Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Tenisie Stołowym — Ostróda 2022

W dniach 17 — 18 czerwca w Ostródzie odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Tenisie Stołowym. Na Warmii i Mazurach rozdano osiem kompletów medali, gdyż o tytuł mistrzów Zrzeszenia rywalizowali zawodnicy i zawodniczki w kategoriach młodzik/młodziczka, kadet/kadetka, junior/juniorka i młodzieżowiec/młodzieżówka. W turnieju startowało ponad 200 zawodników, rywalizowano na 16 stołach, pełne ręce roboty mieli sędziowie (sędzią głównym zawodów był Grzegorz Bor) — rozegrano 380 gier, było dużo emocji i wspaniałej rywalizacji.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim organizatorem Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS przy współpracy Warmińsko-Mazurskiego Związku Tenisa Stołowego, Urzędu Gminy w Ostródzie, Urzędu Miasta w Ostródzie/OCSiR Ostróda. Mistrzostwa zostały dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a partnerem wydarzenia był Totalizator Sportowy.

Mistrzostwa otworzył prezes Rady Głównej KZ LZS Mieczysław Kazimierz Baszko, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że Ludowe Zespoły Sportowe są największym w Polsce stowarzyszeniem zajmującym się sportem amatorski i wyczynowym. Działają nieprzerwanie od 76 lat. Przypomniał, że na ostatnich  Igrzyskach Olimpijskich w Tokio na 14 medali 4 zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS. Głos zabrał także ksiądz prof. Edward Pleń, duszpasterz sportowców, kapelan olimpijczyków, który powiedział m.in. że sukces w sporcie wyczynowym nie przychodzi łatwo. Za wielkim wynikiem sportowym kryją się trzy słowa: pokora, cierpliwość i ciężka praca. W uroczystym otwarciu mistrzostw uczestniczyli także wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas i przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS Janusz Sypiański.

W Ostródzie pojawiło się wielu zawodników i zawodniczek, którzy należą do czołówki tenisistów stołowych w naszym kraju. Na mistrzostwach wystąpili przedstawiciele 64 klubów z 13 województw. W klasyfikacji klubowej zdecydowane zwycięstwo odniosła KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki, drugie miejsce zajął MKS Czechowice-Dziedzice, trzecie KS Dekorglass Działdowo. W klasyfikacji wojewódzkiej kolejność na podium była następująca: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, śląskie.

W kategorii młodziczka startowało 26 zawodniczek. Mistrzynią Zrzeszenia została Maja Lech z MKS Czechowice-Dziedzice (brązowa medalistka mistrzostw Polski), która w walce finałowej wygrała 3:1 ze swoją koleżanką klubową Emilią Twardawą (na MP zajęła miejsce 5-8), brązowy medal wywalczyła Wanessa Kulczycka zGKS Gorzovia Gorzów Wielkopolski (9-16 miejsce na MP). Mistrzem wśród młodzików został Kacper Perkowski z UKS TS Ósemka Białystok (brązowy medalista MP), który w finale pokonał 3:2 Mateusza Gawlasa z MKS Czechowice-Dziedzice (5-8 miejsce na MP), brązowy medal zdobył Jakub Dobosz z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (9-16 miejsce na MP). Startowało 33 zawodników.

Mistrzynią Zrzeszenia wśród kadetek została Zofia Śliwka z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (brązowa medalistka mistrzostw Polski), która w finale pokonała 3:1 Karolinę Hołdę z UKS Dojlidy Białystok (również brązową medalistkę MP), brązowy medal zdobyła Aleksandra Kuzio z MKS Czechowice-Dziedzice (miejsce 9-16 na MP). Startowało 26 zawodniczek. Wśród kadetów mistrzem został Marcel Błaszczyk z MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka (mistrz Polski kadetów), który w finale pokonał 3:1 Artura Gromka z KSTS Warmia Lidzbark Warmiński (brązowego medalistę MP), brązowy medal zdobył Adam Smoter z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (5-8 miejsce na MP). Startowało 32 zawodników.

Mistrzynią Zrzeszenia wśród juniorek została Zuzanna Borek z UKS Dojlidy Białystok), która wygrała w finale 3:0 z Martą Drąg z LUKS Chełmno, trzecie miejsce zajęła Weronika Bobek z KSTS Warmia Lidzbark Warmiński. Startowało 27 zawodniczek. Wśród juniorów mistrzem został Patryk Lewandowski z KS Dekorglass Działdowo (mistrz Polski), który w finale pokonał 3:2 Jakuba Stecyszyna z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (9-16 miejsce na MP), brązowy medal wywalczył Alan Kulczycki z UKS Dojlidy Białystok (5-8 miejsce na MP). Startowało 27 zawodników.

W kategorii młodzieżówek mistrzynią została Martyna Lis z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki, która wygrała w finale ze swoją koleżanką klubową Katarzyną Trochimiuk 3:0, brązowy medal zdobyła Eliza Brzęczek z MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka. Startowało 16 zawodniczek. Wśród młodzieżowców najlepszy okazał się Kacper Petaś z MLKS Ostródzianka Ostróda, który w finale wygrał ze swoim kolegą klubowym Jakubem Kuźmiczem 3:0, brązowy medal zdobył również zawodnik tego klubu Łukasz Sokołowski.

Z grona złotych medalistów MP LZS, w zbliżających się Mistrzostwach Europy Juniorów i Kadetów w Belgradzie wystąpią Zofia Śliwka, Marcel Błaszczyk i Patryk Lewandowski.