generalce; juniorka młodsza ponownie Łotyszka Leva Jurevica i też najlepsza w generalce; junior młodszy Konrad Biczyk LUKS Trójka Piaseczno i zwycięstwo w generalce; junior Łotysz Markuas Lagzdins i najlepszy w generalce, juniorka Zuzanna Marecka ALKS Stal Ocetix Lglotex Grudziądz i najlepsza w generalce. W kategorii open triumfowali Łotyszka Anita Antone i Antoni Sokół z KS Kujawy Pomorze. W Krynkach też odbyły się wyścigi przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
Najlepsi zostali uhonorowani medalami, pucharami oraz różnorodnymi nagrodami sportowymi. Zarówno w Sokółce jak i Krynkach świetnie bawili się także kibice. Organizatorzy liczą, że dzięki tej imprezie wzrośnie zainteresowanie uprawianiem kolarstwa na Podlasiu.
Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki