Marlena Gola i Damian Czykier z KS Podlasie Białystok z medalami na World Athletic Relays Silesia 21

W dniach 1-2 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyły się World Athletics Relays czyli Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet. Uczestniczyło w nich ok. 560 lekkoatletów z 30 krajów. Nasza reprezentacja zdobyła na nich 5 medali — 2 złote i 3 srebrne. Polska zwyciężyła w zestawieniu punktowym mistrzostw gromadząc 37 oczek. Drugie miejsce wywalczyli Włosi (32 punkty), a trzecie Kenia (24 punkty). Złoty medal zdobyła sztafeta 4×200 m, w której na ostatniej zmianie biegła zawodniczka KS Podlasie Białystok Marlena Gola, pozostałe zawodniczki to: Paulina Guzowska (AZS AWF Katowice), Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań) i Klaudia Adamek (KS Gwardia Piła). Srebrny medal w sztafecie mieszanej płotkarskiej wywalczył Damian Czykier, który też biegł na ostatniej zmianie, oprócz niego sztafetę tworzyli: Zuzanna Hulisz (MKL Toruń), Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) i Klaudia Wojtunik (AZS Łódź).

Złoty medal wywalczyła sztafeta mieszana 2x2x400 m w składzie: Joanna Jóźwik (AZS AWF Katowice i Patryk Dobek (MKL Szczecin). W konkurencji olimpijskiej 4×400 m Polki zdobyły srebrny medal. Przegrały tylko nieznacznie z Kubankami. Nie obroniły więc złotego medalu wywalczonego w 2019 roku w Japonii, ale biegły w eksperymentalnym składzie. Kontuzje wyeliminowały z uczestniczenia w mistrzostwach podstawowe zawodniczki tej sztafety. Brawa dla Kornelii Lesiewicz, Małgorzaty Hołub-Kowalik, Karoliny Łozowskiej i Natalii Kaczmarek. Kwalifikację olimpijską do Tokio ta sztafeta miała już wcześniej. Z kolei kwalifikację olimpijską do Tokio wywalczyła nasza sztafeta 4×100 m, która zdobyła srebrny medal. Zawodniczki biegły w składzie: Magdalena Stefanowicz, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska i Pia Skrzeszowska.

Nie powiodło się natomiast mężczyzną. Sztafeta 4×200 m w składzie: Dominik Kopeć (KS Agros Zamość), Adrian Brzeziński (MKL Toruń), Łukasz Żok (ALKS AJP Gorzów Wlkp.), Karol Zalewski (AZS AWF Katowice) nie ukończyła biegu eliminacyjnego. Sztafeta 4×400 m w składzie Kajetan Duszyński (AZS Łódź), Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa), Wiktor Suwara (AZS AWF Warszawa) oraz Karol Zalewski (AZS AWF Katowice) nie zakwalifikowała się do finału (w swojej serii była trzecia, a czas nie dawał wejścia do finału) — zapewnili sobie jednak prawo startu na przyszłorocznych mistrzostwach świata w Oregonie. Kwalifikacji do finału nie zdobyła także sztafety 4 x 400 metrów MIX — Mateusz Rzeźniczak (RKS Łódź), Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków), Karolina Łozowska (AZS AWF Katowice) oraz Patryk Grzegorzewicz (MKS-SMS Victoria Racibórz). 12 miejsce zajęła w mistrzostwach sztafeta 4×100 m w składzie — Mateusz Siuda (OŚ AZS Poznań), Dominik Kopeć, Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski (AZS AWF Katowice).

World Athletics Relays — mistrzostwa świata sztafet to impreza organizowana pod egidą World Athletics (dawny IAAF) od 2014 roku. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Bahamach, w 2019 roku zawody organizowała Japonia. W 2021 roku sztafetowe mistrzostwa świata pierwszy raz odbyły się w Europie, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Najlepsze zespoły uzyskały awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz planowanych na rok 2022 lekkoatletycznych mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych. Kolejna edycja World Athletics Relays ma się odbyć w roku 2023.