XXI Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS Juniorów i Młodzików w kajakarstwie — Wolsztyn 2021

W dniach 17-18 września na Jeziorze Wolsztyńskim odbyły się XXI Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS Juniorów i Młodzików w kajakarstwie. Do Wolsztyna przyjechało 294 zawodników z 15 klubów, z czego 70 osób z 7 klubów to reprezentanci Ludowych Zespołach Sportowych. Regaty rozpoczęły się odprawą techniczną po, której wszyscy przeszli na wolsztyńskie molo, na którym odbyło się uroczyste otwarcie mistrzostw. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: olimpijczycy — Beata Sokołowska, Andrzej Klimaszewski, Ryszard Oborski oraz Jacek Skrobisz — Starosta Wolsztyński, Wojciech Lis — Burmistrz Wolsztyna, Krzysztof Piasek — Sekretarz Rady Głównej KZ LZS, który dokonał oficjalnego otwarcia mistrzostw, Ireneusz Pracharczyk — Prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego. Ponadto gościem zawodów był Jarosław Pieczuro, członek zarządu firmy farmaceutycznej Biofarm, wspierającej ponad 3000 młodych polskich zawodników z 35 klubów, uprawiających sport w 10 dyscyplinach sportowych, w tym kajakarzy UMKS „Zryw” Wolsztyn, jednego z organizatorów mistrzostw.

Pogoda nie rozpieszczała uczestników regat — od rana padał deszcz, a temperatura wahała się w granicach 12-14° C. Pomimo trudnych warunków pogodowych zawody udało się przeprowadzić zgodnie z zaplanowanym programem minutowym.

Rozegrano 30 wyścigów w 4 kategoriach wiekowych. Klasyfikację klubową Mistrzostw KZ LZS wygrał UMKS Zryw Wolsztyn przed UKS Copal Trzcianka i LKK Hubertus Biały Bór, kolejne miejsca zajęli: UKS Błyskawica Rokietnica, MOSW Choszczno, UKS Zalew Jerzykowo i UKS Dojlidy Białystok. Klasyfikację wojewódzką wielkopolskie przed zachodniopomorskim i podlaskim.

Klasyfikację klubową Regat Dzieci o Puchar Ziemi Wolsztyńskiej wygrał G’Power Gorzów przed UMKS Zryw Wolsztyn i UKS Zalew Jerzykowo (startowało 12 klubów).

Organizatorami mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Wolsztnie i UMKS Zryw Wolsztyn. Partnerami Burmistrz Wolsztyna i Powiat Wolsztyński. Zawody zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Mistrzem Zrzeszenia LZS w K-1 1000 m juniorów młodszych został Kacper Jastrząb z UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzem jego kolega klubowy Filip Kujawa, brązowy medal zdobył Nikodem Rzepczyński z UKS Błyskawica Rokietnica. Wyścig ten wygrał Kajetan Różański z Orła Wałcz. Wśród młodzików w tej konkurencji mistrzem LZS został Mateusz Nieborak UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzem jego kolega klubowy Jan Myssak, brązowy medal zdobył Mikołaj Gałczyński LLK Hubertus Biały Bór. Wyścig ten wygrał Mateusz Kubalski z G’Power Gorzów. Wśród juniorów mistrzem Zrzeszenia został Krzysztof Jokiel UMKS Zryw Wolsztyn — on też wygrał wyścig, wicemistrzem Filip Wiśniewski UKS Copal Trzcianka, brązowy medal wywalczył Patryk Tomaszewski UMKS Zryw Wolsztyn. Mistrzynią Zrzeszenia młodziczek w K-1 1000 m została Barbara Jokiel UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzynią Łucja Kłobus UKS Zalew Jerzykowo, brązowy medal zdobyła Nikola Orzeł LLK Hubertus Biały Bór. Wyścig wygrała Maja Kędziora G’Power Gorzów.

