All Posts By

KZ LZS

Tola Rudnik srebro, Olaf Nowicki i Leon Brodziński brąz na Mistrzostwach Europy Młodzików (U15) w zapasach

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

24 maja w Samokovie (Bułgaria) zakończyły się Mistrzostwa Europy U15 w zapasach w stylu klasycznym, wolnym i kobiet. Polska reprezentacja wróciła z nich z trzema medalami – wszystkie zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia. Wicemistrzynią Europy w kategorii 42 kg została Ola Rudnik z ZKS Miastko, a brązowe medale w stylu klasycznych zdobyli Leon Brodziński z ZKS Miastko w kat. 62 kg i Olaf Nowicki z KS Sobieski Poznań w kat. 57 kg.

W całym turnieju świetnie zaprezentowała się Tola Rudnik, która jak burza doszła do finału – w kwalifikacjach wygrała z Węgierką 10:4, w ćwierćfinale w tym samym stosunku punktów pokonała Estonkę, w półfinale wygrała 11:3 z Turczynką, dopiero w finale musiała uznać wyższość Ukrainki Marilli Loiko. Jej nieco starszy brat Leon Rudnik jest także zapaśnikiem. Może dochowamy się takiego rodzeństwa jak Michalikowie? Brązowy medal w stylu klasycznych w kat 62 kg zdobył kolega klubowy Toli, Leon Brodziński. On z kolei w 1/8 finału  pokonał Chorwata, w ćwierćfinale wygrał z Litwinem, w półfinale niestety przegrał z Turkiem, który później został mistrzem Europy, w walce o brązowy medal wysoko, bo 9:0 pokonał Rumuna.

Olaf Nowicki z KS Sobieski Poznań nie miał łatwej drogi do brązowego medalu. W 1/8 wygrał z Chorwatem, ale w ćwierćfinale przegrał z Grekiem i musiał czekać na jego wygraną w kolejnym starciu, by dostać się do repasaży – i tak się stało. Olaf w repasażach pokonał Rumuna, a w walce o brązowy medal wygrał z Białorusinem. Jedyny zapaśnik, z którym przegrał na tych zawodach, wspomniany Grek został wicemistrzem Europy.

Sukces Toli Rudnik i Leona Brodzińskiego był wydarzeniem wyjątkowym nie tylko dla ich klubu, ale całego regionu. Oto niewielkie Miastko i jeden klub zapaśniczy zdobyły dwa medale mistrzostw Europy w dwóch olimpijskich stylach walki. Nic dziwnego, że prosto z bułgarskiego Samokova młodzi zawodnicy udali się  na spotkanie na hali OSiR w swoim mieście, gdzie czekało na nich mistrzowskie powitanie. Byli koledzy klubowi i szkolni, przedstawiciele samorządu na czele z burmistrzem, legendarny trener ZKS Kazimierz Wanke oraz rodzice i dziadkowie medalistow. Gratulacjom nie było końca! Tak się pisze lokalną historię.

Fot. PZZap. Facebook

FC Barcelona wygrała Ligę Mistrzyń – Ewa Pajor strzeliła dwie bramki!

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

23 maja na stadionie w Oslo FC Barcelona rozbiła Olympique Lyonnes w finale Ligi Mistrzyń aż 4:0. Swój udział w tym zwycięstwie miała Ewa Pajor (wychowanka naszego klubu KKPK Medyk Konin), która strzeliła dwa gole i zanotowała asystę przy jednym z dwóch trafień Salmy Paralluelo. Nasza Ewa została królową strzelczyń, co przyczyniło się także do tego, że Grupa Obserwatorów Technicznych UEFA umieściła ją w najlepszej jedenastce rozgrywek. Dla FC  Barcelony był to czwarty tytuł najlepszej drużyny Europy, dla Ewy Pajor pierwszy, a marzyła o nim od 10 lat. Wcześniej docierała do finału aż pięciokrotnie – cztery razy z VfL Wolfsburg i raz z „Barcą”. Zawsze przegrywała. Tym razem było wreszcie inaczej.

Tytuł królowej strzelczyń Pajor zgarnęła dzięki 11 bramkom, zdobytym na przestrzeni całych rozgrywek. Dwa gole w finale tylko potwierdziły fakt, iż była kluczową zawodniczką „Barcy” w tym sezonie Ligi Mistrzyń.

Moim marzeniem, odkąd tylko zaczęłam grać w piłkę, było wygranie Ligi Mistrzyń, a także awans z reprezentacją Polski na wielki turniej. Tak, w końcu mogę powiedzieć, że to zrobiłam. Ale ja uwielbiam stawiać sobie małe cele, bo to te codzienne cele dają mi największą motywację, by stać się coraz lepszą zawodniczką oraz coraz lepszą osobą. Dzięki temu motywacja jest codziennie.

Pragnę po raz kolejny wygrać wszystko z moim zespołem – po raz kolejny wygrać Ligę Mistrzyń, a także awansować na mistrzostwa świata z reprezentacją Polski. Te marzenia mam dalej, pragnę wygrywać kolejne trofea, ale – co najważniejsze – pragnę codziennie stawać się coraz lepszą zawodniczką, coraz lepszą osobą i ta motywacja jest cały czas na najwyższym poziomie – powiedziała w rozmowie ze Sportowymi Faktami Ewa Pajor.

