Małgorzata Myjak złoto, Monika Marach i Michał Jaworski srebro, Wiktoria Grochowska i Szymon Ziółkowski brąz na ME U15 i U17 w podnoszeniu ciężarów

W dniach 7-14 grudnia w Ejlacie (Izrael) odbyły się Mistrzostwa Europy U15 i U17 w podnoszeniu ciężarów. Nasza reprezentacja liczyła łącznie 32 zawodników, w tym 30 z klubów Zrzeszenia LZS. W kategorii U15 startowało 10 dziewcząt i 8 chłopców, w kategorii U17 odpowiednio — 6 i 8.

Już na początku mistrzostw złoty medal U15 w kat. 55 kg wywalczyła młodziutka sztangistka klubu Nowosądeczanin Powroźnik Małgorzata Myjak. Podopieczna trenerki Moniki Grzesiak uzyskała w dwuboju 163 kg — ustanowiła również 4 rekordy Europy oraz 5 rekordów Polski. W ubiegłym roku Myjak wywalczyła brązowy medal w kat. 48 kg. Wicemistrzynią Europy U15 w kat. 64 kg została Monika Marach (MGLKS Tarpan Mrocza) — w ubiegłym roku wywalczyła złoty medal w kat. 58 kg. Druga z naszych zawodniczek w tej wadze — Martyna Dołęga (WLKS Siedlce Nowe Iganie) zajęła szóste miejsce. Srebrny medal U15 w kat. 81 kg wywalczył zawodnik TS Nida Nidzica Michał Jaworski, który w dwuboju uzyskał 250 kg i 5 razy poprawiał rekord Polski. Brązowy medal U15 w kat. +81 kg zdobyła Wiktoria Grochowska z CLKS Mazovia Ciechanów ustanawiając nowy rekord kraju. Również brązowy medal w kat 102 kg U15 wywalczył jej kolega klubowy Szymon Ziółkowski.

Z pozostałych naszych reprezentantów najlepsze miejsca wywalczyli: w kat. 45 kg U17 Klaudia Celińska-Mysław (WLKS Siedlce) i Patryk Barański (LKS Dobryszyce) kat. 73 kg U17 — czwarte; w kat. 45 kg U15 Zofia Berlińska (LSSS Start Maków Mazowiecki), w kat. 45 kg U15 Oliwia Drzazga (MULKS Radomsko), Monika Szymanek (LKS Dobryszyce) w kat 55 kg U17 — wszyscy piąte miejsca.

W ubiegłym roku w Mediolanie nasi zawodnicy zdobyli 12 medali — 2 złote, 3 srebrne i 7 brązowych. Z ubiegłorocznych medalistów, którzy startowali także w tym roku swoich aspiracji medalowych nie potwierdzili: Maria Połka (KS Promień Opalenica), która w kat. 53 kg zdobyła srebro — w Ejlacie w kat. 59 kg U17 była ósma, Miłosz Średziński (LKS Horyzont Mełno) brązowy medalista w kat. 85 kg, w Ejlacie startował w kat. 96 kg i zajął miejsce poza „10”, Roksana Bukarz (GKS Andaluzja Transbed Piekary Śląskie) brązowy medal w kat. 63 kg, w Ejlacie w kat. 59 kg zajęła 7 miejsce.