Skip to main content

34 medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów na 98. PZLA Mistrzostwach Polski. Rekord Polski Damiana Czykiera

W dniach 9-11 czerwca w Suwałkach odbyły się 98. PZLA Mistrzostwach Polski. Świetnie spisali się zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia — łącznie wywalczyli 34 medale — 11 złotych, 11 srebrnych i 12 brązowych. W klasyfikacji medalowej klubowej drugie miejsce zajął RLTL Optima Radom, czwarte KS Podlasie Białystok. Medale zdobywali zawodnicy z 45 klubów, w tym z 18 klubów Zrzeszenia.

Padły trzy rekordy Polski. W biegu na 110 przez płotki rekord kraju ustanowił Damian Czykier z KS Podlasie — 13.25, wśród kobiet na 100 m ppł Pia Skrzeszowska KS AZS AWF Warszawa pobiła rekord Polski U23 — 12.62 — wymazując z tabel rekord Zofi Bielczyk z… 1979 roku! W trójskoku kobiet zaledwie 16-letnia Olga Szlachta KS Stal LA Gorzów Wlkp. (w biegłym tygodniu została wicemistrzynią Zrzeszenia w skoku w dal i mistrzynią w trójskoku), skoczyła 12.95 m ustanawiając rekord kraju U18 — dało jej to 6 miejsce w mistrzostwach seniorek i minimum na MŚ U20. Jej trenerem jest Michał Walczak.

Mistrzami kraju zostało wielu znanych i uznanych zawodników, ale w wielu konkurencjach widać „zmianę warty”, do głosu dochodzą świetnie się zapowiadający młodzi lekkoatleci, w tym spora grupa z klubów naszego Zrzeszenia. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów zdarzyło się, że w pierwszym dniu mistrzostw z 12 kompletów medali rozdano tylko dwa — zawody przerwano w powodu obfitego deszczu.

W tegorocznych mistrzostwach królowie sprintu to Ewa Swoboda KS AZS AWF Katowice i Dominik Kopeć KS Agros Zamość (trener Andrzej Gdański). Ewa Swoboda w finale uzyskała czas 10.99, jednak przy sprzyjającym wietrze, z kolei Kopeć uzyskał świetny wynik 10.20, to jego nowy rekord życiowy — i piąty czas w polskich tabelach historycznych. Brązowy medal w sprincie kobiet zdobyła Martyna Kotwiła RLTL Optima Radom (trener Krzysztof Kotuła), w sprincie mężczyzn brąz zawisł na piersi Patryka Wykroty KS Stal LA Gorzów Wlkp. (trener Michał Walczak), który ustanowił rekord życiowy 10.34 i przegrał srebro z Przemysławem Słowikowskim MKL Szczecin o 5 tysięcznych sekundy!

W biegu na 200 m mistrzem kraju został Łukasz Żok ALKS AJP Gorzów Wlkp. (trener Tomasz Saska), wicemistrzem Patryk Wykrota KS Stal LA Gorzów Wlkp. Wśród kobiet mistrzynią została Martyna Kotwiła RLTL Optima Radom, wicemistrzynią Nikola Horowska ALKS AJP Gorzów Wlkp., która wyprzedziła Marikę Popowicz-Drapałę z Zawiszy Bydgoszcz zaledwie o 1 tysięczną sekundy — wszystkie medalistki zeszły poniżej 23 sekund, niestety przy sprzyjającym wietrze. Cieszą szczególnie medale Martyny Kotwiły. W 2018 roku zawodniczka RLTL Optima Radom poprawiła rekord Polski juniorek w biegu na 200 metrów, który od 54 lat należał do Ireny Kirszenstein-Szewińskiej. Uznano wówczas, że zdolna juniorka może biegać w przyszłości jak gwiazda polskiej lekkoatletyki. Jednak jej kariera wyhamowała i przez trzy lata nie zbliżyła się do wyników uzyskiwanych w 2018 roku.

Mistrzem Polski w biegu na 110 ppł został Damian Czykier KS Podlasie Białystok (trener Krzysztof Stanisławski), który wynikiem 13.25 pobił rekord Polski Artura Nogi z 2013 roku wynoszący 13.26. Polował na niego od kilku lat. Zimą udało mu się ustanowić najlepszy rezultat w hali, gdzie z tabel wymazał rekord Tomasza Ścigaczewskiego.

W biegu na 1500 m wicemistrzynią Polski została Eliza Megger z LKS Pszczyna (trener Marzena Helbik), która przegrała tylko z powracającą po kontuzji Sofią Ennaoui AZS UMCS Lublin, wychowanką LKS Lubusz Słubice. Tym razem bez medalu na tym dystansie Beata Topka ULKS Talex Borzytuchom, która przegrała brązowy medal o 6 sekund. W biegu na 1500 metrów dwa medale dla naszych biegaczy — srebro Andrzej Kowalczyk Kraków Athletics Team (trener Grzegorz Sobczyk), brąz Patryk Kozłowski RLTL Optima Radom (trener Leszek Trzos), mistrzem Polski został Michał Rozmys UKS Barnim Goleniów.

Na 5000 metrów Beata Topka ULKS Talex Borzytuchom (trener Jarosław Ścigała) wywalczyła srebrny medal — mistrzynią została Angelika Mach z AZS UMCS Lublin. Brązowy medal zdobyła Renata Pliś — był to jej ostatni bieg w karierze sportowej. Wśród mężczyzn na tym dystansie dwa medale wywalczyli zawodnicy RLTL Optima Radom — złoty Patryk Kozłowski, srebrny Mateusz Gos (trener Artur Błasiński).

Mistrzynią Polski w biegu na 400 m ppł została Izabela Smolińska RLTL Optima Radom (trener Robert Kędziora), bijąc rekord życiowy 57.16. W biegu mężczyzn na 400 m ppł dwa medale dla zawodników z klubów Zrzeszenia — srebrny Sebastian Urbaniak LKS Vectra Włocławek (trener Marian Nowakowski), brąz Jakub Olejniczak TS Wieliczanka Wieliczka (trener Radosław Czyż). Mistrzem został Krzysztof Hołub z AZS UMCS Lublin.

W chodzie na 5000 m srebrny medal wywalczyła Olga Niedziałek (WLKS Nowe Iganie), bijąc rekord życiowy (trener Andrzej Chyliński). Ta konkurencja nie cieszy się zbyt dużą popularnością, startowały tylko 3 zawodniczki, podobnie było w chodzie mężczyzn — 6 chodziarzy, nie startował brat Olgi Niedziałek, Łukasz.

Finał w pchnięciu kulą wygrała Klaudia Kardasz KS Podlasie Białystok (trener Andrzej Naszko), uzyskując w swojej najlepszej próbie 17.65 m i o 25 centymetrów pokonując ubiegłoroczną mistrzynię Paulinę Gubę AZS UMCS Lublin. To jej pierwszy w karierze seniorskiej tytuł mistrzyni kraju. Brązowy medal zdobyła 18-letnia Zuzanna Maślana MLKL Płock (trener Stanisław Nisztor), mistrzyni Zrzeszenia LZS.

Brązowy medal w rzucie dyskiem wywalczyła Karolina Sygutowska ZLKL Zielona Góra (trener Jerzy Walczak). Mistrzynią została Daria Zabawska, wychowanka KS Podlasie Białystok. Brązowy medal w rzucie dyskiem wywalczył Jakub Lewoszewski KS Agros Zamość (trener Krzysztof Kęcki), bijąc rekord życiowy — 59.63 m. Mistrzem Polski w tej konkurencji został Oskar Stachnik, obecnie zawodnik AZS UMCS Lublin (trener Damian Kamiński), przygodę z lekkoatletyką zaczynał w ULKS Uczniak Szprotawa, u trenera Zygmunta Szwarca. To jego pierwszy seniorski medal okraszony rekordem życiowym.

W rzucie młotem mistrzem kraju został Wojciech Nowicki KS Podlasie Białystok (trener Joanna Fiedorow), uzyskując w najlepszej próbie 80.90 m, drugi był Paweł Fajdek KS AZS AWF Katowice, wychowanek klubów LZS — 77.13 m. Mistrzynią zaś, pod nieobecność Anity Włodarczyk, która uległa kontuzji… łapiąc złodzieja swojego samochodu, została Malwina Kopron KS Wisła Puławy (trener Witold Kopron).