Fot. AI / @_BarcaInfo / Łączy nas piłka

Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w taekwondo olimpijskim – 42 medale naszych zawodników

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

23 maja w Szczecinku odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U21. Startowało ponad 330 zawodników i zawodniczek z 59 klubów, w tym 28 klubów Zrzeszenia LZS. Gospodarzem mistrzostw był klub Zrzeszenia LZS, ULKS Taekwondo Borne Sulinowo, a dyrektorem zawodów doskonale znany w naszym środowisku Dariusz Skiba, założyciel i trener klubu. W mistrzostwach mogli startować juniorzy posiadający minimum 6 kup i młodzieżowcy 5 kup. Kup to stopień uczniowski –  oznacza on stopień zaawansowania adepta, który uczy się podstaw tej sztuki walki. I uwaga – najniższy stopień to 10, najwyższy 1, po nim są już stopnie mistrzowskie. Łącznie zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS  zdobyli na tych mistrzostwach 42 medale. Juniorzy wywalczyli ich 37 (6 złotych, 10 srebrnych i 21 brązowych), młodzieżowcy 5 (jeden srebrny i cztery brązowe). W klasyfikacji klubowej trzecie miejsce zajął MUKS Spartan Rokietnica, a czwarte UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września.

Juniorzy zdobyli 18 medali (3-5-10). Mistrzami Polski zostali: 45 kg Natan Kantorysiński LUKS Kantor Częstochowa, 78 kg Franciszek Kuziuk MUKS Spartan Rokietnica i +78 kg Jakub Filipczak UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września; wicemistrzami: 45 kg Dawid Ociepa UKS TKD Kórnik, 48 kg Jonasz Drews UKS 10 Bydgoszcz, 63 kg Jan Walkiewicz KS Rapid Śrem, 68 kg Mikołaj Kaźmierowski UKS Oaza Kórnik i +78 kg Michał Filipczak UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września; brązowe medale wywalczyli: 48 kg Szymon Toczek ULKS Andros Puławy i Adam Rajman UKS Taekwondo Wolsztyn, 51 kg Piotr Zawadzki MUKS Victoria Morąg, 59 kg Mateusz Fijałkowski ULKS Taekwondo Borne Sulinowo, 63 kg Filip Guzek MUKS Białe Tygrysy Jarocin, 68 kg Szymon Ostrowski MUKS Victoria Morąg, 73 kg Rafał Zieliński UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września, 78 kg Adrian Stengert UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września, +78 kg Kamil Walentek WLKS Kmicic Częstochowa i Maciej Tyburczy KS Taekyon Sierpc.

Jedyny medal wśród młodzieżowców srebrny wywalczył Filip Żywarski ULKS Andros Puławy.

Juniorki zdobyły 19 medali (3-5-11). Mistrzyniami Polski zostały: 46 kg Kornelia Piekarska MLKS Wikingowie Pisz, 63 kg Julita Horemska MUKS Spartan Rokietnica i +68 kg Maria Frąckowiak UKS Dragon Długie Stare; wicemistrzyniami: 44 kg Sara Wilczyńska UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września, 46 kg Nikola Kaczmarek KKT Tygrys Kętrzyn, 52 kg Marcelina Mgłosiek UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września, 55 kg Ewa Murzyn UKS Koryo Mszana Dolna i +68 kg Maria Socha UKS Taekwondo Olimpijskie Środa Wlkp.; brązowe medale zdobyły: 42 kg Julia Mierzyńska UKS Dragon Długie Stare i Oliwia Witczak LUKS Kantor Częstochowa, 44 kg Michalina Janas UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września, 49 kg Zuzanna Gotówko MUKS Victoria Morąg i Oliwia Andrzejewska UKS TKD Kórnik, 52 kg Maja Gałan ULKS Taekwondo Borne Sulinowo, 55 kg Ewa Kunc UKS Dragon Długie Stare i Hanna Rybak UKS Żyrzyn Taekwondo Team, 59 kg Maria Kunicka ULKS Taekwondo Borne Sulinowo i Zuzanna Szymkowiak UKS Dragon Długie Stare, -68 kg Maja Kaźmierczak UKS Hwarang Taekwondo Olimpijskie Września i +68 kg Gabriela Glegoła ULKS Andros Puławy.

W kategorii U21 nasze zawodniczki wywalczyły 4 medale – wszystkie brązowe, zdobyły je: w 49 kg Maja Kraska ULKS Andros Puławy, w 57 kg Michalina Wróbel MUKS Białe Tygrysy Jarocin i w +67 kg Sara Matuszewska UKS Taekwondo Wolsztyn i Klaudia Łyskawa MUKS Białe Tygrysy Jarocin.

Fot. Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego Facebook

Letni sezon lekkoatletyczny nabiera rozpędu!

