Skip to main content

Magomedmurad Gadżijew mistrzem świata w zapasach w stylu wolnym – pierwszym w historii naszych zapasów

Na odbywających się w Oslo Mistrzostwach Świata w Zapasach złoty medal w stylu wolnym w kategorii 70 kg wywalczył Magomedmurad Gadżijew, zawodnik naszego klubu AKS Piotrków Trybunalski. Do tej pory w historii MŚ w stylu wolnym Polska wywalczyła 14 medali. Było to siedem srebrnych i siedem brązowych krążków. Teraz Gadżijew dopisał do tej statystki pierwsze złoto. W półfinale 33-letni zawodnik pokonał ósmego zawodnika igrzysk olimpijskich w Tokio Tyrana Bajramowa z Azerbejdżanu 4:2. W finale wygrał z Ernazarem Akmatalijewem z Kirgizji 2:1. W swoim dorobku Gadżijew miał już srebrny medal zdobyty w Paryżu w 2017 roku oraz brązowy w Nur-Sułtan w 2019 roku. W kolekcji ma także pięć medali mistrzostw Europy: dwa złote (Rzym 2020 i Ryga 2016), dwa srebrne (Nowy Sad 2017 oraz Kaspijsk 2018) i jeden brązowy (Bukareszt 2019). W 2020 roku triumfował w zawodach Pucharu Świata w Belgradzie, zorganizowanych zamiast odwołanych z powodu pandemii mistrzostw świata.

– Jestem ogromnie szczęśliwy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierają i dopingują, bo ten medal to także ich zasługa. Po nieudanym starcie na igrzyskach olimpijskich chciałem pokazać, że nadal stać mnie na bardzo dobre wyniki. W takim sezonie jak ten, trudno jest dwa razy przygotować wysoką formę, ale dzięki trenerom i pozostałym osobom zaangażowanym w moje przygotowania, udało się tego dokonać – mówił po finałowej walce Magomedmurad Gadżijew.

To jedyny medal wolniaków na mistrzostwach w Oslo, bo zakończyli oni 5 października swoje zmagania. O medale w walczą jeszcze kobiety, a wkrótce na matach pojawią specjaliści stylu klasycznego.

Z pozostałych polskich zawodników Eduard Grigoriev (kat. 61 kg) z LKS Mazowsze Teresin odpadł w ćwierćfinale, Krzysztof Bieńkowski (65 kg) z AKS Białogard zajął 5 miejsce przegrywając walkę o brązowy medal z Kirgizem, Kamil Rybicki w (74 kg) LKS Mazowsze Teresin przegrał w kwalifikacjach, podobnie Sebastian Jezierzański (86 kg) LKS Dąb Brzeźnica, Zbigniew Baranowski (92 kg) AKS Białogard odpadł w ćwierćfinale, Radosław Baran (97 kg) WKS Grunwald Poznań w 1/8 finału podobnie Robert Baran (125 kg) LKS Ceramik Krotoszyn.

Fot. PZZ Facebook