W dniach 8-10 listopada w Zakopanem odbył się po raz czterdziesty pierwszy Finał Centralny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS, tym roku pn. „Polska – Unia Europejska – Najmniejsze Kraje Europy”. Organizatorami Olimpiady było Krajowe Zrzeszenie LZS przy współudziale Małopolskiego Zrzeszenia LZS. Finał zorganizowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach projektu „Aktywna Wieś”. W olimpiadzie wzięli udział przedstawiciele 32 powiatów z 15 województw (zabrakło tylko woj. lubuskiego) – łącznie 220 osób, w tym osoby towarzyszące, opiekunowie, zaproszeni goście, władze RG KZ LZS oraz organizatorzy, obsługa sędziowska, medyczna i wolontariusze.
Gośćmi finału centralnego było liczne grono władz Krajowego Zrzeszenia LZS. Obecni byli: prezes RG KZ LZS Mieczysław Kazimierz Baszko, wiceprezes Jacek Kucybała,członkowie Zarządu Andrzej Cywiński i Jerzy Kula,przedstawicielka MSiT Grażyna Felczak,przewodnicząca GKR RG KZ LZS Katarzyna Choroś, wiceprzewodniczący GKR RG KZ LZS Zdzisław Wawrzewski, wiceprzewodnicząca Podlaskiego Zrzeszenia LZS Elżbieta Skalimowska i sędzina naszej olimpiady, wiceprzewodniczący Podlaskiego Zrzeszenia LZS Tomasz Dąbrowski, który dzielnie stanął do rywalizacji olimpiadowej, dyrektor Biura KZ LZS Beata Giera, kierownik Rządowego Programu KLUB Wojciech Kudlik, a także członkowie Komisji Turystyki RG LZS oraz Andrzej Gąsienica, reprezentant kraju w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich, obecnie trener m.in. znakomitego skoczka Klemensa Joniaka, dyrektor COS CIS w Mielnie Grzegorz Skupiński, główna księgowa KZ LZS Dorota Borzycka. Gośćmi honorowymi byli Tadeusz Rożej, który przez wiele lat prowadził ścisły finał oraz długoletni działacz i członek Komisji Turystyki Jan Kawecki, z woj. świętokrzyskiego. Nad całością imprezy czuwali pracownicy biura KZ LZS i liczni wolontariusze.
Na finał składały się eliminacje pisemne w formie testu zawierającego 60 pytań z zakresu wiedzy turystyczno-krajoznawczej o Polsce, najmniejszych krajach Europy – Watykan, Monako, San Marino i Andora, historii sportu polskiego, wiedzy o Unii Europejskiej oraz eliminacje sportowe w 6 konkurencjach sportowo-rekreacyjnych. Sześciu uczestników, którzy łącznie zdobyli najwięcej punktów awansowało do finału ścisłego.
Zwycięzcą 41. Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS został Marek Wolski, przedstawiciel woj. kujawsko-pomorskiego, który powtórzył ubiegłoroczny sukces. Drugie miejsce zajął Tomasz Gotowała z woj. zachodniopomorskiego, trzecie Piotr Rostkowski z woj. dolnośląskiego, czwarte Michał Lewiak, z woj. łódzkiego, piąte Paweł Lewiak z woj. łódzkiego, szóste Natalia Wolska z woj. kujawsko-pomorskiego. Finał był bardzo rodzinną potyczką. O miano najlepszego „turysty LZS” walczył ojciec z córką, czyli Marek Wolski, wielokrotny finalista i zwycięzca kilku finałów oraz jego córka Natalia Wolska, która od lat towarzyszy ojcu na olimpiadzie, ale jeszcze nigdy nie była w finale. Drugą parę tworzyli wielokrotny zwycięzca olimpiad Paweł Lewiak i jego syn Michał Lewiak, który też już wygrywał finał i wielokrotnie był w nim. Skład finalistów uzupełniali Piotr Rostkowski, który na olimpiadzie pojawił się po raz pierwszy od kilkunastu lat, w przeszłości zajął na jednej z niej trzecie miejsce i Tomasz Gotowała, wielokrotny finalista, choć nigdy nie udało mu się wygrać – zaczął przyjeżdżać na olimpiadę jako uczeń dobrze wszystkim znanej Joanny Sulei, dziś kończy studia, a do Zakopanego przyjechał z żoną i dwójką dzieci.
Finalistom wręczono puchary i dyplomy oraz nagrody indywidualne w postaci sprzętu sportowego. Marek Wolski za pierwsze miejsce otrzymał też voucher podarunkowy na pobyt weekendowy 2 osób w Ośrodku KZ LZS w Mielnie ufundowany przez dyrektora COS CIS KZ LZS W Mielnie Grzegorza Skupińskiego. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali pamiątkowe znaczki i koszulki.
W klasyfikacji powiatów najlepszy okazał się powiat Łódzki Wschodni, drugie miejsce zajął powiat Tucholski, trzecie powiat Jeleniogórski, puchary otrzymało także 5 kolejnych powiatów – Stargardzki, Gdański, Częstochowski, Łukowski i Prudnicki. W klasyfikacji wojewódzkiej nagrodziliśmy wszystkie województwa, biorąc jednak pod uwagę ilość uzyskanych punktów, i tak pierwsze miejsce zajęło Województwo Łódzkie o 1,25 punktów wyprzedzając Dolnośląskie, na podium stanęło także Województwo Zachodniopomorskie. Kolejne miejsca zajęli: Województwo Wielkopolskie, Lubelskie, Podlaskie, Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie, Mazowieckie, Śląskie, Opolskie, Małopolskie, Warmińsko-Mazurskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie.