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

Lekkoatletyka już na dobre „wyszła” na świeże powietrze – coraz więcej imprez, mitingów kwalifikacyjnych, mistrzostw województw, memoriałów. Kalendarz jest niezwykle bogaty. Dla naszego Zrzeszenia w tym sporcie najważniejsze są dwa wydarzenia – Mistrzostwa KZ LZS U18, U20 i U23, które odbędą się w Zamościu 12-14 czerwca oraz Mistrzostwa KZ LZS U16, które odbędą się w Spale 27-29 sierpnia w ramach XXIX Ogólnopolskich Igrzysk LZS. Jednak w życiu każdego lekkoatlety liczy się przede wszystkim udział w imprezach najwyższej międzynarodowej rangi. W tym roku odbędą się cztery takie imprezy. Zaczną juniorzy młodsi, którzy w dniach 16-19 lipca w Rieti (Włochy) rywalizować będą w Mistrzostwach Europy U18, juniorzy wystartują 4-9 sierpnia na Mistrzostwach Świata U20 w Oregonie (USA), Mistrzostwa Europy seniorów odbędą się 10-16 sierpnia w Birmingham (Wielka Brytania). Czwartą imprezą są Letnie Igrzyska Olimpijskie U18, które mają się odbyć w dniach 31.10 – 13.11 w Dakarze (Senegal) – w programie igrzysk jest lekkoatletyka, ale ile miejsc otrzyma Polska jeszcze nie wiadomo. By zakwalifikować się na wymienione wyżej imprezy trzeba uzyskać minima, co oczywiście automatycznie nie skutkuje udziałem, gdyż skład reprezentacji Polski ustala ostatecznie Polski Związek Lekkiej Atletyki – ale minimum to warunek konieczny. Oprócz minimum przy kwalifikacji do międzynarodowych imprez pomagają też wyniki uzyskane na mistrzostwach Polski, które zwykle odbywają się tuż przed wspomnianymi wyżej imprezami. W tym roku mistrzostwa Polski dla poszczególnych grup wiekowych odbędą się w lipcu. W Lublinie w dniach 2-4 lipca w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbędą się Mistrzostwa Polski U18, tydzień później – 11-12 lipca – w Krakowie Mistrzostwa Polski U23, Zamość w dniach 17-19 lipca będzie areną Mistrzostwa Polski U20, z kolei Białystok w dniach 24-26 lipca będzie gościć Mistrzostwa Polski seniorów. Tradycyjnie sezon mistrzowski zakończą Mistrzostwa Polski U16 – Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego, które odbędą się w Lublinie w dniach 19-20 września.

Wielu zawodników uważa, że im szybciej je uzyskają, tym będą mieli więcej czasu na szlifowanie formy. Na listę tych, którzy już takie minima uzyskali wpisało się kilkoro zawodników Zrzeszenia LZS.
Na mitingu w Brukseli Róża Olchawa z Kraków Athletics Team uzyskała w biegu na 800 metrów czas 2:02.28 – to najlepszy czas w Europie w kat. U20 w tym sezonie oraz najszybszy bieg polskiej juniorki na tym dystansie w XXI wieku. W zawodach w Raciborzu Zuzanna Szymańska z LKS Vectra Włocławek z wynikiem 10:23.69 w biegu na 3000 metrów z przeszkodami uzyskała minimum na juniorski czempionat. 23 maja na zawodach w Gdańsku Maja Gondek z AML Słupsk wygrała bieg na 100 z wynikiem 11.77 (w eliminacjach 11.67), uzyskując minimum na ME U18.
W Los Angeles Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek przebiegła 800 metrów w czasie 1:58.18 schodząc po raz pierwszy w życiu poniżej 2 minut. To najlepszy wynik w Europie w sezonie 2026, drugi na świecie i minimum na ME, to także 4 wynik w polskich tabelach historycznych 800 m. Rekordem Polski wciąż jest 46-letni rekord Jolanty Januchty (1:56.95) z Budapesztu.
Cieszy dobry wynik Marii Andrejczyk, którą wciąż nękają kontuzje, uzyskany podczas Wanda Diamond League w Chinach, gdzie zajęła czwarte miejsce – 61.51 m, to minimum na ME. Nieźle w swoim pierwszym starcie zaprezentowała się inna Maria, czyli Żodzik skacząc wzwyż 194 cm – lepiej otwierała sezon w biegłym roku (196 cm). Dodajmy, że wicemistrzyni świata dołączyła do grona sportowców będących członkami ORLEN Team.

Minimum na MŚ U20 w Oregonie uzyskał też w rzucie młotem Jan Delewski z LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz – jego wynik 73.28 jest w maju drugi wynik w tym roku w Europie. Podczas lokalnych zawodów Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki w Poznaniu Aleksander Wojna z KS Podlasie Białystok w rzucie oszczepem i Jakub Rodziak z LUKS Orkan Września w rzucie dyskiem wypełnili minima na sierpniowe mistrzostwa świata U20. Starszy brat Jakuba Rodziaka Damian (też LUKS Orkan Września) na tych samych zawodach rzucił dyskiem 64.24 i poprawił rekord życiowy o ponad 2 metry, a jego wynik jest 10 wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki i rezultatem lepszym od wskaźnika PZLA na ME.
Podczas Korzeniowski Race Walking Cup w Warszawie (kwiecień) Aleksandra Zembrowska z WLKS Nowe Iganie z czasem 22:54 wygrała chód na 5 kilometrów, ustanawiając najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki oraz wypełniła minimum na mistrzostwa świata U20 w Oregonie.
Jesteśmy pewni, że wielu z tych zawodników w trakcie sezonu poprawi jeszcze swoje wyniki. Czekamy też na pierwsze starty naszych gwiazd z Podlasia Białystok – Natalii Bukowieckiej na 400 m i Ewy Swobody na 100 m. Do zobaczenia na lekkoatletycznych arenach!

