15 medali wywalczyli zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia na Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich Seniorów i Młodzieżowców

W dniach 22-24 stycznia w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich Seniorów i Młodzieżowców. Zawodnicy i zawodniczki walczyli o medale w team sprintach (styl klasyczny) oraz w biegach na dystansach. Na starcie stanęła prawie cała czołówka krajowa, zabrakło jedynie kadry kobiet, która w tym samym czasie startowała w Pucharze Świata w Lahti. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli na tych mistrzostwach łącznie 15 medali — 5 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych.

W pierwszym dniu rywalizacji świetnie spisały się zawodniczki z klubów naszego Zrzeszenia, które w team sprintach zajęły całe podium — złoty medal wywalczyły Weronika Mikołajczyk i Magdalena Kobielusz z SS-LZS Sokół Szczyrk, srebrny reprezentantki MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski Karolina Kuć i Anna Berezecka, a na trzeciej pozycji uplasował się drugi zespół Szczyrku Aleksandra Mikołajczyk i Kliś Lena. Startowało 7 teamów.

Wśród mężczyzn rywalizowało 11 zespołów. Wygrał team KS AZS AWF Katowice — Dominik i Kamil Bury. Srebrny medal wywalczyli zawodnicy z klubu Zrzeszenia LZS, UKS Regle Kościelisko Robert Bugara i Sebastian Bryja, którzy przegrali złoty medal o 0,7 sekundy. Na miejscu trzecim zameldowali się zawodnicy reprezentujący również nasz klub NKS Trójwieś Beskidzka Łukasz Gazurek i Mateusz Haratyk.

Warto jeszcze zaznaczyć, że najwięcej teamów pochodziło z województwa śląskiego, aż siedem, 4 z Mazowsza, 3 z Podkarpacia i po jednym z Dolnego Śląska, Lubelszczyzny i Małopolski.

Drugiego dnia mistrzostw odbyły się biegi kobiet nas 5 km i mężczyzn nas 10 km stylem dowolnym. Mistrzynią Polski seniorek nas 5 km została Eliza Rucka z KS AZS AWF Katowice, wicemistrzynią Hanna Popko z klubu Zrzeszenia LZS UKS Hubal Białystok, brązowy medal wywalczyła Magdalena Kobielusz z SS-LZS Sokół Szczyrk, która zdobyła także srebrny medal w kategorii młodzieżowców. Wśród mężczyzn w biegu na 10 km wszystkie medale zdobyli zawodnicy z KS AZS AWF Katowice — w kolejności: Dominik Bury, Kamil Bury, Kacper Antolec. Najlepszym zawodnikiem z klubów Zrzeszenia LZS był Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko, który zajął czwarte miejsce. Złoty medal wśród młodzieżowców w tej konkurencji wywalczył Mateusz Haratyk z NKS Trójwieś Beskidzka (piąty wśród seniorów).

W ostatnim dniu Mistrzostw Polski, zawodnicy rywalizowali na dystansach stylem klasycznym. 15 km najszybciej pokonał Dominik Bury. Na drugim miejscu ze stratą 38. sekund linię mety przekroczył jego brat Kamil Bury — obaj KS AZS AWF Katowice. Na najniższym stopniu podium stanął Mateusz Haratyk z NKS Trójwieś Beskidzka, który zdobył także złoty medal wśród młodzieżowców. Wśród kobiet, które rywalizowały nas 10 km dwa medale zdobyły zawodniczki z naszych klubów — najlepsza była Magdalena Kobielusz z SS-R LZS Sokoł Szczyrk, która wywalczyła również złoty medal wśród młodzieżowców, na miejscu drugim ze stratą 11. sekund przybiegła Zuzanna Fujak z NKS Trójwieś Beskidzka, na miejscu trzecim, co było małą niespodzianką, Andżelika Szyszka z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. Brązowy medal wśród młodzieżowców zdobyła Iwona Piekarz z LKS Markam Wiśniowa-Osieczany.

W tym samym czasie co mistrzostwa odbywała się także III edycja Pucharu Grupy Azoty w biegach na dystansach w kategoriach wiekowych: dziewczęta i chłopcy, młodziczki i młodzicy, juniorki młodsze i juniorzy młodsi, juniorki i juniorzy, czyli startowała większość zawodników i zawodniczek, którzy w klubach z całej Polski uprawiają biegi narciarskie. I tu też mamy dobre wieści — młodzi biegacze i biegaczki z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli w tych zawodach cały wór medali — łącznie 37medali na 48 możliwych do zdobycia. Cieszy również to, że w biegach, szczególnie tych młodszych roczników, startowało od 40 do ponad 50 zawodników. Może „z tej mąki będzie chleb”?

Na zdjęciu Magdalena Kobielusz, Zuzanna Fujak i Andżelika Szyszka — medalistki na 10 km stylem klasycznym. Fot. PZN Facebook