Skip to main content

13 maja, czterdzieści lat temu, powstał mały klub o wielkim sercu – LZS/LKS Koluszki

Na Facebooku Antoni Tomczyk pięknie opisał historię swojego klubu. Cztery dekady działalności to liczne osiągnięcia sportowe m.in.: udział w kilkudziesięciu zawodach sportowych rangi mistrzostw świata i Europy, zdobycie ponad kilkuset pucharów, kilka tysięcy medali, w tym 100 mistrzostw Polski w lekkoatletyce (biegi średnie i długie, górskie i uliczne) oraz w Letnich Sportach Obronnych. To organizacja ponad 2000 imprez, zawodów, turniejów sportowych oraz akcji charytatywnych.

13 maja 1981 roku trójka przyjaciół Piotr Mróz, Jerzy Kalicki i Antoni Tomczyk powołują Ludowy Zespół Sportowy Koluszki z sekcjami: strzelectwo, sporty obronne, turystyka i lekkoatletyka. W tym samym roku członkowie klubu uczestniczą w biegach przełajowych „Marzanny”, w Warszawskim Maratonie Pokoju, zawodach strzeleckich i sportów obronnych, zdobywając medale i wysokie miejsca. W wojewódzkim zlocie turystycznym „Rowerem Wszędzie” zajmują pierwsze miejsce drużynowo i indywidualnie – Krzysztof Dobrogoszcz. Potem wspólnie z Urzędem Miasta, MOK, OSiR, KSM, szkołami, zakładami pracy, organizacjami społecznymi organizują setki imprez. Najważniejsze z nich to: Ogólnopolskie Biegi Przełajowe „Marzanny” (1979 – 97), Jovity (1985-6), 600-lecia Koluszek (1997-1999), uliczne Biegi Zwycięstwa (1983, 1989-1998) czy Ogólnopolskie Biegi WOŚP (2001-2007), gminne letnie i zimowe spartakiady sportowe, Małe Mistrzostwa świata i Europy w Piłce Nożnej (od 1994 do 2018), rekreacyjne spartakiady dla pań i turnieje piłkarskie pn. „Bo gdy Ewa Piłkę Kopię” (2001–2019), warcaby parkowe (2009-2019), „Pięciobój Sołtysa” o puchar Antoniego Tomczyka (2009-2016), imprezy turystyczne: spływy kajakowe „Pilicą” i Czarną Hańczą, rajdy piesze i rowerowe, obozy wędrowne w Górach Stołowych, Bieszczadach i Karkonoszach, rajdy piesze i rowerowe – można tak wyliczać bez końca…

Nie brak też w ich historii sukcesów w sportach wyczynowych – lekkiej atletyce i tenisie stołowym. W lekkiej atletyce, najwybitniejszym sportowcem w historii klubu jest Danuta Marczyk, 14-krotna uczestniczka mistrzostw świata i Europy w biegach średnich, długich i półmaratonie oraz inni świetni zawodnicy: Emilia Krawczyk – czterokrotna uczestniczka mistrzostw świata w biegach górskich, Beata Wojciechowska – zdobywczyni 15 i 10 miejsca w mistrzostwach świata w biegach górskich juniorek, Magdalena Pierzchała – czterokrotna uczestniczka mistrzostw świata i Europy w biegach górskich, Krzysztof Pietrzyk – pięciokrotny uczestnik mistrzostw świata i Europy w biegach przełajowych, półmaratonie i biegów górskich Masters. Wielokrotnie uczestniczyli też w rozgrywkach III i IV ligi kobiet i mężczyzn w tenisie stołowym. Znakiem rozpoznawczym klubu jest też turystyka. Paweł Lewiak to wielokrotny zdobywca pierwszych miejsce w Ogólnopolskim Finale Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej. Na podiach plasowali się w ogólnopolskich zlotach Eekologicznych, rajdach pieszych i rowerowych, spływach kajakowych organizowanych przez Krajowe Zrzeszenie LZS.

W Zrzeszeniu LZS przez wiele lat organizowano konkursy na najlepiej pracujące ogniwa LZS. Niezwykle popularny był konkurs o sportowy znak jakość „Omega” i konkurs na najlepszą Radę Miejsko-Gminną LZS. Klub wielokrotnie wygrywał rywalizację w woj. łódzkim. W krajowym współzawodnictwie, w 1986 otrzymał zaszczytne wyróżnieniem: złotym znakiem jakości Omega, w 1991 zajął 11 miejsce, 1997 – 7 miejsce, 1999 – 6 miejsce w Polsce.

Jak pisze Antoni Tomczyk: „LZS/ LKS Koluszki dla kilku pokoleń naszego miasta i gminy był miejscem gdzie mogli rozwijać swoje pasje, zainteresowania i talenty. Tak też jest do dnia dzisiejszego, a nasz klub nadal przyciąga dość liczne grono dzieci, młodzież i seniorów, którzy z ochotą uczestniczą w zajęciach sportowych (LA, TS) i turystyce. Jednak by myśleć o większym rozwoju lekkiej atletyki w Koluszkach, szczególnie wśród dzieci i młodzieży muszą zostać podjęte skuteczne decyzje o budowie stadionu sportowego z zapleczem, bieżnią tartanową i skocznią”.

W ramach obchodów 40-lecia Zarząd LKS Koluszki planuję zorganizować zawody sportowe w LA – biegi przełajowe, turniej w tenisie stołowym, rajd turystyczny dla wszystkich chętnych, oraz zabawę sportowo-rekreacyjną dla dzieci i rodziców.

Gratulujemy klubowi dotychczasowych osiągnięć i życzymy „udanej przyszłości”. Więcej przeczytacie na Facebooku Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS.

P.S. Oczywiście powyższy tekst „ląduje” w naszym cyklu 75 lat Ludowych Zespołów Sportowych. „Wasza historia  – naszą historią”.

Fot. z Biuletynu Informacyjnego LKS Koluszki Facebook