Fot. Facebook PZLA

OOM Łódzkie 2026 – 16 medali zawodników Zrzeszenia na Mistrzostwach Polski Kadetów w tenisie stołowym

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 20-24 maja w Rawie Mazowieckiej w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rozegrano Mistrzostwa Polski Kadetów w tenisie stołowym. W turnieju startowało 128 młodych sportowców – 64 kobiety i 64 mężczyzn. Rywalizowano w następujących konkurencjach: gra pojedyncza kobiet i mężczyzn, gra podwójna kobiet i mężczyzn, gra mieszania i turniej drużynowy kobiet i mężczyzn. Od pierwszych meczów nie brakowało szybkich wymian, refleksu na najwyższym poziomie i walki o każdy punkt. Świetnie spisali się zawodnicy z naszych klubów, którzy wywalczyli łącznie 16 medali – 7 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych. Niewątpliwie najlepszym zawodnikiem mistrzostw był Hubert Kwieciński z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki, który zdobył 4 złote medale!

Mistrzem Polski kadetów w grze pojedynczej został Hubert Kwieciński z KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki, który w meczu finałowym pokonał 4:0 Olafa Glanerta ASTS Olimpia Grudziądz. Brązowy medal w tej konkurencji zdobył kolega klubowy mistrza Ignacy Sławiński. Wśród kobiet w grze pojedynczej mistrzynią została Aleksandra Nawrocka z KS Bronowianka Kraków, która w finale wygrała 4:2 z Leną Puzio ZKS Zielona Góra. Brązowy medal zdobyła Emilia Pszczołowska z UKS TS Ósemka Białystok.

W grze podwójnej mężczyzn złotymi medalistami zostali Hubert Kwieciński KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki i Jakub Turecki KS Bronowianka Kraków. Najwyżej rozstawiony w Rawie Mazowieckiej duet pokonał w finałowym meczu Mateusza Orszulaka MKS Czechowice-Dziedzice i Ignacego Sławińskiego KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki 3:2. Na najniższym stopniu podium stanęli Karol Kaczmarczyk KS Bronowianka Kraków i Adam Stachowiak KS AZS UWM Olsztyn oraz Jakub Hubka Politechnika Rzeszów i Leon Krawczyk MKS Czechowice-Dziedzice. W grze podwójnej kobiet złoty medal wywalczyły Łucja Kobosz MATS Rzeszów i Aleksandra Nawrocka KS Bronowianka Kraków, srebrny Julia Zalewska ZKS Zielona Góra i Emilia Pszczołowska UKS TS Ósemka Białystok, brązowy Natalia Wszołek MKS Czechowice Dziedzice i Maja Klag KS Gorce Nowy Targ.

W grze podwójnej mieszanej mistrzami zostali Hubert Kwieciński KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki i Lena Puzio ZKS Zielona Góra, którzy w meczu finałowym 3:2 pokonali duet MATS Rzeszów – Mikołaja Pilcha Rzeszów i Łucję Kobosz. Brązowe medale wywalczyli Jakub Turecki i Aleksandra Nawrocka KS Bronowianka Kraków.

W grze drużynowej mistrzyniami zostały zawodniczki KS Bronowianka Kraków – Aleksandra Nawrocka i Nicol Bartoszko. Wśród mężczyzn złoty medal dla KS Bogoria Grodzisk Mazowiecki (Ignacy Sławiński i Hubert Kwieciński), srebrny dla KS Bronowianka Kraków (Karol Kaczmarczyk, Jakub Turecki).

Fot. Facebook PZTS

39 medali zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorek w sumo

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

Sumo od lat przysparza Zrzeszeniu we współzawodnictwie sportowym młodzieży sporo punktów. Najczęściej uprawiany jest w klubach, gdzie głównym sportem są zapasy. W Stoku Lackim k. Siedlec w dniach 22-23 maja odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek w sumo. Organizatorem zawodów był Polski Związek Sumo i nasz klub WLKS Nowe Iganie. O medale w 8 kategoriach wagowych rywalizowało 66 mężczyzn i 41 kobiet. Łącznie zawodnicy z klubów Zrzeszenia zdobyli 39 medali – juniorki wywalczyły 23 medale (4-5-14), mężczyźni 16 (3-4-9). W zawodach kobiet startowały 22 kluby, w tym 13 klubów Zrzeszenia. Klasyfikację klubową wygrał ZTS Sokół Lublin, a miejsca 3-4 zajęły UKS Iron Bulls Bielawa i ULKS Guliwer Kielce. W turnieju mężczyzn starowali zawodnicy z 26 klubów, w tym 16 klubów Zrzeszenia. W klasyfikacji klubowej miejsca 3-4 zajęli KS Sobieski Poznań i UKS Samson Kobylin przy SP Kobylin.

