Skip to main content

Ambasador „Złotej Wieży” arcymistrz Jan-Krzysztof Duda wicemistrzem świata i mistrzem Europy w szachach błyskawicznych. Arcymistrz Maciej Klekowski wicemistrzem Europy w blitzu!

W grudniu w Polsce odbyły się dwie wielkie imprezy szachowe: w dniach 17-19 grudnia w Katowicach Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, a w dniach 25-30 grudnia w Warszawie Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. W tych ostatnich wystąpiły największe gwiazdy na świecie, ponad 300 graczy rywalizowało o milion dolarów w puli nagród, było mnóstwo emocji i fantastycznych meczów.

Mistrzem Europy w szachach błyskawicznych został arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, a wicemistrzem Maciej Klekowski z naszego klubu UKS 21 Podlesie. Z kolei w mistrzostwach świata w blitzu arcymistrz Jan-Krzysztof Duda wywalczył srebrny medal.

Przygotowanie MŚ wymagało olbrzymiego zaangażowania, gdyż w ostatniej chwili wycofał się Kazachstan i Polacy podjęli się misji zorganizowania od zera tego turnieju i to w zaledwie kilkanaście dni! W ceremonii medalowej wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, sekretarz Rady Ministrów.

Przez trzy pierwsze dni najlepsi zawodnicy i zawodniczki walczyli o mistrzostwo świata w szachach szybkich. W kategorii open triumfował niespodziewanie 17-letni Nodirbek Abdusattorow z Uzbekistanu. Jan-Krzysztof Duda, który uplasował się na 5. miejscu. Mistrzynią świata została Rosjanka Aleksandra Kostieniuk, najlepszą z Polek była Oliwia Kiołbasa (wielokrotna uczestniczka naszego turnieju „Złota Wieża”), która zajęła 29. lokatę. W szachach błyskawicznych pod koniec turnieju trzech zawodników miało tyle samo punktów – do dogrywki o tytuł mistrza stanęło dwóch z nich (decydowały tzw. punkty pomocnicze) Jan-Krzysztof Duda i Maxime Vachier-Lagrave. Po emocjonującym tie-breaku francuski arcymistrz pokonał polskiego. Wśród kobiet triumfowała 17-letnia Bibisara Assaubajewa z Kazachstanu. Najwyżej sklasyfikowane spośród naszych reprezentantek były: Klaudia Kulon (18.), Monika Soćko (22.) i Oliwia Kiołbasa (40.). Warto jeszcze odnotować, że spory sukces uzyskał trener naszej reprezentacji Bartosz Soćko, który pokonał w blitzu samego arcymistrza Magnusa Carlsena, który w turnieju zajął dopiero 12 miejsce.

W mistrzostwach świata wzięło udział kilku zawodników, którzy brali udział w naszym ogólnopolskim turnieju o „Złotą Wieżę”, m.in.: arcymistrz Mateusz Bartel, mistrz FIDE Miłosz Szpar LKSz GCKiP Czarna), mistrz międzynarodowy Rafał Lubczyński (LKS Chrobry Gniezno), arcymistrz Grzegorz Nasuta (MUKS Stoczek 45 Białystok), mistrz międzynarodowy Krystian Kuźmicz (MLKS Nadnarwianka Pułtusk), arcymistrz Krzysztof Jakubowski.

W mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych wzięło udział ponad 500 zawodników z 21 europejskich federacji. Najmłodszy gracz miał zaledwie sześć lat, a średnia wieku uczestników to 24 lata. W tych mistrzostwach faworytem był arcymistrz Jan-Krzysztof Duda i nie zawiódł, ale po raz pierwszy w historii w szachach błyskawicznych Polacy zdobyli dwa medale! Srebrny medal Macieja Klekowskiego z UKS 21 Podlesie to jednak niespodzianka. Dziewiąte miejsce zajął znany dobrze ze startów w „Złotej Wieży” Damian Lewtak. Generalnie lista szachistów z klubów Zrzeszenia na ME jest bardzo długa.

Fot. PZSzach.