Na początku lat 90. XX wieku na stadionie klubu LKS „Chełm” Stryszów zorganizowano Mistrzostwa Świata w motocyklowych rajdach obserwowanych – Trial oraz Mistrzostwa Świata w Cyklotrialu. Sekcja motocyklowa powstała w Stryszowie w 1985 roku, a rok później, a więc dokładnie 35 lat temu, zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski w trialu motocyklowym. Klub w tym roku obchodzi 73 rocznicę powstania.
Trudne początki
Przed II wojną światową w Stryszowie istniała organizacja sportowo-wojskowa „Strzelec”. Jej członkowie wybudowali w centrum Stryszowa nieduże boisko sportowe, które wszyscy nazywali „Za browarem”. W 1948 roku Władysław Sitarz, Julian Dudoń, Józef Kwartnik, Stanisław Wieczorek, Stanisław i Franciszek Żmuda, Marian Bogdanik, Aleksander Gębala, Jan Henryk założyli Ludowy Zespół Sportowy. Małe boisko „Za browarem” stało się jego główną bazą, a najpopularniejszym sportem siatkówka. W tych latach w Stryszowie nie było prądu elektrycznego. Jaka była więc radość, gdy włączano agregat prądotwórczy Józka Kolasy, który oświetlał boisko i słychać było na cały Stryszów muzykę z płyt gramofonowych. W 1958 roku Stryszów został zelektryfikowany i to stało się początkiem końca boiska „Za browarem”. Ponad boiskiem przebiegała linia elektryczna, zdarzało się, że w czasie grania, piłka czasem uderzała w druty, co powodowało zwarcie i część miejscowości nie miała prądu. Władza zakazała grania, do tego znalazł się właściciel działki. Był to początek lat 60. XX wieku. Chociaż LZS nie miał własnego boiska prowadził prężną działalność sportowo-kulturalną. W świetlicy GS odbywały się turnieje szachowe, warcabowe i tenisa stołowego, w kawiarni turnieje „zgaduj-zgadula”, podwieczorki przy mikrofonie i wieczorki taneczne, wystawiano też sztuki teatralne.
W 1962 roku zarejestrowano LZS Stryszów w PZPN i zgłoszono drużynę piłkarską do rozgrywek o mistrzostwo klasy „C”. Ponieważ nie mieli własnego boiska, mecze w roli gospodarza grali w Zakrzowie pod Chełmem. Wtedy to LZS przyjął nazwę „Chełm” – od góry, która wznosi się nad Stryszowem.
Upragnione własne boisko
21 lipca 1968 roku, po kilku latach budowy, nowe boisko zostało uroczyście otwarte. W 1969 roku obiekt ten zajął czwarte miejsce w ogólnopolskim konkursie „Boisko w każdej wsi”, organizowanym przez RG Zrzeszenia LZS i gazetę „Gromada” Rolnik Polski”. W nagrodę otrzymali sprzęt sportowy. Przez całe lata 70. XX wieku boisko to rozbudowywali i modernizowali.
W 1980 roku LZS przekształcił się w LKS, tym samym otrzymał osobowość prawną i rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Przy LKS powstał Zakład Remontowo-Budowlany, który prowadził usługi na terenie województwa bielskiego i krakowskiego. Kierownikiem ZRB był Ryszard Chowaniec. Z zysków klub wybudował budynek socjalno-administracyjny, zakupił sąsiedni teren na powiększenie płyty boiska i całego obiektu, wybudował także ogrodzenie całego stadionu. Zakład Remontowo-Budowlany zaprzestał działalności w 1990 roku (powstała z niego prywatna firma), co pozbawiło klub znacznych dochodów. Aby wybrnąć z problemów finansowych zaczęli prowadzić inną działalność gospodarczą – uruchomiono skład materiałów budowlanych, punkt szklarski, usługi transportowe oraz kawiarnię. Dzięki temu dokończono budowę trybuny dla kibiców, oddano do użytku kort, boisko do siatkówki oraz skocznię w dal, a w 1997 roku boisko treningowe. W latach 1997, 1999 i 2001 obiekt sportowy nawiedziły powodzie. Poczyniły one ogromne zniszczenia. Dzięki staraniu działaczy klubu oraz wójta gminy uzyskano środki, które pozwoliły na usunięcie szkód.
Budynek socjalny oddany do użytku w 1985 roku przez długie lata dobrze spełniał swoje zadanie, ale po pewnym czasie trzeba było zrobić remont, a na to LKS nie posiadał własnych środków finansowych. Dlatego na wniosek wójta Jana Wacławskiego klub postanowił w 2009 roku budynek skomunalizować, tzn. przekazać nieodpłatnie na rzecz Gminy Stryszów. Za to gmina zobowiązała się przekazać i przekazała przyjęty budynek w trwałe użytkowanie LKS „Chełm” Stryszów. Ponadto gmina zobowiązała się przeprowadzić remont budynku oraz zapewnić bieżące utrzymanie obiektu. Wójt wywiązał się ze swoich zobowiązań, zdobył środki z Unii Europejskiej na remont i modernizacje budynku, który obecnie jest ozdobą Stryszowa podobnie jak stadion, który jest wizytówką gminy.