Dla tych, którzy rzadko oglądają zawody sumo dwie informacje. W turniejach zawodowców nie ma podziału na kategorie wagowe, w turniejach amatorów są. Ponadto wśród tych ostatnich rozgrywana jest na sam koniec zawodów kategoria open – w ringu (dohyo) mogą zmierzyć się ze sobą zawodnicy o skrajnie różnych masach ciała – np. lżejszy zapaśnik może walczyć z zawodnikiem wagi ciężkiej, a jej zwycięzca uznawany jest za najlepszego zawodnika turnieju. W tych mistrzostwach wśród juniorów był to Olaf Płatek z Klubu Judo Shamo Ełk. To już bardzo utytułowany zawodnik, m.in. w 2025 roku na ME w Estonii, gdzie startował w grupie kadetów okazał się bezkonkurencyjny w każdej z trzech konkurencji: kategorii wagowej +100 kg, kategorii Open oraz w turnieju drużynowym, w tym samym roku na MŚ wywalczył brązowy medal w kategorii +100 kg i brąz drużynowo. Wśród kobiet w tej kategorii najlepsza była Gabriela  Czyżewska z Towarzystwa Sportowego Gwardia Olsztyn, mistrzyni w kat. 70 kg, mistrzyni Europy w kat. 65 kg z 2025 roku, brązowa medalistka tegorocznym Mistrzostw Polski seniorek.

Juniorzy

W kategorii 65 kg mistrzem został Kacper Matysiak z UKS Samson Kobylin przy SP Kobylin, brązowy medal zdobył jego kolega klubowy Antoni Grenda i Kacper Berejowski z ZTS Sokół Lublin.  W kat. 70 kg złoty medal wywalczył Marcin Leśniewski z LKS Szubinianka Szubin. W kat. 77 kg srebrny medal zdobył Wiktor Toton z LUKS Syrena Gnojnica, brązowy Michał Wojciechowski z KS Sobieski Poznań. W kat. 85 kg srebrny medal wywalczył Michał Anioł z KS Sobieski Poznań, brązowy Jakub Strózik z LUKS Płonia przy SP w Okunicy, Pyrzyce. W kat. 92 kg srebrnym medalistą został Jan Zalewski z LKS Łódzka Akademia Zapasów. W kat. 100 kg brązowy medal wywalczył Tomasz Rajewski z LUKS Płonia przy SP w Okunicy, Pyrzyce. W kat. +100 kg trzy medale dla zawodników z naszych klubów – srebro Sebastian Warchoł KS Sobieski Poznań, brązowe Michał Dubowski z WLKS Nowe Iganie i Kacper Brzezik Siedlecki Klub Sportowy Gladiator. W kat. Open wicemistrzem Polski został Maciej Kuzdak z LUKS Płonia przy SP w Okunicy, Pyrzyce, brązowe medale zdobyli Michał Dubowski z WLKS Nowe Iganie i Kacper Brzezik Siedlecki Klub Sportowy Gladiator.

Juniorki

W kategorii 50 kg mistrzynią została Oliwia Hlond z UKS Iron Bulls Bielawa, brązowe medale zdobyły Paulina Kępowicz ULKS Guliwer Kielce i Wiktoria Wójcik ZTS Sokół Lublin. W kat. 55 kg srebrny medal zdobyła Gabriela Kowalska ULKS Guliwer Kielce, brązowe Martyna Kłoda ZTS Sokół Lublin i Julia Załoga UKS Master Łódź. W kat. 60 kg brązowe medale wywalczyły Agata Kucner UKS Sorga Zamość i Amelia Skup Siedlecki Klub Sportowy Gladiator. W kat. 65 kg mistrzynią została Anna Kamola GKS Armaty Stoczek Łukowski, wicemistrzynią jej koleżanka klubowa Marta Gajowniczek, brązowy medal zdobyła Anna Kostecka ULKS Guliwer Kielce. W kat. 70 kg srebrny medal wywalczyła Wiktoria Górzewska UAKS Podlasie Białystok, brązowe Wanesa Kania UKS Terminator Wysokie i Natalia Klimiuk WLKS Nowe Iganie. W kat. 75 kg mistrzynią Polski została Martyna Skorupińska z UKS Pohl Judo Przemęt, brązowy medal zdobyła Anna Kapustka El-Bet LUKS Lubzina. W kat. +75 kg złoty medal wywalczyła Nikola Frankiewicz ZTS Sokół Lublin, srebrny Kamila Konieczna UKS Samson Kobylin przy SP Kobylin, brązowe Martyna Charchut El-Bet LUKS Lubzina i Weronika Smaczyńska UKS Iron Bulls Bielawa. W kategorii Open srebrny medal wywalczyła Nikola Frankiewicz ZTS Sokół Lublin, brązowe Wiktoria Górzewska UAKS Podlasie Białystok i Martyna Skorupińska z UKS Pohl Judo Przemęt.

