Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych — Żerków 2022

Żerków gościł Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych po raz dziesiąty z rzędu Tym razem odbyły się one w dniach 4-5 marca. O tytuły mistrzów Zrzeszenia LZS walczyli zawodnicy w kategoriach: młodziczka/młodzik, juniorka młodsza/ junior młodszy, juniorka/junior oraz młodzieżowcy — kobiety i mężczyźni. Jak zwykle trasy przygotowane przez organizatorów były trudne, pogoda dopisała — było słonecznie, choć zimno — frekwencja również. W mistrzostwach startowało 348 zawodników z 55 klubów reprezentujących 12 województw. Klasyfikację klubową wygrał ULKS Talex Borzytuchom przed UKS Filipides Teresin i WMLKS Pomorze Stargard. Klasyfikację wojewódzką pomorskie przed mazowieckim i wielkopolskim.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS oraz jako organizator bezpośredni Wielkopolskie Zrzeszenie LZS przy współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Żerków, UKS Przełaj Żerków oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zanim zawodnicy wyruszyli na trasę odbyła się uroczystość otwarcia mistrzostw, w której udział wzięli m.in: poseł Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS, członkowie Rady Głównej KZ LZS — Jan Zalewski i wiceprzewodniczący Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS Tomasz Paciejewski. Oficjalnego otwarcia mistrzostw dokonał Krzysztof Piasek wiceprezes Krajowego Zrzeszenia LZS.

W kategorii młodziczka startowały 62 zawodniczki. Rywalizowały na dystansie 1500 metrów. Mistrzynią Zrzeszenia została Oksana Pestka z AML Słupsk, wicemistrzynią Julia Giejbatow z UKS Filipides Teresin (w ubiegłym roku wygrała bieg dzieci), brązowy medal wywalczyła Amelia Tyczyńska z UKS Achilles Leszno. Na starcie biegu młodzików na 2000 m pojawiło się 60 młodych biegaczy. Mistrzem Zrzeszenia został Mikołaj Olejnik z UKS Filipides Teresin, wicemistrzem Aleksander Dziemiańczyk z KS Parkiet Hajnówka, brązowy medal wywalczył Dawid Kalinowski z WMLKS Pomorze Stargard.

Juniorki młodsze rywalizowały również na dystansie 2000 m, było ich 35. Walkę o złoty medal i tytuł mistrzyni Zrzeszenia stoczyły dwie zawodniczki UKS Filipides Teresin — w efekcie złoto wywalczyła Eliza Galińska (złota medalistka i rekordzistka Polski na 2000 m U16) a srebro Lena Suchowlak (trzykrotna mistrzyni Polski na 600 m, ubiegłoroczna wicemistrzyni Zrzeszenia), brązowy medal zdobyła Klaudia Marciszewska z KS Podlasie Białystok. Juniorzy młodsi rywalizowali na dystansie 3000 m, startowało ich 53. Mistrzem Zrzeszenia został Kuba Gajda z MLUKS Triathlon Koło (obronił tytuł z ubiegłego roku), wicemistrzem Maciej Janta z ULKS Talex Borzytuchom, brązowy medal wywalczył Wojciech Kozłowski LKS Orkan Ostrzeszów.

O tytuł mistrzyni Zrzeszenia wśród juniorek walczyło 21 biegaczek. Rywalizowały na dystansie 2000 metrów. Złoty medal wywalczyła Katarzyna Napiórkowska z LKS Maków Mazowiecki (w ubiegłym roku zdobyła złoto jako juniorka młodsza), srebrny medal zdobyła Regina Piechowska z ULKS Talex Borzytuchom (obroniła srebro z ubiegłego roku), brązowy Małgorzata Karpiuk z KS Podlasie Białystok (w ubiegłym roku było złoto). Wśród 28 juniorów, którzy rywalizowali na dystansie 4000 metrów najlepszy okazał się Dawid Janta z ULKS Talex Borzytuchom (w ubiegłym roku trzeci), srebrny medal wywalczył Kacper Adamczak z KS Stal LA Ostrów Wlkp. (obronił srebro z ubiegłego roku), brązowy Michała Gajda WMLKS Pomorze Stargard.

Jak zwykle najmniej zawodników i zawodniczek zgromadziły biegi młodzieżowców. Wśród kobiet startowały 3 biegaczki, wśród mężczyzn 6 biegaczy. Młodzieżówki rywalizowały na dystansie 3000 metrów. Złoty medal zdobyła Milena Gierach z LKS Omega Kleszczów, srebrny Wiktoria Metlicka ULKS Talex Borzytuchom, brązowy Kamila Pawłowska GKS Zamek Kurzętnik. Młodzieżowcy mieli do przebiegnięcia 4000 m. Mistrzem Zrzeszenia został Adam Ochnik z KS Polonia Pasłęk (w ubiegłym roku jako junior wywalczył złoto), wicemistrzem Piotr Brudło z WMLKS Pomorze Stargard, brązowy medal wywalczył Patryk Abel z AML Słupsk.

Tradycją już jest, że podczas mistrzostw odbywają się także biegi dzieci. 48 dziewczynek rywalizowało na dystansie 1000 metrów. Najlepsza okazała się Michalina Metlicka z ULKS Talex Borzytuchom, tuż za nią na metę wbiegła Zuzanna Smolińska z LKS Lubusz Słubice (w ubiegłym roku również była druga), a następnie jej koleżanka klubowa Iga Mizerska. Chłopcy również rywalizowali na dystansie 1000 metrów, było ich 32. Zwyciężył Marcel Maćkowski z UKS Achilles Leszno (w ubiegłym roku też wygrał), drugi był Piotr Maduzia z LMKS Żak Pyrzyce, trzeci Tymon Żyłkiewicz z SL GKS Olsza Olszyna.