
O godzinie 13.45, symbolicznym uderzeniem w dzwonek, wiceminister sportu i turystyki — Arkadiusz Czartoryski i prezes Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysław Kazimierz Baszko oznajmili start naboru wniosków w edycji 2023 Rządowego Programu Klub. Wnioski można składać poprzez system AMODIT do 24 kwietnia do godz. 25.59.59! Od 2022 roku operatorem krajowym programu jest Krajowe Zrzeszenie LZS.
Inauguracja odbyła się podczas specjalnej konferencji zorganizowanej w siedzibie PKOl w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in.: przedstawiciele MSiT Marcin Brzychcy, naczelnik wydziału Departamentu Sport Dla Wszystkich, Marta Szulińska, zastępca dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego oraz Henryk Olszewski, prezes PZLA, Andrzej Supron, prezes PZZ, dr Tomasz Grzywacz, dyrektor sportowy PZN, Cezary Jedliński, sekretarz Generalny PZKol, prezesi wojewódzkich zrzeszeń LZS, koordynatorzy i konsultanci projektu, a także dzieci wraz z trenerami z czterech klubów, które w ubiegłym roku były beneficjentami programu. Konferencję prowadził znakomity sprawozdawca sportowy Dariusz Szpakowski, który na początku przypomniał zebranym, że Rządowy Program Klub funkcjonuje od 2016 roku i jest największym systemowym wsparciem, skierowanym do organizacji sportowych z terenu całego kraju, które prowadzą szkolenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
Ministerstwo Sportu i Turystyki sukcesywnie zwiększa nakłady na program — z blisko 24 mln zł w 2016 roku do 69,1 mln zł w 2022 roku. Pozwala to objąć wsparciem coraz więcej małych i średnich klubów z całej Polski — w 2016 r. — 2 151, 2017 r. — 3 352, 2018 r. — 3 616, 2019 r. — 3 885, 2020 r. — 4 902, w 2021 r. — 5 172, a w 2022 roku rekordową liczbę klubów — 5766.

Jako pierwszy głos zabrał dr Konrad Burdyka, który przedstawił zebranym ekspercką ocenę ubiegłorocznej edycji Programu Klub, przygotowaną przez pracowników naukowych PAN, AWF w Warszawie i Uniwersytetu w Białymstoku. Jak powiedział ogromną zaletą tego programu jest jego zasięg, dotacje dotarły do wszystkich powiatów w Polsce. Kluby, które otrzymały wsparcie szkolą dzieci i młodzież w bardzo różnych sportach, choć prym wiodą sekcje piłki nożnej (47% klubów). Co ważne — mówił dr Konrad Burdyka — szansę na otrzymanie dotacji mają kluby prowadzące zajęcia w mało popularnych w skali kraju sportach. Wskazał również na bardzo duży udział wolontariuszy przy realizacji zadań programu — 28 tysięcy (rodzice, trenerzy, działacze i kibice).
— Rząd premiera Mateusza Morawieckiego od kilku lat konsekwentnie realizuje program zrównoważonego rozwoju naszego kraju — powiedział na konferencji wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski — a program Klub jest jednym z przejawów tej polityki. Podziękował prezesowi Baszce za ogromne zaangażowanie i za to, że LZS „wyręcza” ministerstwo w dystrybucji środków. Zwrócił się też do obecnych na sali działaczy LZS: „Państwo wiecie więcej, wiecie lepiej, jak wygląda sport na terenach wiejskich, bo jesteście działaczami od wielu lat”. Zareklamował też inny rządowy program — Olimpia. — Od dzisiaj — powiedział — uruchamiamy program Olimpia, program budowy lekkich, niedrogich hal sportowych w małych miasteczkach i na terenach wiejskich. Chcemy zbudować aż tysiąc takich obiektów. To będzie absolutnie największy program sportowy w III Rzeczypospolitej, większy niż choćby program Orlików — podkreślił. Zaapelował do działaczy LZS, by zainteresowali programem swoje władze samorządowe.
Z kolei prezes Mieczysław Kazimierz Baszko w swoim wystąpieniu podkreślił, że dofinansowanie z programu Klub otrzymują nie tylko kluby ze wsi i małych miasteczek, ale także z miast wojewódzkich ze stolicą włącznie, bo ten program jest dla wszystkich, którzy spełniają określone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki kryteria. Podziękował kierownictwu MSiT za zaufanie jakim obdarzyli Krajowe Zrzeszenie LZS powierzając mu realizację tego programu i pomoc merytoryczną przy nim. Zaapelował do aplikujących o uważne wypełnianie wniosków, zapewnił, że zawsze mogą liczyć na pomoc konsultantów wojewódzkich i wszystkich osób pracujących przy Programie Klub.
Decyzję MSiT o wybraniu LZS na operatora programu chwalił prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski. — To jest jedna z lepszych decyzji. LZS jest dlatego wspaniałym operatorem, że zasięg LZS-ów jest największy w kraju — ocenił. Kluby zrzeszone w LZS działają nie tylko na wsi i w małych miastach, ale też w miastach wojewódzkich. Dodał, że Program Klub daje podwaliny do rozwoju sportu wysokokwalifikowanego. Wzmocnienie finansowe klubów, jego zdaniem, pomoże poszerzyć podstawę piramidy, której zwieńczeniem są medaliści olimpijscy.
Na zakończenie konferencji Dariusz Szpakowski przedstawił beneficjentów ubiegłorocznego Programu Klub, którzy zostali zaproszeni na uroczystość. Jako pierwsze „wywołał do tablicy’’ Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie Stegny, które szkoli młodzież w łyżwiarstwie szybkim, trenerem i założycielem klubu, który powstał w 1991 roku jest Grzegorz Kałowski. Drugi zaprezentowany klub też pochodził z woj. mazowieckiego — UKS Olimpic Piaseczno, szkoli młodych kolarzy, a trenerem jest Piotr Tomaszewski. UKS Libero Widawa z woj. łódzkiego, to klub działający przy Zespole Szkół w Widawie (Szkoła Podstawowa i trzyletnia Szkoła Branżowa I stopnia) od 1996 roku, od 2006 roku jego prezesem jest nauczyciel wf Mirosław Szkudlarek, dominuje piłka siatkowa i ręczna. Jako ostatnie zaprezentowało się Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji Sportów Walki i Rekreacji „Wojownicy” Suwałki (woj. podlaskie), klub działa od 2017 roku i uczy dzieci samoobrony wykorzystując techniki kickboxerskie oraz elementy mieszanych sztuk walk. Trenerem jest Damian Baltrukanis, żołnierz zawodowy.


Wystąpienia przerywane były krótkimi filmikami, w których zawodnicy i trenerzy LKS Budowlani Kucera Nowy Tomyśl mówili jak ważny jest dla nich program Klub, jak trenują i czym dla nich jest sport, a do udziału w programie i wstępowania do klubów sportowych zachęcali mistrz olimpijski Wojciech Nowicki z KS Podlasie Białystok, kolarz Jakub Musialik z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, drużynowi mistrzowie Europy w snookerze Antoni Kowalski i Mateusz Baranowski oraz Bartosz Kita z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, mistrz Polski w sprincie narciarskim.