22 medale zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym

W dniach 22-26 czerwca w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym. Kobiety i mężczyźni w kategoriach junior, młodzieżowiec, elita rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego, Zawodnicy i zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 22 medale — 6 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych. Nasze kolarki okazały się dominatorkami zdobywając 14 medali na 18 możliwych do zdobycia. W elicie mężczyzn i w kategorii U23 dominowali zawodnicy z grup zawodowych, wśród nich jest sporo wychowanków Ludowych Zespołów Sportowych. Rewelacyjnie spisały się podopieczne Pauliny Brzeźnej-Bendkowskiej i Pawła Bendkowskiego z Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław, które wywalczyły sześć medali, w tym 3 złote.

Jazda indywidualna na czas — kobiety

W jeździe na czas w kategorii juniorka wystartowało 31 zawodniczek. Trasa liczyła 17 km. Mistrzynią kraju została Anna Długaś (KK Lark Ziemia Darłowska), wicemistrzynią Maja Tracka (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), brązowy medal zdobyła Zuzanna Chylińska (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz).

Orliczki rywalizowały na trasie 23 km. Mistrzynią została Paulina Pastuszek (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń), wicemistrzynią Kamila Mróz (GKS Cartusia Kartuzy Bike Atelier), brązowy medal wywalczyła Dominika Włodarczyk (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław).

Zawodniczki elity rywalizowały na trasie również o długości 23 km. Startowało ich 16. Mistrzynią została Agnieszka Skalniak-Sójka (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław), wicemistrzynią Marta Lach (Ceratizit — WNT Pro Cycling Team), brązowy medal zdobyła Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra).

Jazda indywidualna na czas — mężczyźni

W jeździe na czas elity najlepszy był Maciej Bodnar (Totalenergies), drugie miejsce zajął Kamil Gradek (Bahrain — Victorious), trzeci Szymon Rekita (Voster ATS Team). Startowało 9 kolarzy, do pokonania mieli nieco ponad 50 km.

W kategorii orlik startowało 22 kolarzy, rywalizowali na trasie 33,36 km. Mistrzem Polski został Kacper Gieryk (HRE Mazowsze Serce Polski), drugi był jego kolega klubowy Mateusz Gajdulewicz, trzeci Adam Woźniak (GKS Cartusia Kartuzy Bike Atelier).

Juniorzy rywalizowali na trasie o długości 23 km. Startowało ich 43. Mistrzem został Marek Kapela (HRE Mazowsze Serce Polski), wicemistrzem Konrad Waliniak KLTC Konin, brązowy medal wywalczył Dominik Ratajczak (UKS Copernicus CCC Toruń).

Wyścig ze startu wspólnego — mężczyźni

Trasa wyścigu juniorów liczyła 124 kilometry, wystartowało 85 kolarzy. Dwa medale zdobyli zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia — wicemistrzem został Hubert Grygowski (UKS Copernicus CCC Toruń), brązowy medal zdobył Paweł Więczkowski (UKS Koźminianka Koźminek). Tytuł mistrza wywalczył zawodnik CZKKS „Kolejarz-Jura” Częstochowa — Kajetan Wąsowicz.

Trasa wyścigu orlików liczyła 176 km, startowało 68 kolarzy. Dwa medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów — srebrny Jakub Soszka z GKS Cartusia Kartuzy Bike Atelier (zdobył też tytuł wicemistrza Akademickich Mistrzostw Polski), brązowy medal wywalczył Radosław Frątczak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne). Mistrzem Polski został Damian Papierski (Voster ATS Team).

Trasa wyścigu Elity liczyła 220 km. Startowało 94 kolarzy. Mistrzem Polski został Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), wicemistrzem Szymon Rekita (Voster ATS Team), brązowy medal zdobył Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic).

Wyścig ze startu wspólnego — kobiety

Trasa wyścigu juniorek liczyła 76 km. Startowało 48 zawodniczek. Z finiszu z grupy triumfowała Maja Tracka ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziądz. Podium uzupełniły Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska) — wicemistrzyni i Agata Kowalska (UKS Copernicus CCC — SMS Toruń) — brązowa medalistka.

Zawodniczki elity i orliczki miały do pokonania trasę liczącą 124 km. Wystartowało ich 38 — 19 elita i 19 U23. O podziale medali zadecydowała ucieczka na ok. 16 km przed metą dwóch zawodniczek z 11-osobowej grupy. Mistrzynią Polski w elicie została Wiktoria Pikulik (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław), wicemistrzynią Dorota Przęzak (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń), brązowy medal zdobyła Daria Pikulik (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław). Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, że na podium mistrzostw kraju stanęły… dwie siostry. Wszystkie trzy zawodniczki stanęły także na podium Akademickich Mistrzostw Polski.

Mistrzynią Polski orliczek została Dominika Włodarczyk (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław), która wywalczyła także tytuł mistrzyni Akademickich Mistrzostw Polski, wicemistrzynią Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra), brązowy medal zdobyła Olga Wankiewicz (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław).

Na zdjęciu finisz mistrzyni Polski Elity w wyścigu ze startu wspólnego Wiktorii Pikulik. Fot. PZKol Facebook