Ogólnopolskie Zawody — Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w zapasach kobiet do lat 17, 20 i 23 — Siedlce/Stok Lacki 2024

W dniach 22-24 marca w Siedlcach odbyły się Ogólnopolskie Zawody — Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w zapasach kobiet do lat 17, 20 i 23. W sumie startowało 40 zawodniczek — 22 kadetki i 18 juniorek/młodzieżówek. Organizatorem imprezy było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim wykonawcą klub WLKS Nowe Iganie, współorganizatorami: Samorząd Województwa Mazowieckiego, mazowieckie Zrzeszenie LZS, Starostwo Powiatowe w Siedlcach, Gmina Siedlce. Impreza została dofinansowana przez MSiT.

Niestety frekwencja w tym roku nie zachwyciła, poziom również. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że kompletnie nie trafiono z terminem zawodów — w tym samym czasie w Estonii odbywał się wielki młodzieżowy turniej Tallinn Open, który zgromadził prawie 2000 zapaśników i zapaśniczek z 40 krajów. Wybrała się tam nie tylko reprezentacja Polski U15 i U17, ale także swoich reprezentantów wysłało wiele polskich klubów, w tym najwięcej klubów naszego Zrzeszenia.

W mistrzostwach kadetek udział wzięły 22 zawodniczki reprezentujące 8 klubów z 7 województw. Stoczono 27 walk, z których 18 zakończyło się położeniem na łopatki. Rywalizowano w 5 kategoriach wagowych, w dwóch zgłoszono po jednej zawodniczce — w kat. 49 kg była to Maja Rafalska z MLUKS Orlik Wierzbica i w kat. 65 kg Oliwia Jankowska MKS Cement Gryf Chełm.

W kat. 46 kg startowały 3 zawodniczki. Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Urban z WLKS Nowe Iganie, druga była Tatiana Malesza z UKS Feniks Krynki, trzecia Izabela Jankowska KS Koronowo. W kat. 53 kg także startowały trzy zawodniczki, najlepsza okazała się Jagoda Górska z UKS Master Łódź, druga była Roksana Sawicka z MKS Cement Gryf Chełm, trzecia Olivia Margel z UKS Master Łódź. W kat. 57 kg rywalizowały cztery zawodniczki. Mistrzynią Zrzeszenia została Wiktoria Wiatr Industria LKS Znicz Chęciny, wicemistrzynią Patrycja Cieloch z MKS Cement Gryf Chełm, trzecie miejsce zajęły Wiktoria Śmigielska z MKS Cement Gryf Chełm i Alina Jankowska z KS Koronowo. W kat. 61 kg także startowały cztery zawodniczki, najlepsza okazała się Michalina Hajduk z UKS Feniks Krynki, druga była Marita Wojcieszek z MKS Cement Gryf Chełm, trzecie miejsce zajęły zawodniczki WLKS Nowe Iganie Julia Kokoszka i Wiktoria Śliz. W kat 69 kg startowało 6 zawodniczek. Mistrzynią Zrzeszenia została Julia Lichocka z WLKS Nowe Iganie, wicemistrzynią Marcelina Titz z MLKS Sokół Lubawa, trzecie miejsce zajęły Amelia Rosińska z Industria LKS Znicz Chęciny i Maja Radelczuk z MKS Cement Gryf Chełm.

Klasyfikację klubową wygrał MKS Cement Gryf Chełm przed WLKS Nowe Iganie i UKS Feniks Krynki, wojewódzką mazowieckie przed lubelskim i podlaskim.

W kategorii zawodniczek do lat 20 i 23 startowało 18 zapaśniczek z 9 klubów reprezentujących 6 województw. W turnieju stoczono 15 walk, z których 12 zakończyło się położeniem na łopatki. W kategoriach wagowych 57 i 68 kg zgłoszono po jednej zawodniczce i odpowiednio były to — Nikola Drozdek MLKS Agros Żary i Małgorzata Małek ZTS Sokół Lublin.

W kat. 53 kg walkę o tytuł mistrzyni Zrzeszenia stoczyły Oliwia Charchalis z MLKS Agros Żary i Joanna Samsonowicz z WLKS Nowe Iganie — lepsza okazała się zawodniczka z Żar. W kat. 55 kg rywalizowały 3 zawodniczki. Pierwsze miejsce zajęła Łucja Korcz z WLKS Nowe Iganie, druga była Monika Dadas z MKS Cement Gryf Chełm, trzecia Jagoda Gralewska z GSZS Rybno. W kat. 59 kg rywalizowały 4 zawodniczki. Mistrzynią została Aleksandra Ufniarz z ZTS Sokół Lublin, wicemistrzynią Anna Kamola GKS Armaty Stoczek Łukowski, trzecie miejsce zajęły Julia Bukowska z Industria LKS Znicz Chęciny i Klaudia Siemaszko z UKS Olimp Kętrzyn. W kat. 62 kg zmierzyły się Julia Piwowarska z UKS Master Łódź i Katarzyna Stosio z GKS Armaty Stoczek Łukowski — lepsza okazała się zawodniczka z Łodzi. W kat. 65 kg rywalizowały 3 zawodniczki — wygrała Natalia Przeździk z Industria LKS Znicz Chęciny, drugie miejsce zajęła Karolina Gryczon z GKS Armaty Stoczek Łukowski, trzecia była Natalia Klimiuk z WLKS Nowe Iganie. W kat. 76 kg o pierwsze miejsce walczyły Urszula Piotrowska z GKS Armaty Stoczek Łukowski i Anna Jakubowska z Industria LKS Znicz Chęciny — lepsza okazała się zawodniczka ze Stoczka Łukowskiego.

Klasyfikację klubową wygrał GKS Armaty Stoczek Łukowski przed WLKS Nowe Iganie i Industria LKS Znicz Chęciny, wojewódzką lubelskie przed ex aequo świętokrzyskim i mazowieckim.