
Ponad 410 zawodników z 33 klubów wystartowało w dniach 18-21 czerwca w Bydgoszczy w 89. edycji Mistrzostw Polski w Sprincie Kajakowym. Trzeci rok z rzędu miejscem walki o medale seniorskich MP był tor regatowy Brdyujście, który przez ostatnie trzy dni tętnił sportową walką i emocjami, a tych nie brakowało. Rywalizowali kajakarze i kanadyjkarze na dystansach 200, 500 i 5000 metrów. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia zdobyli łącznie 12 medali – 3 złote, 6 srebrnych i 3 brązowe. Medale te zdobyły 2 kluby – KST Włókniarz Chełmża – 7 medali (2-4-1) i MKS Czechowice-Dziedzice – 5 medali (1-2-2).
Kajakarki chełmżyńskiego Włókniarza sprawiły na tych mistrzostwach kilka niespodzianek i zapisały się złotymi zgłoskami w 80-letniej historii klubu. Po pierwsze Zuzanna Błażejczak/Zofia Więcławska/Maja Łuczak i Natalia Skowrońska startując w osadzie K4 500 m wywalczyły złoto i to nie byle jakie – pierwsze w historii klubu, po drugie w ostatnim dniu zawodów Zuzanna Błażejczak została został mistrzynią Polski w K1 na 5000 m, po trzecie Zuzanna Błażejczak i Maja Łuczak w konkurencji K2 500 m zdobyły srebrny medal, co jest pierwszym medalem w historii klubu zdobytym w konkurencji olimpijskiej. Wspomniane zawodniczki zostały także mistrzyniami Polski w K2 na 200 m – ten wyścig miał dramatyczny przebieg, o złotym medalu zadecydowała… jedna tysięczna sekundy. Fantastycznie dla kajakarek z Chełmży ułożył się wyścig na 5000 m – oprócz Błażejczak na drugim stopniu podium stanęła Maja Łuczak, na trzecim Natalia Skowrońska. Srebrny medal wywalczyli też kajakarze Włókniarza – Bartosz Grabowski i Antoni Łapczyński w K2 na 200 metrów.
Zuzanna Błażejczak zdobywając złoto na 5000 m zapewniła sobie prawo startu na seniorskich Mistrzostwach Świata w Poznaniu (sierpień), co będzie jej debiutem na imprezie tej rangi, ale wcześniej czekają ją starty na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w lipcu w Kanadzie. Brawa dla trenera Tomasza Szweda za tak świetny start podopiecznych!
Zawodnicy z MKS Czechowice-Dziedzice zdobyli na mistrzostwach 5 medali. Złoty medal w wyścigu K4 na 500 m wywalczyli Wiktor Leszczyński/Valerii Vichev/Dominik Starowicz/Wojciech Pilarz, którzy zaledwie o 0,02 sekundy wyprzedzili osadę Silvanta Kajak Elbląg. Srebrny medal w K1 na 200 m zdobył Wojciech Pilarz, ten sam zawodnik w parze z Wiktorem Leszczyńskim został wicemistrzem Polski w K2 na 500 m. Brązowy medal w K1 na 500 m zdobył Valerii Vichev.
Przypomnijmy, że seniorskie MP w Bydgoszczy były część kwalifikacji do reprezentacji na MŚ, które już za ponad dwa miesiące odbędą się w Poznaniu (26-30 sierpnia). Warto wybrać się do Poznania. Organizatorzy szykują dla kibiców strefę aktywności kajakowej, w której zainteresowani będą mogli sprawdzić się w kajakach, a osoby z niepełnosprawnościami w parakajaku. Podczas imprezy pojawi się również Centralny Wojskowy Zespół Sportowy. Miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć z bliska żołnierski osprzęt czy posmakować tradycyjnej, wojskowej grochówki. Częścią inauguracji MŚ będzie występ Dawida Kwiatkowskiego. Koncert muzyka, zaplanowany nad Maltą, na Polanie Harcerza odbędzie się w ramach cyklu NaFalach, jednego z najbardziej lubianych letnich cykli koncertowych w Poznaniu, a wejście będzie bezpłatne. W trakcie mistrzostw zapowiadany jest również występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą płk Mariusza Dziubka.
Fot PZKaj. Facebook