Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Przełajowym — Szczekociny 2021

Trasę zlokalizowaną na terenie parkowo-pałacowym w Szczekocinach zna doskonale większość kolarzy przełajowych. Już wielokrotnie odbywały się tu Mistrzostwa Polski — ostatnie w ubiegłym roku. W tym roku, 14 listopada, odbyły się tu Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS — o tytuły walczyli juniorzy młodsi, juniorzy i orlicy (kobiety i mężczyźni), młodzicy zaś rywalizowali o Naramiennik Przewodniczącego KZ LZS. Nasze mistrzostwa odbyły się razem z XXV Międzynarodowym Wyścigiem w Kolarstwie Przełajowym — Memoriał Trenera Edwarda Pelki, kolarze walczyli też o Puchar Burmistrza MiG Szczekociny Jacka Lipy oraz Puchar Starosty Zawierciańskiego Gabriela Dorsa. Startowało ponad 200 zawodniczek i zawodników w kategorii od żaka do mastersa. Zawody zostały świetnie zorganizowane, na przygotowanie trasy zużyto 5000 m siatki i 800 palików, wzdłuż całej trasy ustawione sporo flag LZS – wszystko to było zasługą dyrektora mistrzostw Dariusza Skorupy.

Organizatorem tych połączonych imprez kolarskich byli: Miasto i Gmina Szczekociny, MGOKiS Szczekociny i nasz klub MGLKS „Olimpijczyk” Szczekociny, współorganizatorami: Krajowe Zrzeszenie LZS i Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Krajowe Zrzeszenie LZS na imprezie reprezentował Marek Mazur, wiceprzewodniczący RG KZ LZS. Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS zostały dofinansowane przez Ministerstwo Sportu.

Wśród młodzików, którzy rywalizowali o Naramiennik Przewodniczącego KZ LZS najlepszy był Jan Kupras z KLKS Azalia Brzóza Królewska, drugie miejsce zajął Łukasz Rutkowski UKS Avatar, trzecie Igor Juszczak z UKS Koźminianka Koźminek. Chłopcy ścigali się na dystansie 8,4 km. Młodziczki rywalizowały na nieco krótszej trasie — 5,6 km. „Naramiennik” zdobyła Maria Okrucińska z UKS Copernicus CCC/SMS Toruń, druga była Agata Sekta UKS Avatar, trzecia Kinga Słomka Stowarzyszenie Kolarskie Mikołów.

Mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS wśród juniorów młodszych został Oskar Maśka z MGLKS Olimpijczyk Szczekociny, wicemistrzem Bartosz Łyżwa UKS Avatar, brązowy medal wywalczył Jeremiasz Twardosz UKKS Imielin Team. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 14 km. Juniorki młodsze miały do pokonania 8,6 km. Złoty medal zdobyła Aleksandra Stawiraj z UKS Koźminianka Koźminek, srebrny Milena Tarasiewicz, brązowy Zuzanna Marecka — obie UKS Wygoda Białystok. Wśród juniorek mistrzynią Zrzeszenia została Karolina Karpińska MLKS Baszta Bytów, wicemistrzynią Łucja Szramowska UKS Avatar, brązowy medal zdobyła Julia Gajdzik Stowarzyszenie Kolarskie Mikołów. Wśród juniorów triumfował Brajan Świder KS Luboń Skomielna Biała, drugie miejsce zajął Kacper Krupa MGLKS Olimpijczyk Szczekociny, trzecie Mikołaj Kubica UKS Koźminianka Koźminek.

Mistrzynią Zrzeszenia w kategorii orliczka została Julia Zięba LKK LUKS Sławno, wicemistrzynią Wiktoria Gładosz KKS Gostyń. Wśród orlików mistrzem został Patryk Janiszewski MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy, wicemistrzem Konrad Panglisz UKS Wygoda Białystok, brązowy medal zdobył Kacper Maciejuk KS Pogoń Mostostal Puławy.