Imprez sportowo-turystycznych na poziomie ogólnopolskim jest w naszym Zrzeszeniu niezbyt wiele. Dlatego cieszy fakt, że do tegorocznego kalendarza dołączył Ogólnopolski Zlot Sportowo-Turystyczny LZS Aktywna Wieś. Podlasie Piękne i Bezpieczne – Zielony Żubr, zwany przez uczestników i nie tylko w skrócie „Zielony Żubr”. To pierwsza od 30 lat turystyczna impreza ogólnopolska na Podlasiu zorganizowana w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej – Supraślu. Całkiem niedawno National Geographic opublikował listę podróżniczych hitów na nadchodzący rok. Supraśl znalazł się na 27 miejscu w rankingu „Best Of The World 2025”, będącym inspiracją do wyjazdów dla ludzi z całego świata. Brawo!
Organizatorem imprezy było Krajowe Zrzeszenie LZS, Podlaskie Zrzeszenie LZS oraz samorząd lokalny. Nad programem i całością organizacyjną czuwała niezawodna Elżbieta Skalimowska, wiceprzewodnicząca Podlaskiego Zrzeszenia LZS. Program był niezwykle bogaty. W imprezie wzięło udział 101 osób z 10 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz podlaskiego.
Uroczystego otwarcia zlotu dokonał prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS – Mieczysław Kazimierz Baszko w asyście wiceprezesów RG KZ LZS Krzysztofa Piaska oraz Jacka Kucybały. Gośćmi byli m.in.: burmistrz Miasta i Gminy Supraśl Radosław Dobrowolski, starosta Powiatu Hajnowskiego Andrzej Skiepko, kierownik Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Michał Kiejko.
Pierwszego dnia odbył się blok konkurencji sportowych. Rozegrano cztery konkurencje. W pierwszej pod nazwą „latające talerze” wzięło udział 27 par, najlepsi okazali się Patrycja Zlot i Anastazja Mazurkiewicz z woj. lubelskiego, drugie miejsce zajęły Daria Szymczuk i Patrycja Gejdel z woj. podlaskiego, trzecie Julia Skorża i Julia Micek z woj. wielkopolskiego. W zbijaniu kręgli startowało 50 zawodników, wygrała Patrycja Zlot z woj. lubelskiego przed swoją koleżanką Anastazją Mazurkiewicz, trzeci był Jan Prochiński z woj. wielkopolskiego. W rzucie lotką do tarczy startowało 56 osób, wygrała Julia Micek z woj lubelskiego przed swoim wychowawcą Dariuszem Piwońskim, trzecia była Celina Okonkowska z woj. mazowieckiego. W rzucie woreczkiem do tarczy „Zielonego Żubra”, w którym startowało 57 zawodników najlepszy okazał się Krzysztof Rudziński z woj. mazowieckiego, druga była Patrycja Zlot z woj. lubelskiego, trzecie miejsce ex aequo zajęli Ewa Władyka z woj. podkarpackiego i Agnieszka Trzcińska z woj. mazowieckiego.
Wieczorem tego samego dnia uczestnicy podczas czterokilometrowego marszu z pochodniami poznawali legendy i historię Supraśla, którą przedstawiła „Supraska Szwędaczka” – Katarzyna Kopeć. Były wróżby z kosza i spotkanie z Duchem Puszczy.
Następnego dnia uczestnicy poznawali uroki Puszczy Knyszyńskiej zwiedzając Rezerwat Żubra w Kopnej Górze, Selivarium w Poczopku, Nadleśnictwo Krynki, meczet w Bohonikach. W Puszczy Knyszyńskiej żyje wolnościowe stado żubrów, pierwszy żubr „uciekinier” z Puszczy Białowieskiej pojawił się to w 1969 roku. Pokazowa Zagroda Żubra w Kopnej Górze istnieje zaledwie kilka lat, ale jest już popularnym miejscem rodzinnych wycieczek. Z kolei Selivarium w Poczopku to park edukacyjny nazywany leśnym ogrodem – można tu obejrzeć wielką pszczołę, gigaszyszkę, wielki żołądź, łańcuch, który zwisa prosto z nieba, zegar słoneczny, czy kamienną żabę. Na wschodnich krańcach województwa podlaskiego od ponad 300 lat żyje społeczność Tatarów. W Bohonikach i Kruszynianach znajdują się najstarsze w Polsce meczety, a mieszkańcy wciąż kultywują tradycje przodków. Nie mogło nas zabraknąć w jednym z nich.
Zlot zakończył wykład o bezpiecznym Podlasiu połączony z konkursem wiedzy oraz wręczeniem medali i nagród regulaminowych. Patronat medialny imprezy sprawowała TV Sokółka. Pozytywne opinie o zlocie świadczą, że powrócimy tu penie jeszcze nie raz.
Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki