Skip to main content

41. Ogólnopolski Turniej LZS Chłopców „Piłkarska Kadra Czeka” im. Stanisława Tymowicza wygrał LZS Śląsk Łubniany

Finał Centralny 41. Ogólnopolskiego Turnieju LZS Chłopców „Piłkarska Kadra Czeka” im. Stanisława Tymowicza odbył się w dniach 10-13 lipca w Słubicach, woj. lubuskie. Słubice gościły młodych piłkarzy po raz 22 w historii. Honorowy patronat nad imprezą sprawowali Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński i Wojewoda Lubuski Marek Cebula. Udział w turnieju wzięło 14 drużyn z 13 województw, a przeprowadzono go na obiektach Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Kompleksu Sportowo-Rehabilitacyjnego w Górzycy. Turniej wygrał LZS Śląsk Łubniany z woj. opolskiego, który w meczu o pierwsze miejsce pokonał po rzutach karnych UKS Polonia Słubice, woj. lubuskie. To pierwsze zwycięstwo drużyny z woj. opolskiego w historii turnieju! Trzecie miejsce zajął CHKS Polonia Chodzież z woj. wielkopolskiego. Rewelacją turnieju była drużyna UKS Frendo Dywity z woj. warmińsko-mazurskiego, która zajęła czwarte miejsce. Wszystkie trzy drużyny, które stanęły na podium otrzymały vouchery na zakup 20 kompletów sportowych PRO, ufundowane przez firmę KEEZA. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Michał Tkacz z LZS Śląsk Łubniany, najlepszym bramkarzem Franciszek Rekret z UKS Polonia Słubice, królem strzelców Lekso Rapawa z CHKS Polonia Chodzież. Puchar za klasyfikację Fair Play otrzymała drużyna KS Piast Chęciny, która zakończyła rozgrywki bez żadnych kar. Poczynania młodych piłkarzy obserwował Rafał Kaczmarczyk, asystent trenera Kadry Polski U16.

Organizatorem wydarzenia byli: Krajowe Zrzeszenie LZS i Lubuskie Zrzeszenie LZS w Gorzowie Wlkp. przy współpracy z Urzędem Miejskim w Słubicach, Starostwem Powiatowym i Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Partnerami i sponsorami: Kostrzyńsko-Słubicka Strefa Ekonomiczna, Sireco ZUO International Sp. z o.o., KEEZA oraz Słubicki Miejski Ośrodek Kultury. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat mediany: Horyzont TV, Slubice24.pl, TVP3 Gorzów Wlkp., Ilove Słubice.

W turnieju rozegrano łącznie 31 meczów, strzelono w nich 159 bramek, co daje 5,12 na mecz. 24 mecze zostały rozstrzygnięte, w 7 zanotowano remisy. W całym turnieju ukarano drużyny 1 czerwoną kartką i 195 minutami karnymi. W pięciu meczach zweryfikowano mecze Beniaminek 03 Nowa Wieś z woj. pomorskiego jako walkowery dla przeciwników ze względu na udział w drużynie zawodników nieuprawnionych.

W tym roku pogoda w Słubicach nie sprzyjała młodym piłkarzom, było pochmurnie i prawie cały czas padało, a finał rozgrywano w strugach deszczu. Dopiero 13 lipca, pod koniec uroczystości zakończenia turnieju wyjrzało słońce. Bezdeszczowo było także 10 lipca podczas uroczystości otwarcia turnieju, która odbyła się na Placu Bohaterów w Słubicach. Ceremonię poprowadził Andrzej Martyniak ze Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, działacz LZS, honorowy prezes UKS Polonia Słubice. Na początek na plac zostały wprowadzone wszystkie reprezentacje wojewódzkie, a następnie Janusz Wardak, pracownik SOSiR złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości wiceprezesowi Krajowego Zrzeszenia LZS Krzysztofowi Piaskowi. W imieniu wszystkich zawodników ślubowanie złożył Tobiasz Dubacki z UKS Polonia Słubice, a w imieniu sędziów Łukasz Pakuła. Uroczystość uświetniły występy artystyczne – śpiewał Kornel Zwierzchaczewski ze Studia Piosenki Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, swój popis dały mażoretki „Aura” z Wolsztyna, które już niejednokrotnie występowały na naszych imprezach.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych – burmistrzyni Słubic Marzena Słodownik, starosta słubicki Leszek Bajon, radni miejscy i powiatowi, partnerzy turnieju, a także przedstawiciele LZS wspomniany już wyżej wiceprezes RG KZ LZS Krzysztof Piasek, sekretarz RG KZ LZS i prezes SOSiR-u Ryszard Chustecki oraz prezesi lubuskiego i wielkopolskiego Zrzeszenia LZS: Jan Graliński i Piotr Jankowski. Podczas otwarcia odczytano również list wojewody lubuskiego Marka Cebuli. W swoich krótkich wystąpieniach młodych piłkarzy przywitali burmistrzyni Słubic, starosta słubicki oraz wiceprezes RG KZ LZS.

