19 medali zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na 67. PZLA Mistrzostwach Polski seniorów i 21 medali w kategorii U23

W dniach 17-18 lutego w Toruniu odbyły się 67. PZLA Mistrzostwach Polski seniorów i U23, w których udział wzięło prawie pół tysiąca najlepszych lekkoatletów. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli 19 medali w kategorii senior — 6 złotych, 9 srebrnych i 4 brązowe, w kategorii U23 tych medali było 21 — 8 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych.

Zobaczyliśmy wiele emocjonujących pojedynków, padły rekordy Polski, a niektórzy zawodnicy starali się uzyskać wyniki, które dałyby im kwalifikacje na zbliżające się Halowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Stambule w dniach 2-5 marca. Jakie rekordy Polski ustanowiono? W 5-boju rekord ustanowiła Adrianna Sułek (KS Brda Bydgoszcz), uzyskując 5860 punktów, swój własny ustanowiony całkiem niedawno rekord Polski pobiła w biegu na 400 m Natalia Kaczmarek, która od tego roku reprezentuje KS Podlasie Białystok, czwarta zawodniczka konkursu trójskoku, Anna Rugowska z WLKS Wrocław poprawiła wynikiem 13.13 23-letni halowy rekordu Polski U20, bohaterką konkursu pchnięcia kulą była juniorka MLKL Płock Zuzanna Maślana — najpierw w pierwszej próbie pchnięciem na 16.58 odebrała halowy rekord Polski U20 Klaudii Kardasz (KS Podlasie Białystok), a po chwili poprawiła się na 16.86, co dało jej srebrny medal mistrzostw, rekord Polski juniorów ustanowił w skoku o tyczce Michał Gawenda z KS Warszawianka Warszawa — 5.42, rekord Polski U20 w biegu na 3000 m ustanowił Kamil Herzyk z SLiS Just Team Bielsko-Biała.

Nasi medaliści

W biegu kobiet na 60 m klasą dla siebie była Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice), brązowy medal wywalczyła Martyna Kotwiła z RLTL Optima Radom, która po dwóch kiepskich sezonach, powróciła do formy i w tym biegu pobiła rekord życiowy (7.28). Złoty medal w kategorii U23 wywalczyła siódma w finale Magdalena Niemczyk z UKS Tiki Taka Kolbuszowa, a srebrny Monika Romaszko z KS Agros Zamość. Dominik Kopeć z KS Agros Zamość obronił w biegu na 60 m ubiegłoroczny tytuł mistrza Polski, uzyskując całkiem niezły wynik 6.58.

Halową mistrzynią kraju w biegu na 200 m została Martyna Kotwiła, srebrny medal zdobyła Magdalena Niemczyk, która została również mistrzynią kraju U23. W biegu mężczyzn na tym dystansie srebrny medal wywalczył Łukasz Żok z ALKS AJP Gorzów Wlkp., brązowy Patryk Wykrota z KS Stal LA Ostrów Wlkp. W kat. U23 złoto dla Łukasza Żoka, brąz dla Marcina Karolewskiego z KS Stal LA Ostrów Wlkp.

W biegu na 400 m bezkonkurencyjna była Natalia Kaczmarek z KS Podlasie Białystok, która tytuł mistrzowski okrasiła rekordem Polski. Świetnie w biegu mężczyzn spisał się zaledwie 20-letni Igor Bogaczyński z MKL Jarocin, który wywalczył srebrny medal bijąc rekord życiowy, został również złotym medalistą w kat. U23. Mistrzem Polski został Kajetan Duszyński z AZS Łódź — 46.24 rekord życiowy.

W biegu na 60 m przez płotki srebrny medal wywalczył Damian Czykier z KS Podlasie Białystok. Co ciekawe kolejność w tym biegu była taka sama jak w 2022 roku. Wtedy Damian Czykier też musiał uznać wyższość świetnie rozwijającego się, dziś 21-letniego, Jakuba Szymańskiego z SKLA Sopot. Srebrny medal w kat. U23 zdobył Paweł Miezianko, również z Podlasia Białystok.

