Skip to main content

Fantastyczny występ naszych zawodniczek na MŚ do lat 17 w podnoszeniu ciężarów – srebro Oliwii Drzazgi i Monika Marach, brąz Martyny Dołęgi

W dniach 5-10 października w Jeddah (Arabia Saudyjska) odbyły się Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów do lat 17. Startowało w nich 221 zawodniczek i zawodników (105 K i 116M) z 50 krajów. Polska ekipa liczyła 9 osób – 4 zawodniczki i 5 zawodników (w tym 3 zawodniczki i 5 zawodników z klubów Zrzeszenia). Świetny start zaliczyły nasze zawodniczki – wykazały 75% skuteczność. W kat. 45 kg Oliwia Drzazga z UMLKS Radomsko wywalczyła srebrny medal, w kat. 64 kg Monika Marach z MGLKS Tarpan Mrocza również stanęła na drugim stopniu podium, w kat. 71 kg Martyna Dołęga z WLKS Iganie Nowe Siedlce zdobyła brązowy medal.

Oliwia Drzazga swój bój o medal nie zaczęła zbyt dobrze – w rwaniu zaliczyła tylko jedno podejście na 58 kg i była szósta, ze stratą do liderki 9 kg. Za to podrzut wykonała doskonale – zaliczyła najpierw 78 kg, potem 81 kg (co dawało medal w dwuboju). W ostatnim podejściu trenerzy zadysponowali 85 kg, a więc atak na srebro w dwuboju i złoto w podrzucie. Oliwia zaliczyła podejście, jednak po chwili jury zmieniło decyzję sędziów, co wprowadziło niemałe zamieszanie. Jednak protest naszej ekipy okazał się skuteczny i po ponownej weryfikacji jurorzy zmienili swoją decyzję. Wyniki Oliwii w podrzucie (78, 81 i 85 kg) i dwuboju (139 i 143 kg) to nowe rekordy Polski do lat 17, 20, 23 i elite.

W kat. 64 kg startowały dwie nasze reprezentantki Monika Marach i Roksana Bukarz (Piekary Śląskie). Marach już pierwszymi podejściami zapewniła sobie złoty medal w rwaniu, zaliczając kolejno 88 i 92 kg. Trzecie podejście do ciężaru 94 kg było niestety nieudane. Brukarz uzyskała 77 kg. Monika Marach zaliczając pierwsze podejście do 108 kg w podrzucie, zapewniła sobie medal w dwuboju! Drugie podejście na 110 kg było niestety nieudane. Jednak w trzeciej próbie, po dołożeniu jednego kilograma, poradziła sobie ze ciężarem 111 kg i z wynikiem 203 kg w dwuboju zakończyła rywalizację. Druga po rwaniu, reprezentantka Kolumbii – Ingrid Vanesa Segura Grueso, w ostatnim podejściu do 116 kg udanie zaatakowała złoty medal, wyprzedzając Monikę Marach w dwuboju o jeden kilogram. Brukarz zaliczyła 100 kg w podrzucie co dało jej szóste miejsce w dwuboju.

W kategorii 71 kg startowała Martyna Dołęga z WLKS Iganie Nowe Siedlce, która po rwaniu, w którym uzyskała 88 kg zajmowała czwarte miejsce. W podrzucie, córka brązowego medalisty olimpijskiego z Pekinu – Marcina, zaliczyła 104 i 107 kg. W trzeciej próbie atakowała jeszcze 112 kg, lecz nie wstała z tym ciężarem i zakończyła rywalizację z wynikiem 195 kg w dwuboju, co dało jej brązowy medal w dwuboju.

Całkiem nieźle startowali także mężczyźni. W kat. 61 kg Hubert Pietrzak z TS Nida Nidzica w dwuboju zaliczył 241 kg, co dało mu 7 miejsce. Jego wyniki w rwaniu, w podrzucie i w dwuboju to nowe rekordy Polski do lat 17. Bartosz Burski również TS Nida Nidzica w kat. 67 kg zajął szóste miejsce (ustanowił rekord Polski do lat 17 w podrzucie). W kat. 81 kg startował trzeci zawodnik z TS Nida Nidzica Michał Jaworski – zajął czwarte miejsce, do brązowego medalu zabrakło jednak sporo, bo aż 11 kg. Patryk Barański z LKS Dobryszyce startujący w kat. 89 kg zajął szóste miejsce, uzyskując w dwuboju 296 kg – wyprzedzili go zawodnicy których rezultaty wynosiły ponad 300 kg. Szymon Ziółkowski startujący w kat. 102 kg z CLKS Mazovia Ciechanów zajął czwarte miejsce, zdobywając „mały” brązowy medal za rwanie.

Fot. PZPC Facebook. Na zdjęciu Monika Marach z MGLKS Tarpan Mrocza, srebrna medalistka MŚ