Przebieg turnieju. W pierwszej fazie turnieju drużyny rywalizowały w 4 grupach – dwie grupy po 3 zespoły i dwie po 4. Grupę A wygrała CHKS Polonia Chodzież z kompletem zwycięstw, drugie miejsce zajął KS Błękit Żołynia, woj. podkarpackie (klub o bogatej tradycji, powstał w 1948 roku, trenerem Szkółki Piłkarskiej jest Szymon Duszek), trzecie Fundacja Sokół Bojadła, woj.  lubuskie (fundacja działa od 2021 roku i zajmuje się szkoleniem dzieci w wieku od 5 do 15 lat, trenerzy Krzysztof Skorodecki i Filip Buda), czwarte Beniaminek 03 Nowa Wieś, woj. pomorskie. W grupie B najlepszy był LZS Śląsk Łubniany (klub powstał w 1956 roku, trampkarze grali w tym sezonie w Centralnej Lidze Juniorów) z kompletem punktów, drugie miejsce GLKS Wilkowice, woj. śląskie (klub gra w śląskiej lidze wojewódzkiej, ma bogatą tradycję, zwycięzca turnieju z 2021 roku, trener Mateusz Kudzia), trzecie LKS Niwa Nowa Wieś, woj. małopolskie (klub istnieje od 1948 roku, dokładnie 20 lat temu wygrał ten turniej), czwarte KS Iskra Kochlice, woj. dolnośląskie (klub powstał w 1946 roku, gra w dolnośląskiej lidze wojewódzkiej, w 2024 r. zajął 5 miejsce). W grupie C najlepsza okazał się UKS Polonia Słubice, woj. lubuskie (klub powstał w 1993 roku, trener Piotr Dmuchowski), zdobywając komplet punktów, drugie miejsce zajął LKS Piast Chociwel,  woj. zachodniopomorskie (to też klub z bogatą tradycją powstał w 1948 roku), trzecie SP Lubycza Królewska, woj.  lubelskie (jedyna drużyna reprezentująca szkołę, opiekun Marcin Parafiniuk). W grupie D pierwszy z kompletem punktów UKS Frendo Dywity, woj. warmińsko-mazurskie (UKS powstał w 2014 toku przy SP w Dywitach, trener Krzysztof Sieradzki), drugie miejsce zajęła Akademia Sportu Pajęczno, woj. łódzkie (AS powstała w 2019 roku, trenerzy Mateusz Ozga i Robert Krzypkowski), trzecie KS Piast Chęciny, woj. świętokrzyskie (kolejny klub z długą historią, rok założenia 1948, trener Grzegorz Stępień). Następnie rozegrano 6 meczów, w których zapadły decyzje o które miejsca będą walczyć poszczególne drużyny. Potem były już tylko mecze o miejsca. Emocji nie brakowało, świadczą o tym wyniki – aż w czterech meczach łącznie z wielkim finałem decydowały rzuty karne. Mecz o 13 miejsce Beniaminek 03Nowa Wieś – KS Iskra Kochlice 0:3 (walkower); mecz o 11 miejsce Fundacja Sokół Bojadła – SP Lubycza Królewska 4:3; mecz o 9 miejsce LKS Niwa Nowa Wieś – KS Piast Chęciny 1:1 (karne: 5:4); mecz o 7 miejsce KS Błękit Żołynia – Akademia Sportu Pajęczno 1:4; mecz o 5 miejsce GLKS Wilkowice – LKS Piast Chociwel 1:1 (karne: 9:8); mecz o trzecie miejsce Polonia Chodzież – UKS Frendo Dywity 0:0 (karne: 4:3).

Spotkanie finałowe LZS Śląsk Łubniany – UKS Polonia Słubice miało w sobie chyba wszystko, co kibic można sobie wymarzyć. Bramki, parady bramkarzy, walka do ostatniego gwizdka, a na koniec rzuty karne. Ostatecznie lepsi w konkursie jedenastek okazali się goście z Łubiany, którzy lepiej poradzili sobie z presją i stresem. – W finale zmierzyliśmy się z zespołem, który na co dzień rywalizuje na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, czyli Centralnej Lidze Juniorów U-15. Ich przeciwnikami w lidze były takie marki, jak Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa czy Zagłębie Lubin. Tym bardziej cieszy nas fakt, że na tle tak silnego rywala pokazaliśmy bardzo dobrą piłkę – ocenił finał Piotr Dmuchowski, trener UKS Polonia Słubice.

Jak został oceniony turniej? Wiele pochlebnych słów na temat organizatorów można znaleźć w mediach społecznościowych i prasie lokalnej. Oto dwie z nich. – Organizacja turnieju od ceremonii otwarcia do zakończenia stała na najwyższym profesjonalnym poziomie. Organizatorzy zadbali, aby uczestnicy mogli w sposób komfortowy i bezpieczny rywalizować na boiskach w Słubicach i Górzycy – powiedział Łukasz Pakuła, sędzia główny zawodów. – Liczba i jakość boisk na dobrym poziomie, dzięki czemu turniej przebiegł sprawnie i bez problemów – stwierdził trener Krzysztof Sieradzki z UKS Frendo Dywity. 

Do zobaczenia na kolejnym turnieju za rok!

Klasyfikacja końcowa

  1. LZS Śląsk Łubniany, woj. opolskie
  2. UKS Polonia Słubice, woj. lubuskie
  3. CHKS Polonia Chodzież, woj. wielkopolskie
  4. UKS Frendo Dywity, woj. warmińsko-mazurskie
  5. GLKS Wilkowice, woj. śląskie
  6. LKS Piast Chociwel,  woj. zachodniopomorskie
  7. Akademia Sportu Pajęczno, woj. łódzkie
  8. KS Błękit Żołynia, woj. podkarpackie
  9. LKS Niwa Nowa Wieś, woj. małopolskie
  10. KS Piast Chęciny, woj. świętokrzyskie
  11. Fundacja Sokół Bojadła, woj.  lubuskie
  12. SP Lubycza Królewska, woj.  lubelskie
  13. KS Iskra Kochlice, woj. dolnośląskie
  14. Beniaminek 03 Nowa Wieś, woj. pomorskie

Fot. SOSIR Słubice i Slubice24.pl

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

Share
Przejdź do treści