5 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na Mistrzostwach Europy w Zapasach Seniorów i Seniorek

W dniach 28 marca — 2 kwietnia w Budapeszcie odbyły się Mistrzostwa Europy w Zapasach seniorów i seniorek w stylu wolnym i klasycznym oraz kobiet. Polska reprezentacja wywalczyła na nich 9 medali — 1 srebrny i 8 brązowych. Pięć medali zdobyły zapaśniczki, cztery zapaśnicy stylu wolnego, w stylu klasycznym tym razem bez medali. Z tych 9 medali 5 zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS — wszystkie brązowe.

Wśród kobiet reprezentowało nasz kraj 7 zawodniczek, w tym 2 zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS.

W kat. 53 kg brązowy medal zdobyła  Katarzyna Krawczyk z MKS Cement Gryf Chełm, która po kapitalnej walce pokonała przez przewagę techniczną (14:4) mistrzynię Europy juniorek, reprezentantkę Ukrainy  Liliię Malanchuk. Nasza utytułowana zawodniczka ma więc w swoim dorobku brąz z MŚ oraz 3 brązowe medale ME. W kategorii 57 kg startowała Anhelina Łysak również z MKS Cement Gryf Chełm, która broniła srebrnego medalu z ubiegłego roku. Niestety w walce o brązowy medal niepodziewanie przegrała z Niemką Sandrą Paruszewski i zajęła 5 miejsce.

W wielkim finale kategorii 59 kg Jowita Wrzesień CSiR Zapasy Dąbrowa Górnicza musiała uznać wyższość mistrzyni Europy sprzed dwóch lat, reprezentantki Mołdawii Anastasii Nichita, której uległa po dobrej walce 1:4. To pierwszy medal Jowity w ME.

W kategorii 50 kg brązowy medal wywalczyła Anna Łukasiak z AZS AWF Warszawa, choć na 10 sekund przed końcem w pojedynku był remis ze skazaniem na Azerkę Turkan Nasirową, wtedy Anna wykonała akcję, którą sędziowie ocenili na dwa punkty. Łukasiak obroniła medal wywalczony w ubiegłym roku.

W kategorii 68 kg, mistrzyni Europy U-23 z 2019 roku, Natalia Strzałka ZKS Slavia Ruda Śląska pokonała na punkty (7:4) reprezentantkę Węgier  Noémi Szabados i zdobył brązowy medal — to jej pierwszy medal mistrzostw Starego Kontynentu w kategorii seniorka.

W kategorii 62 kg, Natalia Kubaty ZKS Slavia Ruda Śląska wygrała przez przewagę techniczną (10:0) z brązową medalistką ostatnich ME U-23, reprezentantką Turcji  Yagmur Cakmak i zdobywa brązowy medal — pierwszy w seniorskiej karierze medal ME.

W historii startów w europejskich czempionatach polskie zapaśniczki wywalczyły 57 krążków (14 złotych, 13 srebrnych, 30 brązowych). Zdecydowaną liderką i najlepszą z najlepszych w historii występów biało-czerwonych  na europejskich arenach jest Monika Michalik. Brązowa medalistka olimpijska z Rio De Janeiro zdobyła łącznie 10 medali ME (4+3+3) i jako jedyna w polskim sporcie zapaśniczym może się pochwalić wywalczeniem aż czterech mistrzowskich tytułów!!!

W stylu wolnym mężczyzn nasz kraj reprezentowało 8 zawodników — wszyscy z klubów naszego Zrzeszenia. Czterech z nich zdobyli brązowe medale. W kategorii 61 kg Eduard Grigorev z LKS Mazowsze Teresin pewnie wygrywał przez przewagę techniczną (12:2) z reprezentantem Macedonii  Besirem Alili i zdobył drugi w karierze europejski brąz. W kategorii 86 kg Sebastian Jezierzański z LKS Dąb Brzeźnica wypunktował (6:0) trzeciego młodzieżowca globu, reprezentanta Łotwy Ivarsa Samusonoksa i zdobył swój pierwszy w karierze medal europejskiego czempionatu.

W kategorii 97 kg Zbigniew Baranowski AKS Białogard wygrał (4:2) z sześciokrotnym brązowym medalistą ME, Gruzinem  Elzibarem Odikidze. W kategorii 125 kg, Robert Baran z LKS Ceramik Krotoszyn pokonał na punkty (3:2) brązowego medalistę olimpijskiego z Tokio, reprezentanta Włoch Abrahama de Jesus Conyedo Ruano i zdobył czwarty w karierze krążek mistrzostw Starego Kontynentu. Nasz zapaśnik począwszy od 2016 roku co dwa lata staje na europejskim podium. To się nazywa sportowa regularność.

W kat. 65 kg ubiegłoroczny wicemistrz Europy Krzysztof Bieńkowski z AKS Białogard przegrał walkę o brązowy medal z reprezentantem Albanii. W kat. 74 kg Kamil Rybicki z LKS Mazowsze Teresin w 1/8 finału przegrał z ubiegłorocznym mistrzem Europy, reprezentantem Słowacji. Patryk Ołenczyn z LKS Dąb Brzeźnica, startujący w kat. 70 kg, przegrał po emocjonującej walce w ćwierćfinale z reprezentantem Mołdawii, późniejszym brązowym medalistą. Swój ćwierćfinał przegrał także Radosław Marcinkiewicz z LKS Orzeł Namysłów, jego przeciwnik z Azerbejdżanu wywalczył później brązowy medal.

Polscy wolniacy na wszystkich europejskich czempionatach zdobyli łącznie 72 medale — 5 złotych, 20 srebrnych i 47 brązowych. Najwięcej wywalczyli: Adam Sandurski — 6 (1 srebrny i 5 brązowych) i Władysław Stecyk — również 6 (wszystkie brązowe).

W stylu klasycznym startowało 8 polskich zapaśników, w tym 2 z klubów naszego Zrzeszenia — w kat. 67 kg Matusz Bernatek z AKS Piotrków Trybunalski i Gevorg Sahakyan z GKS Carusia Kartuzy w kat. 72 kg. Obaj przegrali swoje walki w ćwierćfinałach. Tym samym klasycy nie powiększyli dorobku medalowego w historii naszych startów w ME. Dotychczasowy dorobek to 77 medali (19+33+25) — niekwestionowanym liderem pod względem ilości zdobytych medali jest Andrzej Supron, który wywalczył ich 7 (2+2+3).