Skip to main content

Za miesiąc XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

4 lutego na Stadionie Olimpijskim w Pekinie odbędzie się uroczyste otwarcie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Stolica Chin będzie pierwszym w historii miastem, który gościł zarówno letnią, jak i zimową edycję najważniejszej imprezy sportowej świata. W programie igrzysk znajdzie się 7 sportów, 15 dyscyplin i 109 konkurencji. Olimpijskie zmagania odbywać się będą na 12 arenach. Dodatkowo na Stadionie Narodowym, tzw. „Ptasim Gnieździe” – znanym z igrzysk w 2008 roku, odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia. ZIO 2022 zostaną rozegrane w trzech strefach: w Pekinie (curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie oraz short-track, big air – snowboard i narty), regionie Yanqing (bobsleje, saneczkarstwo, skeleton, narciarstwo alpejskie) oraz regionie Zhangjiakou (snowboard, narciarstwo dowolne, biegi narciarskie, kombinacja norweska, skoki narciarskie, biathlon). Szefem Polskiej Misji Olimpijskiej Pekin 2022 jest znakomity panczenista, medalista olimpijski z Soczi (2014) w wyścigu drużynowym, obecnie trener Konrad Niedźwiedzki.

Z powodu pandemii koronawirusa XXIV ZIO Pekin 2022 zostaną rozegrane w rygorze sanitarnym. Przyjeżdżający do Chin zaszczepieni uczestnicy igrzysk trafią do tzw. „bańki”, a wszystkich niezaszczepionych czeka 21-dniowa kwarantanna. Jednak każdy przybywający do Pekinu będzie musiał przedstawić negatywny wynik testu wykonany nie później niż 72 godziny przed podróżą. Na miejscu każdy będzie musiał poddać się kolejnym testom – zawodnicy będą testowani codziennie. Wszechobecne będą także maseczki, których używać trzeba będzie także w „bańce”. Dodatkowo, kibice na trybunach nie będą mogli krzyczeć i śpiewać. Dopingować sportowców będzie można tylko za pomocą oklasków. Ponadto zasady dotyczące tzw. „minimalizacji ryzyka” będą identyczne jak podczas zakończonych w sierpniu igrzysk w Tokio. Przyjezdni będą musieli pobrać specjalną aplikację („My 2022”) na 14 dni przed wylotem i tam składać raporty odnośnie stanu zdrowia. Obowiązywać będą maseczki, zakaz kontaktu fizycznego i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Organizatorzy zapowiadają, że w igrzyskach udział weźmie ponad 90 Narodowych Komitetów Olimpijskich, które reprezentować będzie około 2900 sportowców. Mają to być – jak do tej pory – najbardziej zrównoważone igrzyska pod względem płci – 54,6% mężczyzn/ 45,4% kobiet. Ile osób będzie liczyć polska reprezentacja – PKOl podaje, że ok. 60. Pełny skład podany zostanie pod koniec stycznia 2022.

W których sportach wystartują Polacy: Biathlon – szanse na wyjazd do Pekinu mają 4 biathlonistki i jeden biathlonista. W biegach narciarskich wystartują 4 biegaczki i 3 biegaczy. W kombinacji norweskiej 2 zawodników. Łyżwiarstwo figurowe – para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew oraz solistka Jekaterina Kurakowa (to oni wywalczyli kwalifikacje dla naszego kraju, i choć o wszystkim decyduje Związek, raczej nie zmieni zawodników). Łyżwiarstwo szybkie – Polacy wywalczyli miejsca w 8 konkurencjach, w trzech kolejnych są pierwszymi rezerwowymi. Kwalifikacje nie są przyznawane imiennie. Liczymy na udział 9 naszych panczenistów (kobiety i mężczyźni). Narciarstwo alpejskie – niesprzyjający kalendarz oraz koronawirus, który przyplątał się w ostatnim czasie do polskiej kadry, mogą mieć niemałe znaczenie w kontekście liczby naszych reprezentantów w Pekinie. Gdyby system zamykał się dziś, wysłalibyśmy do Chin trzy kobiety oraz dwóch mężczyzn. Saneczkarstwo – na chwilę obecną możemy liczyć na udział jednej saneczkarki, jednego saneczkarza i dwójki. Short track – kwalifikacje wywalczyło sześcioro zawodników – 4 kobiety i 2 mężczyzn. Kwalifikacje nie są przyznawane imiennie. O tym, kto wystartuje na igrzyskach, zadecydują więc trenerzy. Skoki narciarskie – walka o olimpijskie przepustki zakończy się 16 stycznia. Tak jak w przypadku innych dyscyplin przepustki przysługują krajowym komitetom olimpijskim, a nie poszczególnym zawodnikom. Szanse na wyjazd ma 5 skoczków i 2 skoczkinie. Snowbording – na chwilę obecną kwalifikacje ma zapewnioną 5 zawodników – dwóch mężczyzn i 3 kobiety.

Ilu wśród nich będzie zawodników z klubów naszego Zrzeszenia – Doliczyłam się ok. 5.

Na zdjęciu medale olimpijskie Pekin 2022, fot PKOl