Fot. Facebook WLKS Nowe Iganie – Janusz Mazurek

19 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na Akademickich Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 21-24 maja w Lublinie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Startowało prawie 1300 zawodników z 95 uczelni w 32 konkurencjach. W mistrzostwach mogą rywalizować wszyscy studenci, nie tylko ci, którzy są członkami klubów AZS. Zawodnicy po prostu reprezentują swoje uczelnie. Na bieżniach, skoczniach i rzutniach nie zabrakło zawodników i zawodniczek – studentów, którzy są członkami klubów Zrzeszenia LZS. Łącznie zdobyli oni 19 medali – 7 złotych, 3 srebrnych i 9 brązowych. Gwiazdą zawodów w Lublinie był Jakub Szymański (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, klub SKLA Sopot), halowy mistrz świata i Europy w biegu na 60 metrów przez płotki, który na swoim koronnym dystansie 110 m nie dał większych szans rywalom i zdobył swój kolejny w karierze złoty medal AMP, uzyskując wynik 13.33. Drugi w tym biegu był Olgierd Michniewski z naszego klubu RLTL GGG Radom, reprezentujący AWF Warszawa.

Złote medale AMP wywalczyli: w biegu na 400 m Izabela Smolińska Uniwersytet Radom (RLTL GGG Radom), w biegu na 800 m Magdalena Breza Uniwersytet Pomorski w Słupsku (ULKS Talex Borysław Borzytuchom), bieg na 1500 m wygrała Bernadeta Ślońska z UEK Kraków (Kraków Athletics Team), w skoku w dal najlepsza była Julia Adamczyk Uniwersytet Radom (RLTL GGG Radom), w pchnięciu kulą Zuzanna Maślana Politechnika Białostocka (KS Podlasie Białystok), 3000 m mężczyzn Filip Janas Politechnika Wrocławska (SMKS Parasol Wrocław), trójskok Szymon Gabrysiak Uniwersytet Łódzki (MUKS Park Zduńska Wola).

Srebrne medale wywalczyli:  w rzucie oszczepem Małgorzata Miedziewska Uniwersytet Pomorski w Słupsku (AML Słupsk), biegu na 3000 m Jakub Matuszczak WAT Warszawa (RLTL GGG Radom).

Brązowymi medalistami zostali: w skoku wzwyż Martyna Konieczko Politechnika Gdańska (MLUKS Mokasyn Płoty), w rzucie oszczepem Magdalena Banasiewicz Politechnika Gdańska (UKS Sokół Węgorzewo), w biegu na 200 i 400  m Paweł Miezianko Politechnika Białostocka (KS Podlasie Białystok), 1500 m Krzysztof Zieliński Uniwersytet Gdański (ULKS Talex Borysław Borzytuchom), 3000 m Michał Mirek Politechnika Wrocławska (MKS Osa Zgorzelec), skok wzwyż Jakub Walecki Politechnika Warszawska (WLKS Nowe Iganie), kula Mateusz Helman Politechnika Gdańska (LKS Ziemi Puckiej Puck) i oszczep Artur Cytlał Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu (KS Polonia Pasłęk).

Fot. Facebook AMP Lublin

16 zapaśników i 8 zapaśniczek z klubów Zrzeszenia powalczy o medale Mistrzostw Europy U15

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

18 maja w Samokovie (Bułgaria) rozpoczęły się Mistrzostwa Europy U15 w zapasach w stylu klasycznym, wolnym i kobiet. Będzie je obserwować z ciekawością, bo wystartuje w nich aż 16 zawodników i 8 zawodniczek z klubów Zrzeszenia – reprezentacja liczy 30 osób!

W stylu klasycznym cała reprezentacja to zawodnicy z klubów Zrzeszenia: 38 kg  Stanisław Leoniuk GKS Cartusia Kartuzy, 41 kg Szymon Obajda ULKS Karkonosze Stara Kamienica, 44 kg Bartosz Ojowski Akademia Młodego Sportowca Wrestling Morena Żukowo, 48 kg Kamil Kierejewski MKS Cement-Gryf Chełm, 52 kg Hubert Czerwionka Akademia Młodego Sportowca Wrestling Morena Żukowo, 57 kg Olaf Nowicki KS Sobieski Poznań, 62 kg Leon Brodziński ZKS Miastko, 68 kg Szymon Torkowski ZKS Granica Gdańsk, 75 kg Andrzej Barabas MKS Cement-Gryf Chełm, 85 kg Igor Franciszkiewicz Akademia Sportów Walki Nelson Pabianice. Wszyscy są aktualnymi mistrzami Polski.

W zapasach kobiet na matach wystąpi 8 zawodniczek z naszych klubów, wszystkie są aktualnymi mistrzyniami Polski: 36 kg Nikola Przybył Husaria Fight Team Kozielice, 39 kg Hanna Bukowska Industria LKS Znicz Chęciny, 42 kg Tola Rudnik ZKS Miastko, 46 kg Śliwa Matylda AKS Białogard, 50 kg Pawlikowska Maja LKS Feniks Pesta Stargard, 58 kg Szczerbiak Anastazja UKS Master Łódź, 62 kg Natalia Strojna MKS Cement-Gryf Chełm, 66 kg Maja Burgs WLKS Nowe Iganie.

