Skip to main content

Podsumowanie roku 2021 w Uniejowie – najlepsze kluby i wojewódzkie zrzeszenia w sporcie wyczynowym

12 grudnia w stylowych wnętrzach Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie (woj. łódzkie) Krajowe Zrzeszenie LZS podsumowało swoją działalność za rok 2021. W sportowej gali udział wzięli działacze, trenerzy, zawodnicy i goście. Uroczystość prowadził wiceprezes RG KZ LZS Krzysztof Piasek. Na uroczystej gali obecni byli: prezes RG KZ LZS, poseł RP Mieczysław Kazimierz Baszko, członkowie Zarządu KZ LZS – wiceprezesi Józef PoteruchaJacek Kucybała, sekretarz Ryszard Chustecki, skarbnik Anna Kocińska-Scholz, członkowie: Andrzej Cywiński, Jerzy KulaWaldemar Buszan, pozostali członkowie Rady Głównej oraz członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej z jej przewodniczącą Katarzyną Choroś na czele, a także przewodniczący wojewódzkich zrzeszeń, w tym m.in. poseł RP Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS. Na nasze uroczyste podsumowanie przybyli także goście m.in.: wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, starosta poddębicki Małgorzata Komajda, burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek oraz Marek Murmyło, dyrektor zarządzający spółki Eco-Harpoon, współpracującej z naszym stowarzyszeniem.

Zanim zaczęto nagradzać najlepsze kluby i województwa głos zabrał prezes RG KZ LZS poseł Mieczysław Kazimierz Baszko, który w swoim wystąpieniu powiedział m.in.:

– W tym roku w sporcie wyczynowym możemy pochwalić się świetnymi osiągnięciami. Jednym z nich jest niewątpliwie uzyskanie przez nasze Zrzeszenie ponad 37 tysięcy punktów w współzawodnictwie młodzieżowym prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Skok jest niesamowity, gdyż w ostatnich latach zdobywaliśmy średnio ok. 32 tysięcy punktów. Jak zwykle najwięcej punktów uzyskaliśmy w sportach wiodących w naszym Zrzeszeniu. Najwięcej punktów przysporzyły nam lekkoatletyka, zapasy, kolarstwo i podnoszenie ciężarów. (…) Tylko w naszych 9 sportach wiodących nasi zawodnicy na mistrzostwach Polski zdobyli ponad 1000 medali. (…)

Największym marzeniem i zaszczytem dla każdego sportowca jest udział w igrzyskach olimpijskich. W tym roku do Tokio pojechało 53 zawodników z naszych klubów. Polska reprezentacja zdobyła 14 medali olimpijskich – trzy z nich zdobyli nasi sportowcy, ten z najcenniejszego kruszcu Wojciech Nowicki z KS Podlasie Białystok w rzucie młotem, srebrny w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk z LUKS Hańcza Suwałki, brązowy w zapasach w stylu klasycznym Tadeusz Michalik z KS Sobieski Poznań. W tej czternastce medalistów znalazła się jeszcze czwórka zawodników, którzy swoje kariery sportowe zaczynali w LZS-ach – Paweł Fajdek w rzucie młotem zdobył brąz, Malwina Kopron w rzucie młotem również brąz, Dariusz Kowaluk i Natalii Kaczmarek wywalczyli złoto w sztafecie mieszanej 4×400 m. Śmiało więc można powiedzieć, że zawodnicy szkoleni w LZS-ach mieli udział w zdobyciu 50% medali olimpijskich. (…)

Tych sukcesów w sporcie wyczynowym pewnie byłoby mniej, gdyby nie nasza działalność w sporcie powszechnym, a to tysiące imprez organizowanych na różnych szczeblach przez naszych członków. (…) W tym roku na szczeblu krajowym zrealizowaliśmy 5 zadań z zakresu „Sportu dla Każdego” powierzonych nam przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W następnych latach należy pomyśleć o poszerzeniu oferty ogólnopolskiej w tym zakresie.

W tym roku, na co chciałbym zwrócić uwagę, bardziej zaangażowaliśmy się w działalność międzynarodową. Szczególnie cieszy ponowne nawiązanie kontaktu z ISCA (International Sport and Culture Association), której jesteśmy założycielami.

Prezes podziękował także wszystkim członkom KZ LZS za organizację gminnych, powiatowych i wojewódzkich obchodów 75-lecia LZS. Szczególne podziękowania skierował do przedstawicieli Pomorskiego Zrzeszenia LZS, które zainicjowało powstanie Muzeum Sportu Wiejskiego.

Następnie wiceprezes Krzysztof Piasek odczytał długą listę tych, którzy „odeszli do Dobrego Pana, na niebiańskie areny” – obecni uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie laureatów konkursu „Promowanie i upowszechnianie aktywności fizycznej poprzez wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych w środowisku wiejskim”. O wynikach zarówno samego konkursu jak i współzawodnictwa sportowego, które miało miejsce w Uniejowie dzień wcześniej informujemy w oddzielny tekście.

Odbyła się także uroczystość wręczenia dwóch Medali z okazji 100-lecia PKOl, na wniosek Krajowego Zrzeszenia LZS otrzymali je Anna Bubula, trenerka narciarstwa i prezes klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany i Jerzy Nowak – trener i prezes LKS Całus Nowy Tomyśl.

Wracamy do gali sportu wyczynowego. Pucharami nagrodzono trzy najlepsze klubu w sportach wiodących w Zrzeszeniu oraz po jednym klubie w 10 innych sportach – podstawą jak zwykle były wyniki uzyskane we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nagrodzono też wojewódzkie zrzeszenia za współzawodnictwo w imprezach mistrzowskich KZ LZS oraz w sporcie młodzieżowym.

Kluby nagrodzone w sportach wiodących w LZS:

Kolarstwo

 1.  ALKS Stal Grudziądz
 2. UKS Copernicus Toruń
 3. KK Ziemia Darłowska Darłowo

Lekkoatletyka

 1. KS Podlasie Białystok
 2. RLTL Optima Radom
 3. KS Stal LA Ostrów Wlkp.

Łucznictwo

 1. LKS Łucznik Żywiec
 2. LKS Mazowsze Teresin
 3. UKS Talent Wrocław

Narciarstwo klasyczne

 1. MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 2. NKS Trójwieś Bieskidzka
 3. WSS Wisła

Podnoszenie ciężarów

 1. LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl
 2. CLKS Mazovia Ciechanów
 3. WLKS Nowe Iganie

Zapasy kobiet

 1. MKS Cement Gryf Chełm
 2. WLKS Nowe Iganie
 3. MULKS Junior Dzierżoniów

Zapasy styl wolny M

 1. LKS Mazowsze Teresin
 2. LKS Orzeł Namysłów
 3. ZKS Stal Rzeszów

Zapasy styl klasyczny M

 1. KS Sobieski Poznań
 2. AKS Piotrków Trybunalski
 3. MKS Cement Gryf Chełm

Tenis stołowy

 1. MLKS Ostródzianka Ostróda
 2. UKS Dojlidy Białystok
 3. KS Dekorglass Działdowo

Kluby nagrodzone w innych sportach:

 • Sporty saneczkowe – UKS Nowiny Wielkie
 • Biathlon – UKN Melafir Czarny Bór
 • Koszykówka mężczyzn – Spójnia SSA Stargard
 • Łyżwiarstwo tor krótki – UKS Błyskawica Domaniewice
 • Kickboxing – Kartuski KK Rebelia Kartuzy
 • Sumo – ZTS Sokół Lublin
 • Szachy – MUKS Stoczek 45 Białystok
 • Taekwondo ITF – KS Dragon Janów
 • Taekwondo olimpijskie – UKS Andros Puławy
 • Unihokej – SKS Olimpia Osowa Gdańsk

Kolejność wojewódzkich zrzeszeń, gdzie pod uwagę bierze się wyniki osiągnięte przez kluby we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. W sumie kluby naszego zrzeszenia uzyskały w tym współzawodnictwie 32 378,82 pkt.

 1. Wielkopolskie – 4315,84 pkt
 2. Lubelskie – 3831,53 pkt
 3. Mazowiecki – 3667,70 pkt
 4. Dolnośląskie – 3464,87 pkt
 5. Śląskie – 3069,79 pkt
 6. Kujawsko-Pomorskie – 2591,55 pkt
 7. Łódzkie – 2594,99 pkt
 8. Zachodniopomorskie – 2478,79 pkt
 9. Pomorskie – 2048,00 pkt
 10. Podlaskie – 1872,72 pkt
 11. Warmińsko-Mazurskie – 1853,02 pkt
 12. Małopolskie – 1654,34 pkt
 13. Lubuskie – 1473,92 pkt
 14. Podkarpackie – 803,37 pkt
 15. Opolskie – 727,44 pkt
 16. Świętokrzyskie – 719,44 pkt

Kolejność we współzawodnictwie wojewódzkich zrzeszeń, gdzie pod uwagę bierze się punkty zdobyte przez zawodników w imprezach mistrzowskich KZ LZS, była następująca:

 1. Wielkopolskie – 2110,5,5 pkt (19 mistrzostw)
 2. Lubelskie – 1097,5 pkt (16 mistrzostw)
 3. Kujawsko-pomorskie – 1063,5 pkt (16 mistrzostw)
 4. Mazowieckie – 1043 pkt (19 mistrzostw)
 5. Dolnośląskie – 969 pkt (17 mistrzostw)
 6. Łódzkie – 965 pkt (16 mistrzostw)
 7. Pomorskie – 732,5 pkt (13 mistrzostw)
 8. Podlaskie – 710,5 pkt (14 mistrzostw)
 9. Zachodniopomorskie – 694,5 pkt (16 mistrzostw)
 10. Warmińsko-mazurskie – 497,5 pkt (12 mistrzostw)
 11. Opolskie – 443,5 pkt (12 mistrzostw)
 12. Małopolskie – 437,5 pkt (12 mistrzostw)
 13. Śląskie – 425,5 pkt (13 mistrzostw)
 14. Lubuskie – 363,5 pkt (10 mistrzostw)
 15. Świętokrzyskie – 234 pkt (7 mistrzostw)
 16. Podkarpackie – 87 pkt. (7 mistrzostw)