Skip to main content

44 medale zawodników z klubów Zrzeszenia na PZLA Mistrzostwa Polski U16 — Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego

W dniach 25-26 września w Karpaczu na Stadionie im. Ireny Szewińskiej odbyły się PZLA Mistrzostwa Polski U16 — Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego. Startowało kilkuset młodych lekkoatletów. Medale zdobyli zawodnicy z 50 klubów (w tym z 24 klubów Zrzeszenia). Punktację medalową wygrały KS Stal LA Ostrów Wlkp. i LKS Vectra Włocławek zdobywając po 5 medali, w pierwszej „10” znalazły się jeszcze trzy klubu Zrzeszenia — LKS Górnik Wałbrzych szóste miejsce, MULKS Juvenia Głuchołazy siódme, AML Słupsk dziesiąte. W sumie zawodnicy z klubów Krajowego Zrzeszenia LZS zdobyli 44 medale — 16 złotych, 13 srebrnych i 15 brązowych. Mamy nadzieję, że większość z tych młodych sportowców podnosić będzie swój poziom wyszkolenia i kontynuować karierę sportową — to przecież przyszłość naszej lekkoatletyki.

Przedstawmy naszych medalistów. W biegu na 100 m już w eliminacjach zaimponowała Maja Woźniak z LKS Vectra Włocławek, która czasem 11.97 wyrównała 10-letni nieoficjalny rekord Polski młodziczek należący do Ewy Swobody. W finale przeciwny wiatr utrudnił zawodniczce z Włocławka ponowne złamanie bariery 12 sekund. Wygrała z czasem 12.15. Mistrzem Polski w biegu na 100 m został Tomasz Bajraszewski — sprinter LKS Vectra Włocławek, który czasem 10.89 poprawił rekord życiowy. Z najlepszymi rezultatami w karierze start w mistrzostwach zakończyli także drugi na mecie Sebastian Libura (10.96) z LKS Pogórze Skoczów oraz trzeci Adrian Lepionka (11.02) z KS Agros Zamość.

Bieg na 80 metrów przez płotki dziewcząt wygrała Amelia Kielar z LKS Górnik Wałbrzych, która poprawiła rekord Polski uzyskując 11.39. Brązowy medal zdobyła Zofia Domańska z UKS Przełaj Żerków. W biegu chłopców na 110 ppł zdecydowane zwycięstwo odniósł lider krajowych tabel Jakub Zachara z MULKS Juvenia Głuchołazy. W świetnym stylu po złoto i rekord Polski pobiegła 300 m przez płotki Wiktoria Gadajska. Zawodniczka RLTL Optima Radom zdecydowanie wyprzedziła rywalki i wygrała z czasem 43.17. Na tym samym dystansie u chłopców niespodziewanie po mistrzostwo Polski sięgnął Jakub Zachara z MULKS Juvenia Głuchołazy, który pierwszy raz w karierze pobiegł 300 metrów przez płotki w czasie poniżej 40 sekund. Srebrny medal zdobył Jakub Dobkowski UKS MOSiR Działdowo, brązowy Mikołaj Ronczewski z WLKS Wrocław.

W biegu na 600 m brązowy medal zdobyła, z rekordem życiowy, Jagoda Bochenek z MKS-MOSM Bytom. W biegu na tym dystansie chłopców brązowy medal na 600 m zdobył Oliwer Kamiński z PLKS Gwda Piła. W biegu na 2000 m wicemistrzynią Polski została Eliza Galińska z UKS Filipides Teresin, obrończynię tytułu pokonała liderka tabel Kaja Kulik SKLA Sopot. Wicemistrzem Polski na tym dystansie został kolega klubowy Elizy, Mikołaj Olejnik, który ustanowił nowy rekord życiowy. W biegu na 1000 m z przeszkodami złoty medal zdobyła Lena Pajęcka z WLKS Wrocław, brązowy Weronika Kunicka LUKS Start Nakło. Wśród chłopców w tej konkurencji wicemistrzem kraju został Aleksander Nurkowski z LKS Jantar Ustka.

Wywalczony przed rokiem w Słupsku tytuł mistrzyni Polski obroniła w skoku w dal Olga Szlachta z KS Stal LA Ostrów Wlkp. W wieloskoku chłopców wicemistrzem Polski został Szymon Jańczak, brązowy medal wywalczył Bartosz Opielewicz — obaj są zawodnikami KS Stal LA Ostrów Wlkp. W wieloskoku dziewcząt tytuł mistrzowski obroniła Olga Szlachta z KS Stal LA Ostrów Wlkp. — ustanowiła rekord Polski. Srebrny medal zdobyła Maja Murach z UKS Atos Woźnice, która pobiła rekord życiowy. Brązowy medal w skoku wzwyż dziewcząt wywalczyła Milena Patejuk z AML Słupsk.

W pchnięciu kulą chłopców wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów — złoty Kacper Kuczaj LKS Górnik Wałbrzych, srebrny Mateusz Chodakowski KS Podlasie Białystok, brązowy Dominik Armstrong LKS Ziemi Puckiej Puck. W pchnięciu kulą dziewcząt srebrny i brązowy medal zdobyły zawodniczki z naszych klubów — srebrny Melisa Gładkowska z AML Słupsk, brązowy Patrycji Ligman z LKS Lubawa. Obie uzyskały ten sam wynik, o kolorze medalu zadecydowały drugie próby. Brązowy medal w rzucie dyskiem zdobyła Wiktoria Nowacka z LKS Górnik Wałbrzych, bijąc rekord życiowy. W rzucie dyskiem chłopców mistrzem Polski został Hubert Trościanka z ULKS Uczniak Szprotawa, podopieczny trenera Zygmunta Szwarca (ileż to on wychował już medalistów kraju!). Brązowy medal zdobył Szymon Złotowski z MLKS Nadwiślanin Chełmno. W rzucie oszczepem dwa medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów — srebrny Szymon Złotowski z MLKS Nadwiślanin Chełmno, brązowy Hubert Trościanka z ULKS Uczniak Szprotawa. Mistrzem kraju został kontynuujący tradycje rodzinne Roch Krukowski z Warszawianki, brat Marcina Krukowskiego. W rzucie oszczepem mistrzynią Polski został Małgorzata Miedziewska z AML Słupsk. Zdecydowane zwycięstwo w rzucie młotem odniosła Aneta Orzechowska z LKS Vectra Włocławek — złoto okrasiła rekordem życiowym. Drugie miejsce zajęła Weronika Lisiecka z LUKS Start Nakło. Mistrzem Polski w tej konkurencji wśród chłopców został Wiktor Kruszwic z MUKS Park Zduńska Wola, brązowy medal zdobył, bijąc rekord życiowy, Maciej Spryszyński z LKS Vectra Włocławek.

W chodzie na 3000 metrów dziewcząt zdecydowane zwycięstwo odniosła Paulina Tomaszewska z UKS 12 Kalisz, która przed rokiem była druga. Srebrny medal wywalczyła Martyna Śledzińska z UKS Przełaj Żerków. Brązowy medal w chodzie na 5000 m chłopców wywalczył Mateusz Margiel z MLKS Nadwiślanin Chełmno. Mistrzami Polski w sztafecie 4×100 m zostali sprinterzy KS Stal LA Ostrów Wielkopolski. Srebrne medale wśród dziewcząt wywalczyły sprinterki LKS Vectra Włocławek.

Opracowała Iwona Derlatka. Fot. PZLA Facebook. Na zdjęciu Wiktoria Gadajska z RLTL Optima Radom