W rzucie oszczepem mistrzynią została Maria Andrejczyk LUKS Hańcza Suwałki, jednak wynik nie zachwycił 57,53 m. Brązowy medal zdobyła Klaudia Regin LKS Jantar Ustka (trener Henryk Michalski), w młodszych kategoriach startowała pod panieńskim nazwiskiem Maruszewska. Wśród mężczyzn wicemistrzem został Eryk Kołodziejczak LUKS Start Nakło (trener Mirosław Piątek), bijąc rekord życiowy 78.22 m, brązowy medal wywalczył Piotr Lebioda LUKS Hańcza Suwałki. Mistrzem został Marcin Krukowski z Warszawianki, zdobywając tytuł po raz ósmy z rzędu.

Wicemistrzynią kraju w skoku wzwyż została Aneta Rydz RLTL Optima Radom (trener Piotr Gos), z wynikiem 179 cm. Mistrzynią została Wiktoria Miąso — 186 cm — z Resovii Rzeszów. Wśród mężczyzn brązowy medal zdobył 19-letni Sebastian Moszczyński KS Podlasie Białystok (trener Robert Nazarkiewicz). W skoku w dal brązowy medal, bijąc rekord życiowy (6.25 m) zdobyła Anna Rugowska WLKS Wrocław (trener Kamil Kobiałka). 18-letnia zawodniczka wypełniła minimum na mistrzostwa świata juniorów w Kolumbii. W biegu na 3000 m z przeszkodami brązowy medal wywalczył Adam Kołodziej MUKS Wisła Junior Sandomierz (trener Andrzej Mirek).

Mistrzami Polski w sztafecie 4×100 m została ekipa KS Stal LA Ostrów Wlkp. — Tomasz Jankowski, Marcin Karolewski, Patryk Wykrota i Kacper Cegła. Wśród kobiet w tej sztafecie srebrny medal zdobyły sprinterski RLTL Optima Radom — Martyna Osińska, Natalia Wosztyl, Izabela Smolińska, Martyna Kotwiła.

Na tym kończy się lista zdobyczy naszych zawodników. Pozostaje jeszcze wspomnieć o tych konkurencjach, w których prym od lat wiodą starzy-nowi mistrzowie. Emocjonujący był finał biegu na 800 m mężczyzn — do ostatnich metrów walczyli medalista olimpijski Patryk Dobek MKL Szczecin i Mateusz Borkowski RKS Łódź, który swoją karierę sportową w rozpoczynał w naszym klubie LKB Rudnik — wygrał ten pierwszy zaledwie o 2 sekundy. Wreszcie minimum na mistrzostwa świata uzyskał Michał Haratyk. Kulomiot Sprintu Bielsko-Biała, prowadzący od pierwszej kolejki, uporał się z nim dopiero w szóstej próbie — 21.17. Drugie miejsce zajął Konrad Bukowiecki AZS UWM Olsztyn (20.30), a trzeci był Jakub Szyszkowski AZS AWF Katowice (19.89). Bieg na 400 m wygrała Natalia Kaczmarek AZS AWF Wrocław, która pokonała jedno okrążenie w 51.25 i nie dała się wyprzedzić atakującej ją Annie Kiełbasińskiej SKLA Sopot (51.58). Trzecie miejsce zajęła Justyna Święty-Ersetic AZS AWF Katowice (51.70). Dużo emocji przyniósł konkurs tyczkarzy. Piotr Lisek OSOT Szczecin i Robert Sobera AZS AWF Wrocław po zaliczeniu w pierwszych próbach 5.40 i w drugich 5.60 mieli trzy nieudane skoki na 5.70. To oznaczało dogrywkę. Po czterech skokach lepszy okazał się Lisek.

Kolejne 99. PZLA Mistrzostwa Polski odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim.

Fot. 98.PZLA Mistrzostwa Polski Suwałki 2022 Facebook