Jak poinformował Polski Związek Podnoszenia Ciężarów 13 listopada zmarł Jan Rozmarynowski, uznany fotoreporter, który zapisał historię polskiego sportu na czarno-białej kliszy. Przez 19 lat pracował jako fotoreporter w tygodniku „Wiadomości Sportowe”. Znał wielu wspaniałych sportowców, z wieloma się przyjaźnił, jak z Waldemarem Baszanowskim i jego rodziną czy Ireną Szewińską i jej rodziną. Naoczny świadek czasów największej chwały polskiego sportu, pasjonat sportów siłowych. Przez ponad pół wieku przemierzał świat i Polskę z aparatem fotograficznym, od wielkich stadionów, po małe wiejskie sale i boiska. Fotografował największych z największych oraz takich, o których mało kto słyszał. Jego zdjęcia można znaleźć w takich wydawnictwach jak: „Album sztafeta fotoreporterów”, „Z piłką do Europy”, „Najlepsi sportowcy XX wieku”, „Album Kazimierz Górski i Jego Orły”, „Album Sławy Polskiego Sportu”, „90-lat na olimpijskim szlaku”, „Kroniki Sportu Polskiego”, „Współczesny Herkules”, „Kulturystyka”, „Herkules z Saskiej Kępy”. Jego zdjęcia chętnie kupują różnego rodzaju wydawcy od East News.
Urodził się w 1940 roku, ukończył Technikum Fototechniczne w Warszawie. Był stażystą fotolaborantem w Wojskowej Agencji Fotograficznej, następnie podjął pracę w dwutygodniku „Sport dla Wszystkich” gdzie zetknął się z kulturystyką i podnoszeniem ciężarów. Wkrótce sporty te stały się jego pasją, szczególnie kulturystyka, którą uprawiał w legendarnym warszawskim klubie „Herkules” – później przez wiele lat był społecznym prezesem tego klubu. Od mistrzostw Polski w Koszalinie w 1961 roku do 2013 roku towarzyszył z aparatem wszystkim mistrzostwom Polski seniorów w podnoszeniu ciężarów, był przy polskich ciężarowcach także podczas zawodów rangi mistrzostw świata czy Europy. Fotografował też wiele innych imprez – 18 razy towarzyszył kolarzom w wyścigu Dookoła Polski, w 1964 roku fotografował najsłynniejszych zawodników Ligi NBA podczas meczów z Legią Warszawa i AZS AWF Warszawa w Hali Gwardii w Warszawie, w 1971 roku był w Moskwie na słynnym pożegnaniu radzieckiego bramkarza, słynnego Lwa Jaszyna… O tym wszystkim opowiedział Markowi Kaczmarczykowi trzy lata temu – tekst opublikowano na stronie www PZPC.
Zdjęcia Jana Rozmarynowskiego w licznych publikacjach wykorzystywało także Krajowe Zrzeszenie LZS.
Spoczywaj w pokoju!
Cześć Jego pamięci!
Rodzinie oraz Bliskim Ś.P. Jana Rozmarynowskiego, szczere kondolencje oraz wyrazy współczucia składają Krajowe Zrzeszenie LZS na czele z prezesem Mieczysławem Kazimierzem Baszko oraz pracownicy Biura KZ LZS
Pogrzeb Ś.P. Jana Rozmarynowskiego odbędzie się 21.11.2024, godz. 13.20 w Warszawie, Cmentarz Bródnowski -Kościół św. Wincentego à Paulo (drewniany).