Podsumowanie roku 2019 w Uniejowie — najlepsze kluby i wojewódzkie zrzeszenia w sporcie wyczynowym

8 grudnia w stylowych wnętrzach Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie (woj. łódzkie) Krajowe Zrzeszenie LZS podsumowało swoją działalność za rok 2019. W sportowej gali udział wzięli działacze, trenerzy, zawodnicy i goście. Uroczystość prowadził sekretarz KZ LZS Krzysztof Piasek, gospodarzem spotkania był wiceprzewodniczący KZ LZS Marek Mazur, obecni byli także członkowie Prezydium KZ LZS (wiceprzewodniczący Jan ZalewskiJózef Poterucha, skarbnik Jacek Kucybała i członek Andrzej Cywiński), Plenum i Głównej Komisji Rewizyjnej, a także przewodniczący wojewódzkich zrzeszeń, w tym Jarosław Rzepa, poseł RP, przewodniczący zachodniopomorskiego Z LZS oraz przedstawicielka Ministerstwa Sportu Grażyna Felczak.

Podczas gali wręczono puchary trzem najlepszym klubom w sportach wiodących w Zrzeszeniu oraz nagrodzono po jednym klubie w 10 innych sportach — podstawą jak zwykle były wyniki uzyskane we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży prowadzonym przez MS. Ogłoszono wyniki wojewódzkich zrzeszeń we współzawodnictwie w imprezach mistrzowskich KZ LZS oraz w sporcie młodzieżowym. Nagrodzono także „10” najpopularniejszych sportowców i „5” najpopularniejszych trenerów LZS, zgodnie w wynikami internetowego plebiscytu (patrz oddzielny tekst). Ogłoszono oficjalnie i nagrodzono finalistów konkursu KZ LZS I MSiT MSiT „Promowanie i upowszechnianie aktywności fizycznej poprzez wyróżnienie najlepszych projektów pn. 100 lat Niepodległości na sportowo realizowanych w środowisku wiejskim” (patrz oddzielny tekst).

W tym roku podsumowanie współzawodnictwa sportu młodzieżowego nie było pełne. Ze względów czasowych nie mogliśmy sporządzić pełnego sprawozdania, jak w latach ubiegłych.

Kluby nagrodzone w sportach wiodących w LZS:

Kolarstwo

  1. ALKS Stal Grudziądz
  2. UKS Copernicus Toruń
  3. KK Ziemia Darłowska Darłowo

Lekkoatletyka

  1. KS Podlasie Białystok
  2. RLTL ZTE Radom
  3. KS Agros Zamość

Łucznictwo

  1. LKS Łucznik Żywiec
  2. KS Społem Łódź
  3. ULKS Zryw Dobrcz

Narciarstwo klasyczne

  1. MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
  2. LKS Klimczok Bystra
  3. UKS Regle Kościelisko

Podnoszenie ciężarów

  1. LKS Znicz Biłgoraj
  2. LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl
  3. LKS Polwica Wierzbno

Zapasy kobiet

  1. MKS Cement Gryf Chełm
  2. WLKS Nowe Iganie
  3. ZTS Sokół Lublin

Zapasy styl wolny M

  1. LKS Mazowsze Teresin
  2. LMKS Krasnystaw
  3. LKS Ceramik Krotoszyn

Zapasy styl klasyczny M

  1. AKS Piotrków Trybunalski
  2. KS Sobieski Poznań
  3. GKS Cartusia Kartuzy

Tenis stołowy

  1. UKS Dojlidy Białystok
  2. MLKS Ostródzianka Ostróda
  3. MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka

Kluby nagrodzone w innych sportach:

  •  Sumo — UKS Samson Kobylin
  • Taekwondo ITF — KS Dragon Janów
  • Taekwondo olimpijskie — SKS Start Olsztyn
  • Szachy — MUKS Stoczek 45 Białystok
  • Piłka nożna K — KKPK Medyk Konin
  • Sporty saneczkowe — UKS Nowiny Wielkie
  • Kajakarstwo klasyczne — MKS Czechowice-Dziedzice
  • Boks — KKB Rushh Kielce
  • Badminton — UKS Hubal Białystok
  • Unihokej — MLUKS Jedynka Trzebiatów

Kolejność wojewódzkich zrzeszeń, gdzie pod uwagę bierze się wyniki osiągnięte przez kluby we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. W sumie kluby naszego zrzeszenia uzyskały w tym współzawodnictwie 32 378,82 pkt.

  1. Wielkopolskie — 4009,12 pkt
  2. Lubelskie — 3757,52 pkt
  3. Dolnośląskie — 3019,95 pkt
  4. Kujawsko-pomorskie — 2814,71 pkt
  5. Śląskie — 2414,02 pkt
  6. Mazowieckie — 2354,60 pkt
  7. Zachodniopomorskie — 2053,86 pkt
  8. Łódzkie — 1947,81 pkt
  9. Podlaskie — 1823,00 pkt
  10. Warmińsko-mazurskie — 1765,97 pkt
  11. Pomorskie — 1488,18 pkt
  12. Lubuskie — 1347,00 pkt
  13. Małopolskie — 1177,79 pkt
  14. Opolskie — 966,39 pkt
  15. Podkarpackie — 733,81 pkt
  16. Świętokrzyskie — 705,12 pkt.

Kolejność we współzawodnictwie wojewódzkich zrzeszeń, gdzie pod uwagę bierze się punkty zdobyte przez zawodników w imprezach mistrzowskich KZ LZS, była następująca:

  1. Wielkopolskie — 1181,5 pkt
  2. Kujawsko-Pomorskie — 1075 pkt
  3. Lubelskie — 925,5 pkt
  4. Mazowieckie — 824,5 pkt
  5. Łódzkie — 711 pkt
  6. Pomorskie — 486 pkt
  7. Dolnośląskie — 479 pkt
  8. Podlaskie — 457 pkt.
  9. Lubuskie — 329 pkt
  10. Zachodniopomorskie — 323 pkt
  11. Warmińsko-Mazurskie — 272,5 pkt
  12. Opolskie — 209,5 pkt
  13. Małopolskie — 190 pkt
  14. Świętokrzyskie — 162,5 pkt
  15. Śląskie — 107 pkt
  16. Podkarpackie — 87 pkt.

W mijającym roku Krajowe Zrzeszenie LZS zorganizowało przy współpracy wojewódzkich zrzeszeń i samorządów lokalnych 26 imprez ogólnopolskich, w tym 24 mistrzostwa dla różnych kategorii wiekowych w takich sportach jak: lekkoatletyka, kolarstwo (torowe, szosowe i MTB), zapasy kobiet i mężczyzn (styl wolny i klasyczny), kajakarstwo, podnoszenie ciężarów, łucznictwo, biegi przełajowe, tenis stołowy, piłka nożna do lat 13 i 15 chłopców i dziewcząt oraz szachy.

Więcej informacji dotyczących podsumowania działalności Krajowego Zrzeszenia LZS w 2019 roku w numerze grudniowym „Wiadomości Sportowych”, który znaleźć można w zakładce „Dla LZS”.

Film z podsumowania – Uniejów 2019