Sportowe życie
Przez ponad 70 lat uprawiano w klubie różne dyscypliny sportowe takie jak: siatkówka, strzelectwo, tenis stołowy, rajdy obserwowane i piłka nożna. Nieprzerwanie, od 1962 roku drużyny piłkarskie klubu biorą udział w rozgrywkach mistrzowskich, które prowadzi Podokręg Piłki Nożnej Wadowice, niedawno założyli też swoją Akademię Piłkarską dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego przez 73 lata, klub organizował własne imprezy masowe, np. spartakiady letnie. W programie tych zawodów były konkurencje lekkoatletyczne, kolarskie, strzeleckie. Od lat 90. XX wieku zamiast spartakiad organizowane jest Gminne Święto Sportu. Klub organizuje również od 2013 roku turnieje piłki nożnej juniorów młodszych pod nazwą „Chełm Cup”. Od ponad 60 lat z klubem związany jest Marian Wieczorek, najpierw jako zawodnik, później trener, kierownik klubu, a od ponad 30 lat prezes Zarządu. Zna wszystkich i wszyscy go znają.
Triale motocyklowe i rowerowe
Oddzielny rozdział w historii kluby stanowi sekcja motorowa ze specjalnością triale motocyklowe. Sekcja powstała w 1985 roku. Drużyna tej sekcji zdobyła trzy razy tytuł Drużynowego Mistrza Polski w rajdach motocyklowych, było to w 1986, 1987, 1988 roku, a drużyna młodzieżowa na „Simsonkach” wywalczyła tytuł II wicemistrza Polski w 1988 roku. W 1992 i 1993 roku niewielki Stryszów był organizatorem Mistrzostw Świata w motocyklowych rajdach obserwowanych Trial. W 1993 roku zorganizowano też Mistrzostwa Świata w Cyklotrialu (trial rowerowy). Goszczono najlepszych zawodników świata. Zawody oglądało kilkanaście tysięcy widzów. Chociaż sekcja przestała istnieć w Stryszowie wciąż odbywają się na tutejszym torze zawody w trialu i nie tylko rowerowym.
Andrzej Kramarczyk, guru każdego trialowca
Kierownikiem sekcji motorowej był Andrzej Kramarczyk. Jak trafił do Stryszowa – W latach 70. i na początku lat 80. XX w był zawodnikiem Krakowskiego Klubu Cyklistów i Motocyklistów „Smok”, który powstał w 1912 roku. Zanim trafił do tego klubu w Cracovii uprawiał kolarstwo szosowe i torowe, później zafascynowały go triale rowerowe i motocyklowe. Był niestrudzonym popularyzatorem obydwu sportów. W połowie lat 80. XX wieku los rzucił go do Stryszowa. Dla swoich podopiecznych znalazł świetnych nauczycieli, czyli Czechów. Od nich stryszowianie uczyli się podstaw tej dyscypliny. To on postarał się o organizację MŚ dla Stryszowa. Z dwóch pasji Kramarczyka – motocykl i rower – w końcu zwyciężył ten ostatni. Bakcylem cyklotrialu zaraził całą swoją rodzinę – dzieci Anię, Tomka i Kasię, a nawet żonę. Po latach odszedł ze Stryszowa i założył własny klub – KS Aquila Wadowice, który ma swoją siedzibę w… Stryszowie. Jego klub ma na swoim koncie liczne sukcesy – wywalczył w konkurencjach trialowych 34 medale na ME i MŚ, 114 indywidualnych tytułów mistrzów kraju, zorganizował setki imprez. Liderem zespołu jest syn pana Andrzeja Tomasz, obecnie trener kadry narodowej naszych trialowców. W klubie tym swoją karierę zaczynał Tadeusz Błażusiak. Obecnie zawodnik fabryczny KTM. Chcecie więcej informacji o KS Aquila Wadowice – zajrzyjcie na ich stronę www.
Przy pisaniu tego tekstu wykorzystano wystąpienie prezesa Henryka Wieczorka na „Spotkaniu Pokoleń” z okazji 70-lecia klubu (2018 rok).
Stryszów, położony jest w powiecie wadowickim, w woj. małopolskim, jest siedzibą gminy. W 2026 roku obchodzić będzie 700-lecie istnienia. Zamieszkuje go ok. 2000 mieszkańców.