I ostatnia drużynowa klasyfikacja, która w tym roku obowiązywała – klasyfikacja rodzinna. Pierwsze miejsce zajęła rodzina Lewiaków z woj. lubelskiego, drugie rodzina Wolskich z woj. kujawsko-pomorskiego, trzecie rodzina Gajowniczków z woj. lubelskiego.
Jakub Pietrzak z woj. łódzkiego, finalista poprzedniej olimpiady, wychowanek Pawła Lewiaka zgarnął puchar dla najlepszego uczestnika w kategorii wiekowej do 18 lat.
Finał w części sportowej i konferansjerkę podczas finału ścisłego prowadził Robert Marszałkowski z Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia LZS, sędzią głównym była Elżbieta Skalimowska, którą wspierała Maria Glazik, sędziną pilnującą czasu odpowiedzi była Justyna Glazik. Pomocą sędziom służyła Iwona Derlatka, autorka wszystkich olimpiadowych pytań.
A teraz kilka słów o przebiegu olimpiady. Formalnie rozpoczęliśmy w piątek 8 listopada, ale niektóre ekipy przyjechały dzień wcześniej i miały szczęście do pogody więc wybrały się zdobywać szczyty i doliny w zależności od wieku i umiejętności. Potem wieczorem stawiły się w Hotelu „Geovita” (hotel położony jest w zacisznym miejscu na Antałówce), gdzie w dwóch salach konferencyjnych przystąpiły do pisania testów. Przypomnijmy – zawierały one 60 pytań: 10 z wiedzy o historii i teraźniejszości Unii Europejskiej, po 15 z historii polskiego sportu i wiedzy krajoznawczej o Polce oraz 20 z wiedzy o najmniejszych krajach Europy. Rekordzista oddał arkusz po kilkunastu minutach. Poszło mu tak dobrze czy tak źle? To tajemnica sprawdzających testy, tym bardziej, że robimy to w kilkanaście osób „taśmowo” i nie zwracamy uwagi na nazwiska. W sumie testy pisało 169 osób, co stanowi swoisty rekord olimpiady!
Już następnego dnia rano uczestnicy przyjechali na halę sportową MOSiR Zakopane, by rywalizować w 6 konkurencjach rekreacyjnych. Sala była duża i przestronna, bardzo widna – sprzyjała sportowej rywalizacji. Uczestnicy rozpierzchli się do 6 stanowisk z zadaniami rekreacyjnymi, które przygotowali sędziowie pod wodzą Robert Marszałkowski – kolejki do poszczególnych konkurencji były dość duże. Rywalizowano w rzutach do kosza, strzałach na bramkę do unihokeja, skoku w dal z miejsca, rzutach lotką (dart), rzutach woreczkami do wyznaczonych celów oraz w biegu (lub marszu) z rakietką, na której była mała piłeczka. Emocji było sporo, wszyscy się wzajemnie dopingowali, w niektórych konkurencjach doszło do dogrywek. Obyło się bez kontuzji i sporów. Trzech najlepszych uczestników w poszczególnych konkurencjach otrzymało medale. W sześciu konkurencjach najlepszy był Bartłomiej Kosek z woj. lubelskiego, w pow. rycki, drugie miejsce zajął Tomasz Dąbrowski z woj. podlaskiego, pow. białostocki (prezes KS Podlasie Białystok i trener la), trzecie Arkadiusz Celej z woj. lubelskiego, pow. rycki i Mariusz Kachniarz, woj. lubelskie, pow. łukowski.
W trakcie zawodów sportowych odbyło się oficjalne otwarcie olimpiada, którego dokonał prezes Rady Głównej KZ LZS Mieczysław Kazimierz Baszko w towarzystwie wiceprezesa Jacka Kucybały, członków Zarządu Jerzego Kuli i Andrzeja Cywińskiego, przewodniczącej GKR RG KZ LZS Katarzyny Choroś, dyrektora COS CIS w Mielnie Grzegorza Skupińskiego oraz sędziów Elżbiety Skalimowskiej i Roberta Marszałkowskiego. Znaleźliśmy także czas na zrobienie wspólnego zdjęcia.
Wieczorem tego samego dnia spotkaliśmy się w sali konferencyjnej Hotelu „Geovita”, by wyłonić 6 najlepszych uczestników tej olimpiady. Sala była wypełniona po brzegi, co nas ogromnie cieszyło. By publiczność zbytnio się nie nudziła, a zawodnicy mieli trochę „oddechu”, tak jak w poprzednim roku przygotowaliśmy konkurs z nagrodami dla widzów. Wyświetliliśmy im 10 slajdów, na których były różne obiekty i miejsca licznie odwiedzane przez turystów – 5 z Polski i 5 z Europy. Trzeba było podać nazwę obiektu, kraj, lub miasto gdzie się znajduje. Chętnych do odpowiedzi było sporo i wszystkie „zagadki” rozwiązano.
Wróćmy do finalistów. Finaliści odpowiadali każdy na 10 pytań – po dwa pytania z wiedzy o Unii Europejskiej i polskiego sportu, po trzy z wiedzy o Karpatach i Polsce oraz najmniejszych krajach Europy. Czas na odpowiedź wynosił 20 sekund. Po zadaniu wszystkich pytań okazało się, że najlepszy był Marek Wolski, drugie miejsce zajął Tomasz Gotowała, szóste Natalia Wolska, o rozstrzygnięcie miejsc 3-5 potrzebna była pisemna dogrywka. W ten sposób ustalono ostateczną kolejność.
Po wręczeniu wszystkich nagród był jeszcze czas na zdjęcia, przyjmowanie gratulacji i dyskusji po… pytaniach jakie padły w finale. Czy były trudne? Zdaniem większości (niestety) tak. Zdaniem organizatorów tak być powinno, bo to impreza ogólnopolska i startują najlepsi.
Do zobaczenia za rok!