W biegu na 1500 m kobiet złoty medal w kat. U23 zdobyła Julia Ścisłowska z KS SMS Szklarska Poręba (w finale 6), a brązowy Katarzyna Nowakowska z AML Słupsk (w finale 8). W tej kategorii wiekowej wśród mężczyzn brązowy medal wywalczył Michał Piątek z CKS Budowlani Częstochowa. W biegu na 3000 m srebrny medal w kat. U23 wywalczył Mateusz Gos z RLTL Optima Radom (w finale 6) bijąc rekord życiowy. Mistrzem kraju został Michał Rozmys AZS UMCS Lublin — obecnie najlepszy polski średniodystansowiec, który złoto zdobył także na 1500 m.

W chodzie na 3000 metrów rywalizacja przebiegła pod dyktando dwóch najlepszych obecnie zawodniczek w kraju. Złoto zdobyła Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec), druga metę minęła Olga Chojecka z WLKS Nowe Iganie, znana lepiej pod panieńskim nazwiskiem Niedziałek. W chodzie mężczyzn brązowy medal wywalczył Jakub Jelonek z CKS Budowlani Częstochowa. Mistrzem został Łukasz Niedziałek, wychowanek WLKS Nowe Iganie, który obecnie reprezentuje barwy RK Athletics Warszawa. Brązowy medal wśród młodzieżowców zdobył Oskar Wróbel z UMLKS Start Wieruszów.

Halową wicemistrzynią kraju w skoku wzwyż została Aneta Rydz z RLTL Optima Radom. W tej konkurencji poziom był oględnie mówić niski, tylko dwie zawodniczki skoczyły więcej niż 180 cm. Wśród mężczyzn brązowy medal wywalczył Jakub Nielub z AML Słupsk, zdobywając także srebrny medal w kat. U23 — poziom również nie zachwycał, mistrz kraju Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) wygrał skacząc tylko 222 cm.

Świetnie w skoku w dal spisała się Nikola Horowska z ALKS AJP Gorzów Wlkp., która zdobyła złoty medal, bijąc rekord życiowy (6.45) — została też mistrzynią w kat. U23. Wśród mężczyzn w kat. U23 srebrny medal zdobył Bartosz Karasiński z MKS Juevnia Puszczykowo (w finale 6), brązowy Paweł Wyszyński z KS Podlasie Białystok (7 miejsce w finale).

W pchnięciu kulą kobiet złoty medal wywalczyła Klaudia Kardasz z KS Podlasie Białystok (wynik przeciętny tylko 17.08), srebrny Zuzanna Maślana MLKL Płock — 16.86 rekord Polski U20. W kategorii U23 dwa medale zdobyły zawodniczki KS Podlasie Białystok — srebrny Martyna Karwowska, brązowy Wiktoria Charkiewicz. W pchnięciu kulą mężczyzn złoty medal w kat. U23 zdobył Wojciech Marok MKL Jurand Szczytno (4 w finale), srebrny Jakub Korejba z LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle (6 w finale), brązowy Damian Rodziak z MKL Jurand Szczytno (7 w finale). Tytuł mistrza Polski obronił Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) uzyskując najlepszy wynik w sezonie 21.55, drugi był Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała) również z najlepszym wynikiem w sezonie — 21.09.

Srebrny medal w sztafecie kobiet 4×200 zdobyły zawodniczki WLKS Wrocław, w sztafecie mężczyzn złoto wywalczyli zawodnicy KS Stal LA Ostrów Wlkp. W sztafecie 4×400 m Mix srebrny medal dla zawodników i zawodniczek KS Podlasie Białystok.

Fot. Marek Biczyk PZLA. Natalia Kaczmarek rozpoczynała swoją karierę sportową w naszym klubie ALKS AJP Gorzów Wlkp., później była zawodniczką AZS AWF Wrocław, od tego roku reprezentuje KS Podlasie Białystok.