Skip to main content

XVI Zimowy Festiwal Młodzieży Europy (EYOF) — reprezentacja Polski 14 medali, w tym 11 zawodnicy z naszych klubów

Reprezentanci Polski wywalczyli w zakończonym 28 stycznia we Włoszech XVI Zimowym Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) Venezia Giulia 14 medali — jeden złoty, siedem srebrnych i sześć brązowych. To najlepszy występ naszych „olimpijczyków jutra” w dyscyplinach zimowych w tych zawodach w historii, w których startują zawodnicy i zawodniczki od 14 do 18 lat. W tegorocznej imprezie przeprowadzono rywalizację w narciarstwie alpejskim, biathlonie, biegach, curlingu, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie dowolnym, hokeju na lodzie, kombinacji norweskiej, short tracku, skokach narciarskich, skialpinizmie oraz snowboardzie. Polska reprezentacja liczyła 54 sportowców. Medale zdobywaliśmy tylko w trzech sportach — skoki narciarskie, short track i łyżwiarstwo figurowe. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli na tych zawodach 11 medali — 1 złoty, 7 srebrnych i 3 brązowe.

Sześć medali zdobyli przedstawiciele short tracku, a niewątpliwą gwiazdą była zaledwie 14-letnia Hanna Mazur z naszego klubu UKS Orlica Duszniki-Zdrój, która wywalczyła aż 4 medale — złoty na 1500 m, srebrny na 1000, brązowy na 500 m i srebrny w sztafecie mieszanej, jej koleżanka klubowa Kornelia Woźniak zdobył trzy medale — srebrny na 1500 m, brązowy na 1000 oraz razem z Mazur i Krzysztofem Mądrym też z „Orlicy” oraz Dominikiem Planceuszem z ŁKS Juvenia Białystok srebrny w sztafecie mieszanej.

Srebrny medal w biathlonowym sprincie na 7,5 km wywalczył Jakub Potoniec UKN Melafir Czarny Bór, choć nie należał do faworytów. Multimedalistą w skokach narciarskich został Klemens Joniak z LKS Poroniec Poronin (może pójdzie w ślady wychowanka tego klubu Kamila Stocha), który zdobył trzy srebrne medale, jeden w konkursie indywidualnym i 2 drużynowe — w mikście i w drużynie, trzy medale ma na swoim koncie również Wiktor Szozda z WSS w Wiśle (też ma kogo naśladować, zawodnikiem tego klubu jest Piotr Żyła) — brązowy indywidualnie i 2 podobnie jak Joniak w mikście i drużynie. Dodajmy że, w srebrnej drużynie miksta startowały też Natalia Słowik i Pola Bełtowska — obie AZS Zakopane, zaś w drużynie męskiej Klemens Staszel z KS Eve-nement Zakopane i Tymoteusz Amilkiewicz z AZS Zakopane.

Tak o medale walczyły Hanna Mazur i Kornelia Woźniak, Fot. PKOl Facebook

Skip to content