Skip to main content

Laureatami Złotych Kolców Natalia Bukowiecka i Wojciech Nowicki, Hubert Trościanka odkryciem roku, Barbara Bieganowska-Zając najlepszą paralekkoatletką!

24 października na Stadionie Śląskim odbyła się Gala ORLEN ZŁOTE KOLCE Śląskie 2024, podczas której poznaliśmy najlepszych polskich lekkoatletów minionego sezonu. Niespodzianki nie było. Najlepszą lekkoatletką została Natalia Bukowiecka, najlepszym lekkoatletą Wojciech Nowicki. Oboje reprezentują nasz klub KS Podlasie Białystok. Oboje charakterystyczne statuetki złotych pantofli lekkoatletycznych odebrali także przed rokiem. Natalia Bukowiecka, występująca w minionym sezonie pod panieńskim nazwiskiem Kaczmarek, zdobyła mistrzostwo Europy, wywalczyła brązowy medal olimpijski i dwukrotnie poprawiała rekord kraju w biegu na 400 metrów legendarnej Ireny Szewińskiej. To jej drugie Złote Kolce. Wyprzedziła w rankingu Anitę Włodarczyk (dziesięć razy odbierała Złote Kolce), Ewę Swobodę, Pię Skrzyszowską i Marię Andrejczyk. Wojciech Nowicki z kolei zdobył złoty medal na ME w Rzymie i zajął siódme miejsce na IO w Paryżu, i choć on i jego trenerka Joanna Fiodorow czują po tym sezonie niedosyt, to jego zwycięstwo w tym rankingu było niezagrożone. Dla Wojciecha Nowickiego to piąte Złote Kolce. Wyprzedził Pawła Fajdka, Jakuba Szymańskiego, Michała Haratyka i Piotra Liska.

W trakcie gali PZLA specjalnie wyróżniła otrzymały także inne osoby. Trenerem roku uznano szkoleniowca laureatki tegorocznego rankingu Marka Rożeja, który od lat współpracuje z naszą znakomitą biegaczką na 400 metrów. Do miana odkrycia roku nominowanych było czworo młodych i utalentowanych polskich lekkoatletów. W tym gronie znaleźli się specjaliści od biegania na 400 metrów Anastazja Kuś i Stanisław Strzelecki, płotkarka Wiktoria Gadajska oraz wieloboista Hubert Trościanka. Trójka z nich to lekkoatleci z klubów naszego Zrzeszenia – Wiktoria Gadajska RLTL GGG Radom, Stanisław Strzelecki MKS Bolesłavia Bolesławiec, Hubert Trościanka ULKS Uczniak Szprotawa. To właśnie tego ostatniego kapituła wskazała jako laureata w tej kategorii. Wieloboista Uczniaka Szprotawa zdobył w tym roku wicemistrzostwo świata juniorów oraz dwukrotnie poprawiał rekord Polski do lat 20 w dziesięcioboju. Wybrano także najlepszego paralekkoatletę roku – została nią Barbara Bieganowska-Zając z naszego klubu LUKS MGOKSIR Korfantów, która zdobyła podczas rozgrywanych na przełomie sierpnia i września w Paryżu igrzysk paralimpijskich złoto na dystansie 1500 metrów. Dla biegaczki z Opolszczyzny był to już szósty w karierze medal na para igrzyskach. Pierwszy triumf odniosła ponad dwie dekady temu w Sydney wygrywając wówczas rywalizację na dystansie 800 metrów. – To przepiękne wyróżnienie za moje 32 lata pracy w sporcie  – skomentowała swój sukces Bieganowska-Zając.

Gala na Stadionie Śląskim była też okazją do podziękowania za bogate kariery dziesiątce sportowców. Gratulacje oraz okolicznościowe patery z rąk władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odebrali Rafał Augustyn, Angelika Cichocka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska, Jakub Krzewina, Joanna Linkiewicz, Przemysław Słowikowski, Henryk Szost, Robert Urbanek oraz Paweł Wojciechowski.

Ponadto nagrodzono pozostałe kategorie:

  • Wydarzenie Roku: Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej
  • Drużynowy Mistrz Polski: AZS AWF Warszawa
  • Drużynowy Mistrz Polski U20: AML Słupsk
  • Przyjaciel Polskiej Lekkoatletyki: Marcin Rosengarten
  • Patron Medialny Roku: TVP Sport
  • Mecenas Lekkoatletyki: Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • Promotor Roku: Województwo Śląskie
  • Sponsor Polskiej Lekkoatletyki: Grupa Orlen
  • Sponsorzy PZLA: 4F, Tryumf, Nestle, Polanik, Toyota Okęcie, Business Travel Club

Złote Kolce to wspólna nagroda Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Przeglądu Sportowego. Inicjatorem jej powstania był nieżyjący już redaktor Andrzej Gowarzewski, wręczana jest od 1970 roku. Jej pierwszymi laureatami byli Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski. W kolejnych latach triumfatorami rankingu były takie sławy polskiej lekkiej atletyki jak Irena Szewińska, Władysław Kozakiewicz, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, czy Szymon Ziółkowski. W ostatnich latach absolutną dominatorką jest Anita Włodarczyk, która od 2009 do 2021 roku sięgała po nagrodę aż dziesięciokrotnie.

Fot. PZLA Facebook

Skip to content