Ogólnopolskie Zawody — Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym mężczyzn do lat 14 i 16. Memoriał im. Joachima Halupczoka — Turawa 2024

W dniach 1 i 2 czerwca 2024 r. odbył się Międzynarodowy Wyścig Kolarski — Memoriał im. Joachima Halupczoka, który był także Mistrzostwami Krajowego Zrzeszenia LZS w kategorii młodzik i junior młodszy oraz eliminacjami do OOM 2024. Celem memoriału jest uczczenie pamięci Joachima Halupczoka, znakomitego kolarza pochodzącego z pobliskich Niwek — medalisty olimpijskiego (srebro w Seulu w wyścigu drużynowym na czas) oraz zdobywcy dwóch medali mistrzostw świata we francuskim Chambery (złoty w wyścigu ze startu wspólnego i srebrny w jeździe drużynowej na czas), jednego z najwybitniejszych polskich kolarzy, wychowanka klubu Zrzeszenia LZS, LKS Ziemia Opolska. Od lat dyrektorem wyścigu poświęconemu jego pamięci jest pierwszy trener zmarłego w wieku zaledwie 25 lat Halupczoka — Marian Staniszewski. Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka. Krajowe Zrzeszenie LZS na wyścigu reprezentował przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu Gerard Halama.

Organizatorami memoriału i mistrzostw Zrzeszenia byli: Krajowe Zrzeszenie LZS, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu, Urząd Gminy w Chrząstowicach, Urząd Miasta i Gminy w Turawie, Urząd Gminy i Miasta w Ozimku oraz Ludowy Klub Sportowy Ziemia Opolska w Opolu. Partnerami Samorząd Województwa Opolskiego, Zajazd „Jowisz” w Turawie, Tomex Parkiet. Impreza uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W Niwkach odbyła się jazda indywidualna na czas. W kategorii młodzik rywalizowało 57 zawodników, w tym 41 w mistrzostwach LZS. Mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS Mikołaj Klaczkowski z KLKS Azalia Brzóza Królewska, wicemistrzem Krzysztof Szymański z PTC DSV Pabianice, brązowy medal zdobył Ksawery Nowicki ze Stowarzyszenia UKS Jedynka Kórnik. Kolarze pokonywali 5 km. Juniorzy młodsi mieli do pokonania 10 km. Najlepszy wynik uzyskał Mikołaj Mroczkowski (Stajnia Rowerowa Intercars Team), drugie miejsce zajął Igor Mitoraj z WMKS Olsztyn, który został mistrzem Zrzeszenia, wicemistrzem został Łukasz Rutkowski z Avatar Silesia Team, który uzyskał trzeci czas, brązowy medal wywalczył czwarty na mecie Hubert Blokesz z Avatar Silesia Team. Rywalizowało 74 juniorów młodszych, w tym 50 kolarzy z klubów Zrzeszenia.

W Pucharze Polski rywalizowali także juniorzy, najlepszy okazał się Dominik Krzyśków (JEGG-DJR Academy), który pokonał Bartosza Łyżwę (Avatar Silesia Team) i Wiktora Staniewskiego (UKS Jedynka Kórnik).

Następnego dnia zawody przeniosły się do Szczedrzyka. Rozegrano tu wyścigi ze startu wspólnego. Młodzicy rywalizowali na trasie o długości 30 km, wystartowało ich 65, w tym 43 z klubów Zrzeszenia. Mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS został Mikołaj Klaczkowski z KLKS Azalia Brzóza Królewska, który wygrał wyścig, drugie miejsce zajął i został wicemistrzem Zrzeszenia Ksawery Nowicki ze Stowarzyszenia UKS Jedynka Kórnik, trzeci na mecie był i wywalczył brązowy medal Olaf Pietrzyk z KKS Gostyń.

Na juniorów młodszych czekało 90 kilometrów, które najszybciej pokonał Stanisław Stelczyk z SKS Moto-Jelcz Laskowice, tuż za nim linę mety przeciął Maksymilian Ginter z CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa, trzecie miejsce za Mateusz Błaszak z UKS Jedynka Kórnik i został mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS, wicemistrzem został czwarty na mecie Igor Mitoraj z WMKS Olsztyn, jako piąty przyjechał Igor Juszczak z KTK Kalisz i wywalczył brązowy medal. W tym wyścigu startowało 104 zawodników, w tym 68 z klubów Zrzeszenia.

120 kilometrową trasę wśród orlików najszybciej pokonał Karol Stelmach z LKS Baszta Golczewo, drugi był Ksawier Garnek z UKS Krupiński Suszec, trzeci Adam Marciniak z KS Pogoń Mostostal Puławy. Startowało 22 kolarzy. Juniorzy pokonywali taką samą trasę, startowało ich 62. Solo metę przeciął Franciszek Matuszewski z WLKS Krakus, który pokonał Alberta Kurlanda z ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz i Dawida Szulika z Avatar Silesia Team.

W mistrzostwach Zrzeszenia LZS startowali kolarze z 15 klubów reprezentujących 11 województw. Klasyfikację klubową wygrał WMKS Olsztyn przed Avatar Silesia Team i Stowarzyszeniem UKS Jedynka Kórnik, wojewódzką wielkopolskie przed warmińsko-mazurskim i śląskim.