Mistrzyniami Zrzeszenia w K-2 1000 m juniorek młodszych zostały Zofia Hofman i Justyna Matysiak UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzyniami Martyna Koniuszy i Zuzanna Soboń UKS Copal Trzcianka. Wyścig ten wygrały zawodniczki G’Power Gorzów. Mistrzami Zrzeszenia w K-2 1000 m młodzików zostali Mateusz Nieborak i Mateusz Majza UMKS Zryw Wolsztyn — oni też wygrali wyścig, wicemistrzami ich koledzy klubowi Mikołaj Kaźmierczak i Jan Myssak, brązowy medal zdobyli Mikołaj Gałczyński i Kwaśniewski-Droździe. Mistrzynią Zrzeszenia K-1 1000 m młodziczek (rocznik 2008) została Natalia Szczepaniak UMKS Zryw Wolsztyn — on też wygrała ten wyścig, wicemistrzynią Maria Wasilewska MOSW Choszczno, brązowy medal wywalczyła Oliwia Sokólska LKK Hubertus Biały Bór. W K-2 1000 m juniorów młodszych mistrzami LZS zostali Kacper Jastrząb i Filip Kujawa UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzami Franciszek Kupczyk i Nikodem Rzepczyński UKS Błyskawica Rokietnica. W C-1 1000 m juniorów młodszych mistrzem Zrzeszenia został Maciej Suprun UKS Dojlidy Białystok. W K-2 1000 m młodziczek mistrzyniami Zrzeszenia zostały Barbara Jokiel i Natalia Szczepaniak UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzyniami Zofia Jędroszkowiak i Łucja Kłobus UKS Zalew Jerzykowo, brązowy medal zdobyły Nikola Orzeł i Kaja Szamocka LLK Hubertus Biały Bór. Mistrzem w K-1 1000 m młodzików (rocz. 2008) został Mikołaj Kaźmierczak UMKS Zryw Wolsztyn — on także wygrał ten wyścig, wicemistrzem jego kolega klubowy Mateusz Majza, brązowy medal zdobył Wiktor Klimkiewicz UKS Zalew Jerzykowo. Mistrzami Zrzeszenia w K-2 1000 m juniorów zostali Krzysztof Jokiel i Patryk Tomaszewski UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzami Adam Moroz i Filip Wiśniewski UKS Copal Trzcianka, brązowy medal wywalczyli Szymon Drozdowski i Szymon Hadbas UKS Błyskawica Rokietnica. Mistrzynią Zrzeszenia w K-1 1000 m juniorek młodszych została Zofia Hofman UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzynią Martyna Koniuszy UKS Copal Trzcianka, brązowy medal zdobyła Justyna Matysiak UMKS Zryw Wolsztyn.

W pozostałych wyścigach zwyciężyli: C-1 1000 m młodziczek — Amelia Sołtyńska Posania Poznań; K-1 1000 m chłopców (rocznik 2009) — Maciej Bargiel G’Power Gorzów; K-1 1000 m dziewcząt — Kinga Chojnacka UMKS Zryw Wolsztyn; K-1 1000 m chłopców (rocznik 2010) — Nikodem Bordun Hubertus Biały Bór; C-2 1000 m młodzików — Kacper Stanek i Alex Wilga Warta Poznań; C-1 1000 m chłopców (rocznik 2009) — Maciej Falbagowski KKS Nowa Sól; K-1 1000 dziewcząt (rocz. 2010) — Izabela Stankiewicz Admira Gorzów Wlkp.; K1-500 m dziewcząt (11-13 lat) — Shila Darmetko UKS Zalew Jerzykowo; K-2 500 m dziewczęta (9-10 lat) — Kinga Chojnacka i Zuzanna Tomys UMKS Zryw Wolsztyn; C-1 500 m dziewcząt (9-10 lat) — Sandra Nowak Warta Poznań; K-1 500 m chłopców (11-12 lat) — Jakub Gaber G’Power Gorzów; K-2 500 m chłopców (9-10 lat) — Maciej Bargiel i Bartosz Kulpa G’Power Gorzów; C-2 500 m chłopców (9-10 lat) — Wojciech Miśkiewicz i Kacper Ratajczak Posania Poznań; K-1 200 m dziewcząt (10-13 lat) — Gabryela Kołpaczek KKS Nowa Sól; K-1 200 m chłopców (11-13 lat) — Nikodem Zamirowski G’Power Gorzów.

Organizatorzy regat dołożyli wszelkich starań by profesjonalnie przygotować i przeprowadzić zawody. Fakt ich dobrej organizacji potwierdzili w swych końcowych wystąpieniach: Zofia Nowak — sędzia główny zawodów oraz Ireneusz Pracharczyk prezes WZKaj. Bardzo dobrze oceniono przygotowanie stanowisk sędziowskich oraz rozstawienie załóg ratowniczych, którzy w razie potrzeby bardzo szybko docierali do zawodników potrzebujących pomocy.