W zapasach w stylu wolny o medale będzie walczyć 6 zawodników z klubów Zrzeszenia, 5 mistrzów Polski: 41 kg Mikołaj Marcinkiewicz LKS Orzeł Namysłów, 48 kg Hamlet Simonyan WLKS Nowe Iganie, 52 kg Mikołaj Michniewicz MLUKS Karlino, 62 kg Kardasz Damian KS Metalowiec Białystok i85 kg Oliwier Kusman KS Lotnik Wrocław oraz w kat. 44 kg Gabriel Matejko WLKS Nowe Iganie – wicemistrz Polski.

Na zdjęciu reprezentacja Polski w zapasach kobiet U15. Fot. PZZap. Facebook

44 medale – 10 złotych, 7 srebrnych i 27 brązowych zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na OOM w taekwondo olimpijskim

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

To był świetny występ naszych kadetów. W sumie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w taekwondo olimpijskim zawodnicy i zawodniczki z klubów Zrzeszenia zdobyli 44 medale – prawie  60% wszystkich możliwych do zdobycia – 10 złotych, 7 srebrnych i 27 brązowych. Turniej rozegrano w dniach 15-17 maja w hala OSIR Millenium im. Haliny Konopackiej w Rawie Mazowieckiej. Startowało 91 mężczyzn i 86 kobiet – kadeci rywalizowali w 10 kategoriach wagowych, kadetki w 9. Turniej rozegrano systemem pucharowym bez repasaży. Swoich zawodników przysłało na zawody 46 klubów, w tym 28 klubów Zrzeszenia. W pierwszej „10” najlepszych klubów (klasyfikacja medalowa) znalazło się 6 naszych klubów – na drugim miejscu uplasował się ULKS Andros Puławy, a na trzecim MUKS Spartan Rokietnica. Wygrał KS AZS AWF Poznań.

Kadeci zdobyli  21 medali – 5 złotych, 2 srebrne i 14 brązowych. Złotymi medalistami zostali: w kat. -33 kg Marcel Bochenkiewicz ULKS Andros Puławy, –49 kg Wojciech Radowicz KS Rapid Śrem, -57 kg Piotr Leszczyński UKS Hwarang Września, –65 kg Tobiasz Witczak UKS Szakal Jeżyce, +65 kg Karol Skiba ULKS Taekwondo Borne Sulinowo. Srebrni medaliści: -45 kg Paweł Karpierz UKS Koryo Mszana Dolna. -57 kg Michał Więcek SKS Start Olsztyn. Brązowi medaliści: -33 kg Piotr Kalinowski SKS Start Olsztyn i Jakub Żywarski ULKS Andros Puławy, -37 kg Wiktor Andrzejewski UKS TKD Kórnik i Maks Wójtowicz ULKS Andros Puławy, -41 kg Tomasz Ciężak UKS Koryo Mszana Dolna i Maksymilian Sumorek ULKS Andros Puławy, -45 kg Julian Kamiński UKS 10 Bydgoszcz i Mikołaj Kaczmarek UKS Tornado Jarocin, –49 kg Franciszek Jarosz SKS Start Olsztyn, –53 kg Adam Klemenski UKS Sokół Kościan i Patryk Kędziora UKS Żyrzyn Taekwondo, –57 kg Jakub Mikulski SKS Start Olsztyn, –61 kg Krystian Kuźniak UKS 10 Bydgoszcz i Nikodem Pyzdrowski MUKS Spartan Rokietnica.

Kadetki wywalczyły 23 medale – 5 złotych, 5 srebrnych i 13 brązowych. Złotymi medalistkami zostały: -33 kg Natalia Krystofiak MUKS Spartan Rokietnica, -44 kg Oliwka Kurkowska Kumgang Taekwondo Leoncin, -51 kg Celina Janke MUKS Spartan Rokietnica, -59 kg Martyna Malinowska ULKS Andros Puławy, +59 kg Anna Antkowiak UKS Szakal Jeżyce. Srebrne medale zdobyły: -41 kg Lena Szymkowiak UKS Sokół Kościan, -44 kg Lena Wieczorek UKS TKD Kórnik, -47 kg  Magda Wójcik ULKS Andros Puławy, -51 kg Lena Lipska ULKS Andros Puławy, -55 kg Nina Walczak UKS TKD Kórnik, -59 kg Katarzyna Czerniejewska MUKS Spartan Rokietnica, Brązowe medale wywalczyły: –33 kg Amelia Domagała UKS Szakal Jeżyce, –37 kg Aleksandra Karpierz UKS Koryo Mszana Dolna i Michalina Rybak ULKS Andros Puławy, –41 kg Amelia Kaźmierczak UKS Hwarang Września i Hanna Mackiewicz MUKS Spartan Rokietnica, –44 kg Zuzanna Glapa UKS Hwarang Września, –47 kg Zofia Choroś Kumgang Taekwondo Leoncin i Lena Świtała UKS 10 Bydgoszcz, -51 kg Gabriela Szarnowska SKS Start Olsztyn, -55 kg Zuzanna Chudak OSTO Ostrowiec Świętokrzyski i Anna Ślubowska KUMGANG Taekwondo Leoncin, -59 kg Lena Galanek MUKS Victoria Morąg i Nadia Matwiejczyk ULKSW Pomorze Świnoujście.

Gratulujemy!

