
Wiceprezes Rady Ministrów i Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński oraz minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wystosowali do polskiego środowiska sportowego apel w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Chętni do pomocy mogą się zgłaszać do urzędów wojewódzkich, koordynatorów pomocy w urzędach wojewódzkich lub z pośrednictwem strony internetowej https://pomagamukrainie.gov.pl/ W apelu podkreślają, że „w obecnej chwili szczególnie potrzebujemy wolontariuszy do pomocy na dworcach kolejowych i autobusowych, w punktach recepcyjnych, a także w punktach zakwaterowania tymczasowego. Potrzebne są grupy złożone z kilku, kilkunastu osób (np. członków danego klubu, sekcji i ich przyjaciół) z wyznaczonym liderem gotowych podjąć pracę wolontariusza na 6-8 godzin w określonych przez siebie terminach”. Poniżej treść tego apelu.
Apel wiceprezesa Rady Ministrów i Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotra Glińskiego oraz minister sportu i turystyki Kamila Bortniczuka
Szanowni Państwo, Prezesi polskich związków i klubów sportowych,
mija drugi tydzień bohaterskiej walki Ukrainy o wolność. Jest to jednocześnie czas niesłychanego zrywu solidarności polskiego społeczeństwa z uchodźcami z Ukrainy. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, instytucje państwowe, pozarządowe oraz samorządy starają się w tej sytuacji zapewnić warunki systemowej pomocy wszystkim poszkodowanym.
Każdy dzień wojennej agresji Rosji na Ukrainę przynosi tragedię śmierci i cierpienia niewinnych ludzi, co rodzi konieczność niesienia pomocy ofiarom. Masowy napływ uchodźców z Ukrainy spowodował jednocześnie nadzwyczajną ofiarność naszego społeczeństwa oraz zaangażowanie organizacji obywatelskich i wolontariuszy.
Zarówno w województwach przygranicznych, jak też we wszystkich regionach Polski, organizacje i wolontariusze przygotowują i dostarczają codziennie ciepłe posiłki w punktach recepcji, na dworcach i wszędzie tam, gdzie pomoc powinna dotrzeć. Pomagają znaleźć miejsce tymczasowego zamieszkania i zorganizować środki do życia matkom z dziećmi.
Nie wiemy, co będzie dalej, ale musimy być gotowi, że upłynie wiele miesięcy zanim sytuacja na Ukrainie ustabilizuje się i Ukraińcy zaczną wracać do swoich domów. Mówiąc sportowym językiem: musimy być gotowi na maraton, nie tylko na sprint.
Wiemy, że wiele klubów sportowych, indywidualnych osób ze środowiska sportowego jest zaangażowanych w rozmaite formy pomocy uchodźcom wojennym. Dziękujemy za pomoc, zaangażowanie i poświęcenie.
W obecnej chwili jednak szczególnie potrzebujemy wolontariuszy do pomocy na dworcach kolejowych i autobusowych, w punktach recepcyjnych, a także w punktach zakwaterowania tymczasowego. Potrzebne są grupy złożone z kilku, kilkunastu osób (np. członków danego klubu, sekcji i ich przyjaciół) z wyznaczonym liderem gotowych podjąć pracę wolontariusza na 6-8 godzin w określonych przez siebie terminach.
Chętni do pomocy mogą się zgłaszać do urzędów wojewódzkich, koordynatorów pomocy w urzędach wojewódzkich lub z pośrednictwem strony internetowej https://pomagamukrainie.gov.pl/
Zwracamy się z pilną prośbą o rozpowszechnienie wezwania do niesienia pomocy wśród związków sportowych, klubów sportowych, akademii sportowych i indywidualnych sportowców.
Podpisali Piotr Gliński i Kamil Bortniczuk
Jednocześnie informujemy, że od 10 marca działa specjalna infolinia dla sportowców z Ukrainy, którzy są w Polsce lub w drodze do naszego kraju. Infolinia ma być wsparciem w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania i bazy do kontynuacji treningów. Za projekt odpowiada Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Osoby do kontaktu:
Numery telefonów: +48502599202 oraz +48788409431
Olha Zavhorodnya — Koordynatorka Infolinii dla sportowców z Ukrainy, Kierowniczka Departamentu Planowania Kontroli Antydopingowych w Ukraińskiej Agencji Antydopingowej
E-mail: olhazavhorodnya@gmail.com
Daryna Skalatska — Koordynatorka Infolinii dla sportowców z Ukrainy, Naczelniczka Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej w Ministerstwie Młodzieży i Sportu Ukrainy
E-mail: skalatska@gmail.com