Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w zapasach — Anhelina Łysak mistrzynią, Szymon Szymonowicz z brązowym medalistą

W dniach 1-7 listopada w Belgradzie odbyły się Mistrzostwa Świata U23 w zapasach kobiet, zapasach mężczyzn w stylu klasycznym i wolnym. Polscy reprezentanci zdobyli na nich 2 medale — mistrzynią świata została w kat. 59 kg Anhelina Łysak, brązowy medal w kat. 87 kg w stylu klasycznym wywalczył Szymon Szymonowicz — oboje reprezentują klub naszego Zrzeszenia MKS Cement Gryf Chełm. Przy czym wyczyn Anheliny Łysak przejdzie do historii polskich zapasów kobiet — jest ona pierwszą Polką, która zdobyła ten tytuł w tej kategorii wiekowej.

Do Belgradu pojechało 6 zapaśników stylu klasycznego, w tym 4 z klubów Zrzeszenia, 4 zawodniczki, w tym 3 z klubów Zrzeszenia oraz 3 zapaśników stylu wolnego, w tym 2 z naszych klubów.

W pojedynku o najniższy stopień podium w zapasach w stylu klasycznym Szymon Szymonowicz zmierzył się z Finem Markusem Sihtola. Zawodnik z Kraju Tysiąca Jezior miał pecha w tej walce, ulegając groźnie wyglądającej kontuzji kolana. Jednak do momentu tego incydentu chełmianin miał zdecydowaną przewagę (5:2) i pewnie by wysoko wypunktował defensywnie walczącego dziś Fina. Jak poradzili sobie inni nasi zawodnicy? W kat. 60 kg Oliwier Skrzypczak Akademia Zapasów Nowy Tomyśl zakończył turniej na 1/8 finału, w kat. 63 kg Arslambek Salimov Klub Sportowy Wschód — przegrał w repasażach, w kat. 97 kg Gerard Kurniczak KS Sobieski Poznań — odpadł w kwalifikacjach.

Jeśli chodzi o panie, to oczywiście nie zawiodła faworytka, bo w takiej roli pojechała do Belgradu Anhelina Łysak i wywalczyła złoto. Przez cały turniej przeszła jak burza, a w finale wysoko na punkty (7:2) wygrała z mistrzynią Europy juniorek, Ukrainką, Solomiia Vynnyk. Przypomnimy, że jest ona także aktualną wicemistrzynią Europy seniorek i brązową medalistką ME U23. Pecha miała młodzieżowa wicemistrzyni Europy Patrycja Gil z WLKS Nowe Iganie Siedlce, która w kat. 57 kg przegrała walkę o brązowy medal 8:9 z reprezentantką Nigerii. Nie był to udany turniej dla Alicji Czyżowicz LKS Orzeł Namysłów, aktualnej brązowej medalistce mistrzostw Europy U23 — wysoko przegrała już swój pierwszy pojedynek.

W stylu wolnym w kat. 74 kg Szymon Wojtkowski z LKS Ceramik Krotoszyn, przegrał dopiero w drugim repasażu, zaś Cezary Sadowski MLUKS Karlino przegrał swoją pierwszą walkę w turnieju.