30 medali zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na Mistrzostwa Polski Juniorów i Seniorów w kickboxingu w formule Low Kick

By Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 15–17 maja w słynnej Hali Legionów w Kielcach odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Seniorów w kickboxingu w formule Low Kick. W zawodach startowało 525 zawodników z 137 klubów z całej Polski. Nie zabrakło świetnych pojedynków, ostrych wymian oraz prawdziwego ducha sportowej walki, tym bardziej, że wyniki zawodów miały wpływ na powołania do reprezentacji Polski. W ceremonii otwarcia zawodów uczestniczyli m.in.: Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Mateusz Kotecki – Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia 31 medali – 7 złotych, 12 srebrnych i 11 brązowych.

Juniorki młodsze wywalczyły dwa złote medale – w kat. -52 kg mistrzynią została Zuzanna Zapora z KS Mistral Wojkowice, można powiedzieć absolutna mistrzyni – to jej czwarty tytuł, pozostałe ma w formułach Full Contact, Light Contact i Kick Light, jest też mistrzynią Europy, a niedługo powalczy też w mistrzostwach Polski w… boksie olimpijskim; w kat. -51 kg mistrzynią została Weronika Ogorzałek z UKS Gladiator Binczarowa, która w tym roku wywalczyła już złoty medal w formule Full Contact.

Juniorzy młodsi zdobyli 8 medali. W kategorii -51 kg wicemistrzem Polski został Wojciech Markowski z LKSW DAN Świdnik, co ciekawe był to jego debiut w tej formule i jako jedyny reprezentował swój klub na tych mistrzostwach; brązowy medal w tej samej kategorii wywalczył Wiktor Kryger z  CSW Champion Lubawa. W kategorii -63,5 kg srebrny medal zdobył Wojciech Gajek z Jurajska Akademia Sportu Łazy, też mistrz Polski w Kick Light, brązowy Michał Bartoszek z LZS Siedlików (Kick-Boxing Club) debiutant w tej formule. W kat. -71 kg srebrny medal zdobył Aleksander Renowski z Rebelii Kartuzy; w kat. -75 kg brąz wywalczył Borys Betański z MLKS Spider Złotów, mistrz Polski w formule K-1 Rules; w kat. -81 kg Szymon Zasowski z SKS Gladiator Siedlce wywalczył srebrny medal, a Mateusz Zając z Rebelii Kartuzy brązowy.

Nasze juniorki starsze zdobyły 3 medale, w tym dwa złote. Mistrzyniami zostały w kat. -60 kg Daria Ściślicka Jurajska Akademia Sportu Łazy, również mistrzyni Polski w formule Kick Light i w kat. +70 kg Julia Rutecka z CSW Champion Lubawa, która udowodniła, że zasada „do trzech razy sztuka” to nie pusty slogan – po dwóch srebrach w Kick Light i K-1 Rules wreszcie stanęła na najwyższym stopniu podium. Brązowy medal w kat. -56 kg wywalczyła Lena Błaszkiewicz z SKS Gladiator Siedlce.

10 medali wywalczyli nasi juniorzy starsi. W kat. -54 kg, co było do przewidzenia, złoty medal zdobył Patryk Klamrowski z Rebelii Kartuzy – to jego trzeci tytuł mistrzowski z rzędu; w kat. -63,5 kg triumfował Nikodem Betański z MLKS Spider Złotów; w kat. -81 kg mistrzem został Kacper Ogorzałek z UKS Gladiator Binczarowa, który kolejny rok z rzędu wygrywał wszystkie formuły ringowe w kickboxingu, w tej samej kategorii srebrny medal zdobył Oskar Weiner z Rebelii Kartuzy; w kat. -75 kg zawodnicy z naszych klubów zdobyli dwa medale – srebrny Alan Tomczak z WKB Champion Wołów, a brązowy Maksymilian Klein z LZS Siedlików; również dwa medale „padły łupem” naszych w kat. -91 kg – srebro wywalczył Gabriel Konderak z KS Mistral Wojkowice, a brąz Bartosz Kurzawa z LZS Siedlików; w kat. +91 kg brązowy medal zdobył Filip Stenka z Rebelii Kartuzy, a w kat. -86 kg takiego samego koloru krążek wywalczył Dawid Zawadzki z CSW Champion Lubawa.

Nasze seniorki wywalczyły trzy srebrne medale. W kategorii +70 kg wicemistrzynią została Żaneta Stenka z KTS-K GOKSRiT Luzino, dorzucając kolejny medal do swojej bogatej kolekcji, wicemistrzynią została też jej jeszcze bardziej utytułowana siostra i koleżanka klubowa Paulina Stenka-Formela, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy kadetek, juniorek i seniorek; kolejny medal do swojego sportowego CV dorzuciła też Lena Kopistecka z CSW Champion Lubawa.

Cztery medale zdobyli seniorzy z naszych klubów – jednak bez złotego medalu. Srebrne medale wywalczyli w kat. -63,5 kg Zhora Simonyan z SKS Gladiator Siedlce i w kat. -91 kg Kevin Prymas z LZS Siedlików; brązowe medale zdobyli: w kat. +91 kg Arkadiusz Górski z Rebelii Kartuzy oraz w kat. -75 kg Marcin Siedlarz Gladiator Binczarowa.

Fot. Polski Związek Kickboxingu Facebook

Przejdź do treści