E. Ciunek i W. Chołuj — złoto, P. Gil i M. Głodek — srebro i Sz. Szymonowicz — brąz na ME w Zapasach U23

W dniach 7-13 marca w Plovdiv (Bułgaria) odbyły się Mistrzostwa Europy w Zapasach U23. O medale walczyli zawodnicy w stylu klasycznym, wolnym i kobiety. Polska reprezentacja zdobyła w Plovdiv 5 medali — 2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy. Wszystkie medale zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS! 4 medale zdobyły zapaśniczki, jeden zapaśnik w stylu klasycznym. Na ME U23 nasz kraj reprezentowało 8 zapaśniczek (6 z klubów Zrzeszenia), 3 zapaśników w stylu wolnym (wszyscy z klubów Zrzeszenia) i 7 w stylu klasycznym (3 z klubów Zrzeszenia).

Złoty medal wywalczyła Ewelina Ciunek z LKS Orzeł Namysłów, która w finale kategorii 65 kg, po dramatycznym pojedynku pokonała na punkty (14:12) trzecią juniorkę globu, Rumunkę Aminę Capezan. Dla Eweliny jest to już 7 krążek wywalczony na mistrzowskich imprezach. Wcześniej Polka zdobywała medale w grupie kadetek (ME — jeden złoty i dwa srebrne), juniorek (brązowe na MŚ i ME) oraz U23 (brązowy na ME).

Tytuł mistrzyni Europy z zeszłego roku w kat. 72 kg obroniła Wiktoria Chołuj z AKS Białogard, która w finale nie dała najmniejszych szans dwukrotnej medalistce ME juniorek Rumunce Marii Nitu, pewnie zwyciężając przez przewagę techniczną. Warto podkreślić, że Polka w całym turnieju nie straciła żadnego punktu technicznego, co najlepiej świadczy o jej mistrzostwie.

Srebrny medal zdobyła Patrycja Gil z WLKS Siedlce — Nowe Iganie w kat. 57 kg powtarzając sukces z ubiegłego roku.

Magdalena Głodek z KS Bloczek Team Pelplin, startująca w kat. 59 kg, niezbyt dobrze rozpoczęła bułgarski czemiopnat — przegrała z olimpijką z Tokio, reprezentantką Mołdawii Anastassią Nichita. Kolejne walki wygrała i zameldowała się w finale — tu jej rywalką była ponownie… Anastassią Nichita. I niestety Magda ponownie z nią przegrała. Została wicemistrzynią Europy.

Jak startowały pozostałe zawodniczki z naszych klubów? Amanda Tomczyk z MLUKS Karlino w kat. 50 kg przegrała swój pojedynek w repasażach. Karolina Kozłowska z MULKS Junior Dzierżoniów w kat 68 kg przegrała w repasażach z Hiszpanką Martą Navarro. Ponadto Wiktoria Karwowska z AZS AWF Warszawa startująca w kat. 55 kg, odpadła w kwalifikacjach. Paulina Danisz z ZKS Slavia Ruda Śląska przegrała (2:1) walkę o brązowy medal z Francuzką Ameline Douarre.

W stylu klasycznym Szymon Szymonowicz z MKS Cement Gryf Chełm w kat. 87 kg wywalczył brązowy medal. Trzeci zapaśnik ostatnich mistrzostw świata U23 nie zawiódł w Plovdiv i walce o brązowy krążek błyskawicznie rozprawił się z Chorwatem Matej Mandicem, wygrywając przez przewagę techniczną. Gerard Kurniczak z KS Sobieski Poznań w kat. 97 kg w pojedynku repasażowym przegrał (4:2) z reprezentantem Turcji, zaś Aleksander Mielewczyk z GKS Cartusia Kartuzy w kat. 72 kg przegrał z Grekiem swój pojedynek kwalifikacyjny.

W stylu wolnym Szymon Wojtkowski z LKS Ceramik Krotoszyn w kat. 74 kg i Cezary Sadowski MLUKS Karlino w kat. 86 kg ulegli w walkach ćwierćfinałowych tureckim braciom Ciftci — Wojtkowski przegrał po zaciętej i emocjonującej walce 10:7 z Ismetem, a Sadowski 7:1 z Emrem. Piotr Ciurzyński z LKS Mazowsze Teresin w kat 79 kg przegrał w ćwierćfinale z reprezentantem Armenii 10:5.